Zleceniobiorcy będą mogli samodzielnie wnioskować o postojowe
W Tarczy 4.0, znalazły się wreszcie przepisy, które umożliwiają samodzielne złożenie wniosku o postojowe przez osobę świadczącą prace na podstawie umowy zlecenie.
Wcześniej zleceniobiorcom to świadczenie przysługiwało, ale pierwszy wniosek do ZUS musiał złożyć zleceniodawca lub zamawiający. Jeśli tego z różnych powodów nie zrobił, osoba na takiej umowie nie była w stanie tego wyegzekwować i nie mogła otrzymać postojowego, bo ustawodawca nie wyznaczył żadnej ścieżki awaryjnej w takim przypadku.
Przepisy były o tyle dziwne, że zleceniobiorca mógł złożyć wniosek o drugie czy trzecie świadczenie, ale od warunkiem, że wcześniej o pierwsze postojowe w jego imieniu złożył go zleceniodawca. Teraz, przepisy w tarczy 4.0 naprawiają ten błąd.
Zgodnie z uchwaloną ustawą, w sytuacji gdy zleceniodawca odmówi złożenia wniosku o świadczenie postojowe, zleceniobiorca może złożyć wniosek we własnym imieniu bezpośrednio do ZUS, bez pośrednictwa zleceniodawcy. Może to zrobić jeżeli spełnia pozostałe warunki, czyli zleceniodawca albo zamawiający miał przestój w działalności w wyniku COVID-19, umowa została zawarta przed 1 kwietnia 2020 r., a przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był niższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (dla wniosku składanego w czerwcu, lipcu lub sierpniu nie może przekroczyć kwoty 15 994,41 zł., a dla wniosków składanych w kwietniu i maju nie mógł przekroczyć kwoty 15 595,74 zł).
- Taka możliwość powinna być już w pierwszej tarczy, więc dobrze, że w końcu ta problematyczna luka w przepisach została zlikwidowana. Jednak w mojej opinii powstanie tu pewien problem, bo w takiej sytuacji zleceniobiorca musi złożyć oświadczenie, że jego zleceniodawca nie chciał złożyć wniosku i na tym tle mogą powstać konfliktowe sytuacje, bo zleceniodawca może utrzymywać, że był skłonny to zrobić czyli mamy sytuację słowo przeciwko słowu - mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.
.W związku ze zmianą przepisów, ZUS który obsługuje wypłatę postojowego przygotowuje nowy wniosek dla zleceniobiorców (wniosek RSP-CZ). Przepis dotyczący zleceniobiorców wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy i od tego dnia wnioski RSP-CZ będzie można składać, ale wyłącznie elektronicznie, przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Monika Krześniak- Sajewicz