Złote weto nie dla telekomów?
Konfederacja Pracodawców Polskich z zadowoleniem przyjmuje sygnały płynące z Ministerstwa Skarbu, świadczące o możliwości wykreślenia telekomów z listy spółek o szczególnym znaczeniu dla porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego.
Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że będzie to początek szerszego procesu ograniczania katalogu spółek, w których zastosowanie ma tzw. złote weto.
Już na etapie projektowania ustawy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz trybie ich wykonywania w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego Konfederacja Pracodawców Polskich wskazywała, że jest ona obarczona wadami. Mamy świadomość i nie budzi to naszego sprzeciwu, że państwo powinno zabezpieczać bezpieczeństwo swoich obywateli. Tworząc taki system bezpieczeństwa, należy jednak brać pod uwagę zasadę wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Według Konfederacji Pracodawców Polskich należy znaleźć punkt równowagi pomiędzy tą konstytucyjną wartością z jednej strony a zabezpieczeniem jej funkcjonowania instrumentami pozostającymi w dyspozycji organów państwa z drugiej.
Należy pamiętać, że w spółki, do których zastosowanie ma zasada złotego weta, zaangażowany jest również kapitał prywatny. Instytucja złotego weta może budzić obawy inwestorów, którzy już ulokowali swoje pieniądze w spółkach objętych taką instytucją oraz tych podmiotów, które dopiero noszą się z zamiarem inwestycji w takie spółki. Wynika to z faktu, że lista spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego określana jest rozporządzeniem wydawanym corocznie. Wartości wyznaczające przesłanki zaliczenia spółki do katalogu instytucji o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego są nieprecyzyjne i trudne do jednoznacznego zinterpretowania. Za przykład może posłużyć Telekomunikacja Polska S.A, która ? nie spełniwszy stosownych wymagań ? i tak została wciągnięta na listę spółek o szczególnym znaczeniu. Inwestorzy w wielu branżach nie mogą więc mieć pewności, że spółki w które chcą zainwestować, nie zostaną wpisane na listę określaną rozporządzeniem.
Dlatego też Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że przedmiotowa ustawa powinna zostać znowelizowana. Lista spółek o szczególnym znaczeniu dla porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego powinna być możliwie najkrótsza. Zapowiedź wykreślenia telekomów z tej listy traktujemy jako krok w dobrym kierunku.