"Złote wizy" nie dla Rosjan. Włoski rząd zwlekał z decyzją ponad rok
Włoski rząd podjął decyzję w sprawie przyznawania tak zwanych "złotych wiz" dla inwestorów z Rosji. Program został zawieszony, ale kraj czekał z podjęciem decyzji rekordowo długo - już w zeszłym roku apelowała o to KE. Rosja to nie jedyny kraj, którego obywatele nie otrzymają już zezwolenia na pobyt we Włoszech w zamian za inwestycje.
Komisja Europejska już 5 marca 2023 roku wystosowała apel do państw członkowskich o zawieszenie programu "złotych wiz" dla inwestorów pochodzących z Rosji.
Chodzi o regulacje umożliwiające zezwolenie na pobyt w zamian za podejmowanie inwestycji na terenie danego kraju.
Włochy nic jednak nie robiły sobie z apeli europejskich instytucji. Według informacji podanych przez ekonomiczny portal Altreconomi, od 2022 roku wydano tam dwuletnie wizy co najmniej 32 obywatelom Rosji. Odrzucono tylko cztery wnioski. Co więcej, Rosjanie stanowili największą grupę spośród innych obcokrajowców, którzy otrzymali takie zezwolenia. Wyprzedzili nawet Brytyjczyków i Amerykanów.
Decyzja o zmianie postawy zapadła na ostatnim posiedzeniu rządu. O decyzji poinformowano w specjalnym oświadczeniu. "Niniejszym zawiadamia się o zawieszeniu programu dla obywateli Rosji i Białorusi zgodnie z zarządzeniem przewodniczącego komisji z dnia 14 lipca 2023 r. zgodnie z zaleceniem UE C (2022) 2028" - napisano.
Włochy zwlekały z decyzją ponad rok. Na przeciwległym biegunie jest Wielka Brytania. Brytyjskie MSW zapowiedziało zniesienie "złotych wiz" dla rosyjskich obywateli już w lutym 2022 roku, jeszcze przed pełnoskalową rosyjską agresją na Ukrainę.
Władze Włoch zawiesiły "złote wizy" nie tylko dla inwestorów z Rosji, ale także dla Białorusinów. Kraj ten uważany jest przez Zachód za państwo wspierające wojnę wywołaną przez Władimira Putina.
"Złote wizy" przyznawane są obywatelom krajów spoza strefy Schengen - najczęściej tym, którzy planują inwestycję na terenie danego kraju, stworzenie nowych miejsc pracy, a także zakup lub remont nieruchomości. Aby otrzymać "złotą wizę" we Włoszech, należy dodatkowo zainwestować 500 tys. euro w firmę, 250 tys. euro w lokalny startup, a także przekazać milion euro na cele charytatywne lub zainwestować w rządowe obligacje.
Włoski rząd zwlekał z odstąpieniem od ułatwień dla Rosjan, pomimo obowiązywania zachodnich sankcji nałożonych na rosyjskich oligarchów.