Złoto w polskich rzekach. Aby je znaleźć, nie trzeba pozwolenia

Gorączka złota kojarzy się przede wszystkim z zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych i połową XIX wieku. Jednak aby szukać cennego kruszcu, nie trzeba przemierzać oceanu. Samorodki można znaleźć w kilku polskich rzekach. Eksperci zapewniają jednak, że zajęcie lepiej potraktować jako hobby, a nie sposób na zbicie majątku.

„Największe pokłady złota spoczywają w pobliżu dorzecza Bobru na terenach Dolnego Śląska, we wsi Mikołajowice czy w Sudetach. Samorodki złota w Polsce były natomiast znajdowane przez osoby prywatne w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego i miasta Złotoryja” – podała w 2024 r. Mennica Poznańska. Historia wydobycia tego kruszcu sięga w Polsce średniowiecza, kiedy to samorodki były znajdowane w rzece Kaczawie. 

Samorodki złota w polskich rzekach

Informacje o złotodajnych miejscach publikuje też portal g.pl. Zachęca aby szukać samorodków w rzece Skora, na zachód od Złotoryi; w rzece Bóbr - od Jeleniej Góry do Bolesławca, a także w wodach Dunajca, Wisłoki i Sanu. Warto też wybrać się na poszukiwania nad rzekę Białą Głuchołaską w województwie opolskim.

Reklama

Samorodki najczęściej osadzają się na zakrętach rzek lub w miejscach z przeszkodami naturalnymi, takimi jak kamienie czy korzenie drzew. Aby je wydobyć, wystarczą łopaty, gumowe maty i sita. Okruchy złota mogą też ukryć się w szczelinach skalnych. Wtedy, do lokalizacji samorodków najlepiej użyć wykrywacza metali - podpowiadają eksperci. Każde znalezisko musi być zgłoszone właścicielowi terenu, który dokonuje opisu i decyduje o podziale znaleziska.

Poszukiwania reguluje Konstytucja RP

W Polsce nie ma przepisów, które definiują hobbystyczne poszukiwanie złota. Kwestię tę reguluje Konstytucja RP i zawarte w niej zapisy o swobodnym dostępie do wód śródlądowych, które gwarantują obywatelom Polski możliwość wejścia do rzeki w celach rekreacyjnych czy badawczych. Bez konieczności uzyskania zgód można wejść do wody, przepłukać piasek, pobrać próbki i zabrać je ze sobą. Taki rodzaj działalności nie wpływa na bieg rzeki ani nie niszczy jej koryta. 

Prawo zakazuje zaś podobnej działalności na terenie parków narodowych i rezerwatów. Nie wolno też poszukiwać złota w rzekach, w odległości 50 m od wszelkich konstrukcji wodnych - mostów czy brodów. Warto mieć też na uwadze zwierzęta, które w pobliżu rzeki często mają swoje siedliska. Na terenie całego kraju nie wolno też prowadzić samodzielnych wykopalisk w poszukiwaniu złota. 

Gorączka złota dla bogatych

Eksperci zapewniają, że w Polsce nie da się wyżyć z poszukiwania złota. Ich zdaniem, jest to hobby dla amatorów z ustabilizowaną sytuacją finansową. Są miejsca - wskazują - gdzie dziennie można wypłukać 0,5 grama kruszcu, co kosztuje obecnie ponad 170 zł. “Cały dzień pracy, podczas której trzeba przepłukać 1000 kg materiału. Czy jest to jest fajna i opłacalna praca zarobkowa? Raczej nie” - czytamy w branżowym portalu odkrywca.pl. “Osoby, które sądziły, że na złocie się niesamowicie dorobią, mocno się rozczarowały” - zapewniają eksperci.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: złoto | Polska | rzeka | poszukiwania | gorączka złota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »