"Złoto" XXI wieku. Minister w rządzie Tuska kreśli scenariusz dla Polski

Półprzewodniki to "złoto XXI wieku", a Polska ma "kompetencje półprzewodnikowe" - tak do konsultacji projektu tzw. polityki półprzewodnikowej zachęcał w czwartek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Konsultacje projektu polityki dla sektora półprzewodnikowego potrwają do 4 marca.

Budowa infrastruktury, inwestycje czy wzmocnienie współpracy międzynarodowej - to jedne z głównych celów projektu Polityki dla sektora półprzewodników, który ma być konsultowany do 4 marca - poinformowali w czwartek przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji (MC).

"Polska ma kompetencje półprzewodnikowe"

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił na konferencji prasowej, że "Polska ma kompetencje półprzewodnikowe". Dodał, że na polskim rynku w tym sektorze działa ponad 250 firm, które m.in. produkują układy scalone - głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Wykorzystanie ich potencjału to jedno z założeń przedstawionej przez resort Polityki dla sektora półprzewodników - dodał.

Reklama

"Półprzewodniki to złoto XXI wieku" - ocenił Gawkowski. Podkreślił, że wartość rynku globalnego tego sektora wynosi 600 mld euro, a w 2030 roku ma osiągnąć wartość 1 biliona euro. "Polska chce aktywnie uczestniczyć w tym rozwoju, budując suwerenność technologiczną i wzmacniając swoją gospodarkę" - dodał minister. Zwrócił uwagę, że obecnie ponad 70 proc. globalnej produkcji półprzewodników jest umiejscowiona w Azji. "To niebezpieczne; pandemia pokazała, jak łatwo może załamać się łańcuch dostaw. Unia Europejska powinna dążyć do zwiększania udziału w produkcji półprzewdoników" - zauważył.

Wiceminister cyfryzacji: Polska w grze o przyszłość

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski poinformował, że projekt "Polska w grze o przyszłość. Polityka dla sektora półprzewodników 2025+" powstał we współpracy resortów: cyfryzacji, finansów, rozwoju i technologii, infrastruktury oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

Projekt trafił do konsultacji społecznych, które mają zakończyć się 4 marca - poinformowali przedstawiciele resortu cyfryzacji.

Dokument został w czwartek opublikowany na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Wynika z niego, że zapewnienie infrastruktury technologicznej jest podstawowym warunkiem rozwoju sektora półprzewodników. Resort planuje w tym zakresie rozwój nowoczesnych centrów badawczo-rozwojowych, pilotażowych linii badawczych i produkcyjnych oraz zwiększenie dostępu do narzędzi projektowania.

Państwo musi dać impuls w promowaniu innowacji

Projekt zakłada również "impuls państwowy" - czyli założenie, że państwo będzie katalizatorem innowacji. W tym kontekście resort planuje zwiększenie konkurencyjności spółek Skarbu Państwa poprzez umożliwienie im korzystania z polskich dostawców. "Dzisiaj takie spółki bardzo często nawet nie wiedzą o tym, jaki jest potencjał polskiej produkcji. A chodzi o to, żeby po pierwsze zapewnić autonomię strategiczną, a po drugie, żeby móc korzystać z rozwiązań, które nie niosą za sobą wysokich kosztów lub potencjalnych ograniczeń" - wskazał Standerski.

Projekt zakłada też wzmocnienie współpracy regionalnej i międzynarodowej. Resort planuje utworzenie regionalnego ośrodka badań i rozwoju w fotonice (nauka i technologia światła, która ma duże znaczenie w produkcji półprzewodników - PAP). Strategia zakłada też utworzenie mikroregionu technologicznego Polska - Czechy - Niemcy.

Wcześniej wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros wskazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że chodzi o "półprzewodnikowy trójkąt" Wrocław - Praga - Drezno; jak mówił, MRiT liczy w tym zakresie na inwestorów z Tajwanu. Standerski wskazał z kolei podczas konferencji, że resort rozmawia z trzema inwestorami, ale nie podał konkretów.

Kolejnym filarem projektu jest inwestowanie i rozwój. "Mówimy tutaj o przedłużeniu realizacji Krajowych Ram Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych oraz o rozszerzeniu tego programu" - wskazał Standerski. Jak można przeczytać w projekcie, jest to główne narzędzie wsparcia publicznego półprzewodników, które wpisuje się w założenia europejskiego aktu w sprawie czipów, z budżetem 1,5 mld euro na lata 2024-2026.

Będzie łatwiejszy dostęp do finansowania innowacyjnych projektów?

Standerski zapowiedział, że resort planuje podjąć działania dotyczące łatwiejszego dostępu polskich podmiotów do instrumentów finansowania europejskiego. "Nie może być tak, że jak polska firma ubiega się o pomoc publiczną, to musi czekać 10 miesięcy, a jak nie ma szczęścia, to dwa lata" - mówił.

Tzw. polityka półprzewodników zakłada też inwestycje w talenty i edukację młodzieży nt. technologii na poziomie podstawowym i średnim. Przyciąganie międzynarodowych talentów i rozwój krajowych kadr ma zaowocować wzrostem liczby wysoko wykwalifikowanych specjalistów w sektorze o 20 proc. do 2030 roku - wskazano w projekcie.

Dokument zakłada także dostęp do przystępnych cenowo, niezawodnych i nowoczesnych usług energetycznych. Wskazano w nim, że Polska powinna uwzględnić dostępność i zarządzanie zużyciem wody w regionach wybranych pod budowę infrastruktury produkcyjnej, a także zagwarantować dostęp do kluczowych chemikaliów i surowców oraz sprostać regulacyjnym wyzwaniom związanym z ich użytkowaniem.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: półprzewodniki | układy scalone | cyfryzacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »