Złoty nie wymaga interwencji, gospodarka tak
Stopa proc. na poziomie 3,5 proc. będzie uzasadniona, jeśli nie będzie poprawy sytuacji w UE - powiedział w radiu PiN Andrzej Bratkowski, członek RPP.
- Jeżeli tam nie będzie poprawy, to taki poziom będzie uzasadniony. Jeśli sytuacja się poprawi, to taki poziom stóp nie byłby konieczny- powiedział. Bratkowski powiedział, że dobrze by było, aby RPP obniżyła stopy o 50 pb na najbliższym posiedzeniu.
- Prawdopodobieństwo bardzo płytkiej recesji wzrosło, głębokiej zmalało. Wzrost w okolicach 1 proc. jest wysoce prawdopodobny - powiedział.
Andrzej Bratkowski z RPP nie widzi obecnie potrzeby interwencji na złotym.
- Niewykluczone, że takie działania zostaną podjęte, ale nie widzę teraz takiej potrzeby - powiedział Bratkowski w czwartek w radiu PiN. Złoty w czwartek rano osłabił się do poziomu 4,1625 zł/euro.
Sierpniowe dane o produkcji przemysłowej wskazują na dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego w III kwartale tego roku i wzmacniają argumentację na rzecz szybkiego złagodzenia polityki pieniężnej - uważa Jakub Borowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze.
"Struktura sierpniowej produkcji potwierdza utrzymujące się silne spowolnienie popytu krajowego, w tym w szczególności zmniejszenie aktywności w budownictwie i związany z tym spadek popytu na materiały i surowce budowlane. W kierunku spowolnienia wzrostu produkcji oddziałuje również osłabienie popytu zewnętrznego, znajdujące odzwierciedlenie w utrzymującym się spadku produkcji samochodów i mebli. W sumie zatem dane o produkcji wskazują na dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego w III kwartale bieżącego roku i wzmacniają argumentację na rzecz szybkiego złagodzenia polityki pieniężnej" - napisał Borowski w czwartkowym biuletynie Rady.
GUS podał w środę, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 0,5 proc. rdr, po wzroście o 5,2 proc. w lipcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,8 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w sierpniu rdr o 1,9 proc., a mdm spadła o 0,4 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w sierpniu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 1,2 proc., natomiast w porównaniu z lipcem wzrosła o 0,2 proc.
_ _ _ _
PLN nadal osłabia się
Złoty kolejny dzień osłabia się. Polskiej walucie nie sprzyjają nastroje globalne i powoli wygasający optymizm po ostatnich decyzjach banków centralnych strefy euro, USA i Japonii.
"Publikacja sprawozdania z wrześniowego posiedzenia RPP oraz inflacji bazowej to jedyne ważne informacje z lokalnego rynku. Złoty pozostaje pod wpływem niesprzyjających tendencji globalnych i osłabia się czwarty dzień z rzędu, tym razem do 4,16/EUR.
Celem pozostaje 4,17, a potem średnioterminowo 4,26-4,30" - napisali w porannym biuletynie analitycy Pekao. "Tymczasem USD/PLN przełamał strefę oporu 3,19-3,20 i zmierza w kierunku 3,21-3,22" - dodali.
NBP opublikuje minutes za wrzesień i dane o inflacji bazowej w sierpniu o godz. 14.00
Zdaniem analityków inwestorzy zwrócą również uwagę w czwartek na dane o PMI w strefie euro.
"Dziś dodatkowym negatywnym impulsem mogą okazać się poranne publikacje wstępnych odczytów indeksów PMI dla państw strefy euro" - ocenia Raiffeisen Bank.
Wrześniowy wskaźnik PMI dla przemysłu, usług i composite w strefie euro zostanie opublikowany o godz. 10.00.
DŁUG ZALEŻNY OD PLN
"Krzywa dochodowości może się wystramiać dalej, gdyby obawy o kondycję polskiej gospodarki potęgowały słabość złotego i długoterminowych benchmarków" - uważają analitycy Pekao.
Ich zdaniem obawy o kondycję gospodarki wzrosły po słabszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej.
czwartek środa środa 9.20 16.25 9.15 EUR/PLN 4,1723 4,1410 4,1170 USD/PLN 3,2221 3,1733 3,1520 EUR/USD 1,2946 1,3046 1,3060 OK0714 4,12 4,12 4,15 PS0417 4,36 4,33 4,33 DS1021 4,98 4,96 4,95