Zmiany kadrowe w Orlenie. Cała rada nadzorcza odwołana, są następcy

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu zdecydowało o wymianie składu rady nadzorczej. Zostali z niej odwołani nominaci z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, w tym jej przewodniczący - Wojciech Jasiński, który był swego czasu prezesem Orlenu. Zastąpili ich nowi członkowie, wskazani wcześniej przez Skarb Państwa. Nowa rada zajmie się powołaniem nowego prezesa i członków zarządu spółki. Ma o tyle "ułatwione" zadanie, że nie musi odwoływać poprzedniego prezesa - Daniel Obajtek z końcem dnia 5 lutego przestał szefować Orlenowi. Z zarządu odeszło też czterech innych członków.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orlenu rozpoczęło się o godzinie 11:00 w Płocku. Chociaż pierwotnie zwołano je w celu głosowania ws. wyrażenia zgody na sprzedaż spółki Gas Storage Poland - operatora magazynów gazu (to realizacja warunku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z przejęciem PGNiG przez Orlen), to uwaga wszystkich od pewnego czasu koncentrowała się na zmianach w radzie nadzorczej koncernu.

O zmiany w składzie rady nadzorczej, a następnie o uzupełnienie porządku NWZ o podjęcie uchwały ustalającej liczbę członków rady, a także o wyznaczenie przewodniczącego rady, zawnioskował główny akcjonariusz Orlenu - Skarb Państwa, który posiada 49,9 proc. akcji w spółce. Tak, jak w przypadku ogromnej większości innych spółek kontrolowanych przez państwo, zmiany w radzie nadzorczej są kluczowe dla obsady stanowisk w zarządzie - to bowiem rada powołuje prezesa i członków zarządu.

Reklama

Akcjonariusze dokonali zmian w radzie nadzorczej Orlenu

Przed walnym zgromadzeniem rada nadzorcza Orlenu liczyła, według statutu, od 6 do 15 członków. Skarb Państwa ma prawo do powoływania i odwoływania jednego jej członka, a pozostałych powołuje i odwołuje walne. W przypadku Orlenu państwo skorzystało już ze swojego uprawnienia - 13 grudnia 2023 r. minister aktywów państwowych Borys Budka odwołał z nadzoru płockiego koncernu Janinę Goss, zaufaną osobę Jarosława Kaczyńskiego, a na jej miejsce powołał w dniu 25 stycznia br. Wojciecha Popiołka. 

Przewodniczącym rady do momentu rozpoczęcia głosowań nad zmianami był Wojciech Jasiński, który swego czasu był prezesem Orlenu. Funkcję wiceprzewodniczącego pełnił Andrzej Szumański, a sekretarza - Anna Wójcik. Ponadto w radzie, z nominacji poprzedniej ekipy rządzącej, zasiadali: Andrzej Kapała, Roman Kusz, Barbara Jarzembowska, Jadwiga Lesisz i Anna Sakowicz-Kacz.

- Moja misja w Orlenie dobiegła końca - powiedział na początku obrad przewodniczący Wojciech Jasiński, zaznaczając, że mówi to, mając na uwadze proponowany porządek obrad. Jasiński podkreślił, że z płockiego koncernu udało się zrobić "wielką spółkę". - Życzę Orlenowi, wszystkim interesariuszom, sukcesów w rozwoju Orlenu. Swoją funkcję uważam za zakończoną - dodał. Następnie przekazał prowadzenie obrad wybranemu przez NWZA mecenasowi Radosławowi Kwaśnickiemu.

Przed głosowaniami ws. zmian w składzie rady nadzorczej, przedstawiciel Skarbu Państwa zgłosił projekt uchwały ws. ustalenia liczebności rady na 10 osób. Jeden z akcjonariuszy zgłosił też wnioski, aby nadzór liczył 6 i 15 osób (były to dwie odrębne propozycje tego samego akcjonariusza). W głosowaniu NWZA poparło propozycję Skarbu Państwa.

Następnie przystąpiono do głosowania ws. odwołania członków rady nadzorczej w poprzednim składzie, na wniosek reprezentanta akcjonariusza - Skarbu Państwa. Decyzją akcjonariuszy, wszyscy członkowie RN zostali odwołani. Akcjonariusz mniejszościowy Jacek Lampart zgłosił swój sprzeciw wobec odwołania wszystkich byłych już członków rady.

Nowy nadzór Orlenu wybrany. Wskaże prezesa i członków zarządu

W dalszej kolejności akcjonariusze przystąpili do głosowania nad kandydaturami do rady, które już wcześniej zgłosił Skarb Państwa. W efekcie do rady nadzorczej Orlenu wybrano: Michała Gajdusa, Ewę Gąsiorek, Katarzynę Łobos, Kazimierza Mordaszewskiego, Mikołaja Pietrzaka, Wojciecha Popiołka, Ireneusza Sitarskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego (do każdej z tych kandydatur sprzeciw zgłaszał akcjonariusz Jacek Lampart).  Na wniosek Skarbu Państwa NWZA głosowało także nad powołaniem Wojciecha Popiołka na funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej. Uchwała w tej sprawie została powzięta.

Swojego kandydata do RN - Jana Woźniaka - zgłosił też fundusz emerytalny Nationale-Nederlanden OFE, posiadający na dzień walnego zgromadzenia pakiet 5,4 proc. akcji Orlenu. Jego kandydatura nie zyskała akceptacji NWZA. W efekcie, po tym, jak liczebność rady ustalono na 10 osób, w gremium tym pozostaje jeden wakat.

Nowa rada będzie decydować o składzie zarządu. Ten jeszcze 5 lutego liczył 11 osób. O północy prezesem Orlenu przestał być Daniel Obajtek (odwołała go rada nadzorcza po tym, jak 1 lutego oddał się do jej dyspozycji). Ponadto z funkcji członków zarządu, z dniem 5 lutego, zrezygnowali: Michał Róg, Patrycja Klarecka, Armen Artwich i Jan Szewczak. W rezultacie w zarządzie Orlenu pozostało sześć osób: Józef Węgrecki, Piotr Sabat, Adam Burak, Krzysztof Nowicki, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski.

PKNORLEN

52,8000 -0,2300 -0,43% akt.: 22.01.2025, 17:51
  • Otwarcie 53,2000
  • Max 53,5000
  • Min 52,8000
  • Kurs odniesienia 53,0300
  • Suma wolumenu 3 447 012
  • Suma obrotów 182 902 472,90
  • Widełki dolne 47,8800
  • Widełki górne 58,5200
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | prezes | walne zgromadzenie | rada nadzorcza | zmiany personalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »