Zmiany od 2026 roku. Wiceminister wskazuje, kto zapłaci więcej

Od 2026 roku mają wejść w życie zmiany w opłacie środowiskowej. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej wskazał, iż więcej za użytkowanie spalinówek w ramach opłaty środowiskowej zapłacą tylko te korporacje, które mają wiele aut służbowych i rzeczywiście zatruwają powietrze.

"W rewizji KPO usunęliśmy podatek od posiadania aut. Zastępujemy go systemem dopłat do tanich elektryków. A opłata środowiskowa istnieje w Polsce od 2018 r. (...) gwarantujemy, że nowych opłat dla zwykłych Polaków nie będzie" - napisał Szyszko.

"Opłatą zostaną objęte jedynie przedsiębiorstwa"

Jak dodał, "więcej za użytkowanie spalinówek zapłacą za to tylko te korporacje, które mają wiele aut służbowych i rzeczywiście zatruwają powietrze. Z tych opłat dofinansujemy połączenia autobusowe do gmin, do których nic dziś nie dojeżdża".

Wcześniej MKiŚ w odpowiedzi na pytania PAP Biznes napisało, że nowy program wsparcia zakupu i wynajmu elektryków oraz modyfikacja istniejącej już opłaty za korzystanie ze środowiska, która jest płacona przez firmy posiadające floty pojazdów, były elementami zamiany kamienia milowego w KPO. Pierwsza o opłacie napisała "Gazeta Wyborcza".

Reklama

"W pierwotnym brzmieniu KPO zakładał wprowadzenie powszechnego podatku od własności pojazdów emitujących spaliny. Po rewizji tą coroczną opłatą zostaną objęte jedynie przedsiębiorstwa i to tylko te posiadające więcej niż jeden samochód. Opłatą nie zostaną objęte samochody zeroemisyjne" - napisał resort.

Poinformował, że sposób naliczania tej opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

MKiŚ dodał, że opłata ta jest związana z rzeczywistymi emisjami wprowadzonymi do środowiska z różnych źródeł, nie tylko z tytułu użytkowania pojazdów. Obecnie płacą ją przedsiębiorcy, których emisje są wycenione na więcej niż 800 zł. Od 2026 r. ma zmienić się sposób naliczania tej opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: auta spalinowe | Jan Szyszko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »