Zmiany w emeryturach z KRUS. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Zmieni się sposób waloryzacji emerytur z KRUS. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - poinformowano we wtorek. Nowelizacja ma sprawić, że emerytury osób z tej grupy zawodowej będą wyższe. Chodzi m.in. o zmianę sposobu waloryzacji świadczeń wypłacanych przez KRUS. 

Ustawa z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zawiera zmiany w trzech obszarach.

Zmiana sposobu waloryzacji świadczeń z KRUS

Pierwszy obszar dotyczy zmiany definicji emerytury podstawowej w systemie rolniczego ubezpieczenia społecznego. Polega ona na powiązaniu wysokości emerytury podstawowej z kwotą w wysokości 90 proc. najniższej emerytury ustalanej w powszechnym systemie emerytalnym ZUS. Spowoduje to zmianę sposobu waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych.

Reklama

Jakie dodatki do rolniczej emerytury?

Drugi obszar zmian dotyczy wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych rolniczych dodatku do emerytury rolniczej z tytułu opłacania podwyższonej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, jeżeli poza działalnością rolniczą ubezpieczony dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą albo gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych. Zgodnie z ustawą dodatek będzie ustalany w wysokości 0,5 proc. emerytury podstawowej za każdy rok opłacania takiej składki.

Mniejszy krąg uprawnionych do rehabilitacji

Trzeci obszar zmian dotyczy katalogu osób uprawnionych do rehabilitacji leczniczej przysługującej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Krąg uprawnionych do korzystania z rehabilitacji leczniczej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ulega zawężeniu do członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej, z wyłączeniem małżonka (wdowy, wdowca) i rodziców zmarłego.

Podpisana przez prezydenta w poniedziałek nowelizacja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmian dotyczących definicji emerytury podstawowej i zasad waloryzacji świadczeń, które będą obowiązywały od 1 marca 2023 r.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: KRUS | emerytura rolnicza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »