Zmiany w ordynacji podatkowej. Rząd szykuje uproszczenia. „Prace są zaawansowane”

Traktujemy ten projekt priorytetowo – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Jak stwierdził, prace nad nowelizacją ordynacji podatkowej, pod kątem uproszczenia podatków, są zaawansowane.

"Premier Mateusz Morawiecki widzi potrzebę dalszego upraszczania systemu podatkowego. To będzie kierunek kolejnych rozwiązań podatkowych, które będę proponował. Z pewnością jednym z tegorocznych priorytetów jest największa od lat nowelizacja ordynacji podatkowej. Ma ona na celu oczekiwane przez Polaków znaczące ułatwienia podatkowe. Prace nad nowelizacją ordynacji podatkowej są zaawansowane - powiedział Soboń, cytowany przez Kapitał Polski. 

Reklama

- Traktujemy ten projekt priorytetowo. Chcielibyśmy, aby nowelizacja dokonała się możliwie szybko. Od tego roku wejdą też w życie przepisy dotyczące Slim VAT 3, czyli dalsze uproszenia w zakresie podatku VAT. To także efekt dialogu, który prowadzimy z przedsiębiorcami. Myślimy także o rozwiązaniach, które będą procedowane w następnej kadencji parlamentu - dodał.

Zmiany w ordynacji podatkowej. Co szykuje rząd?

Ułatwienia, jakie mają zostać wprowadzone nowelizacją Ordynacji, obejmie wszystkich podatników, także przedsiębiorców - przekonywał jeszcze w kwietniu Soboń. Prostsze sprawy będą mogły być załatwiane na wniosek podatnika w postępowaniu uproszczonym, co pozwoli na uzyskanie decyzji już w 14 dni. Wiceminister mówił wtedy, że "kolejne rozwiązanie umożliwi umorzenie podatku przed terminem jego płatności. Aktualnie podatnik musi czekać z wnioskiem o umorzenie do czasu powstania zaległości podatkowej, co jest uciążliwe".

W ramach nowelizacji ordynacji pojawi się możliwość zapłaty podatku za podatnika przez osoby spoza jego najbliższej rodziny do kwoty 5000 zł. Obecnie istnieje taka możliwość do kwoty 1 tys. zł.

Z kolejnych zmian ma się pojawić ta dotycząca nadpłat - podatnik nie będzie już musiał składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy wynika ona z korekty deklaracji. Obecnie, wraz z korektą deklaracji podatnik powinien złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Planowane są także zmiany, dotyczące korygowania deklaracji.

Chodzi o uproszczenie trybu korygowania deklaracji z urzędu przez organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających. "Zrezygnujemy z konieczności doręczania podatnikowi uwierzytelnionej kopii skorygowanej przez organ podatkowy deklaracji. Zachowany zostanie jedynie obowiązek doręczenia informacji o zmianach wynikających z korekty, zawierającej pouczenie o prawie wniesienia sprzeciwu - wskazał w kwietniu Soboń.

W projektowanej ustawie planowane jest także odebranie naczelnikom urzędów skarbowych prawa do kontroli podatkowej. Więcej o zmianach przeczytasz TU.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »