Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego. ZPP uderza w resort pracy: To koniec dialogu w Polsce
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów znalazł się projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Resort pracy chce zmian w reprezentatywności organizacji związkowych. Zmianom sprzeciwia się m.in. Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. "To próba zawłaszczenia Rady".
Rada Dialogu Społecznego (RDS) w obecnym kształcie reprezentowana jest przez trzy organizacje związkowe i aż siedem organizacji pracodawców. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zrównania tych reprezentacji do trzech dla każdej z grup. ZPP mówi o "zawłaszczeniu Rady".
Nowelizacja ustawy o RDS zakłada, że strony pracodawców i pracowników będą w Radzie Dialogu Społecznego reprezentowane przez trzy najliczniejsze organizacje. To propozycja wynikająca z rosnącej liczby organizacji pracodawców. MRPiPS argumentuje, że od 2015 roku, gdy powstała RDS, liczba reprezentowanych organizacji dla tej strony wzrosła już z czterech do siedmiu.
Pracodawców w Radzie reprezentują organizacje związkowe: związki zawodowe, ogólnokrajowe federacje i konfederacje, które zrzeszają łącznie więcej niż 300 tys. członków. I tak w Radzie Dialogu Społecznego stronę pracodawców reprezentują obecnie:
- Konfederacja Lewiatan,
- Federacja Przedsiębiorców Polskich,
- Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej,
- Polskie Towarzystwo Gospodarcze,
- Związek Pracodawców Business Centre Club,
- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców,
- Związek Rzemiosła Polskiego.
Wobec organizacji pracodawców mają powstać także nowe kryteria. Chodzi np. o potwierdzenie, że dana organizacja nie powstała wskutek sztucznego zrzeszenia kilku mniejszych oraz o zakaz podwójnego członkostwa.
Zmianom stanowczo sprzeciwia się Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W oświadczeniu związkowcy zarzucają ministerstwu brak wewnętrznego porozumienia na temat zmian w Radzie, mówią nawet o "betonowaniu składu Rady":
"Związek Przedsiębiorców i Pracodawców stanowczo sprzeciwia się podporządkowaniu Rady Dialogu Społecznego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do czego dążyć ma, zgodnie z opisem zawartym w wykazie prac legislacyjnych rządu, przygotowany przez MRPiPS projekt zmian w ustawie o RDS. Naszą niezgodę budzi zarówno betonowanie składu Rady i przyznawanie ministrowi pracy nowych, nadzwyczajnych kompetencji, jak i pogwałcenie przez panią minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk dokonanych na forum Rady ustaleń w zakresie kierunków nowelizacji ustawy" - czytamy w oświadczeniu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
ZPP dodaje, że to pierwsza taka sytuacja, gdy przedstawiciel rządu próbuje bez zgody strony pracowników i pracodawców dokonywać zmian w sposobie funkcjonowania RDS.
"Jasne jest, że pani minister oszukała partnerów społecznych, proponując projekt ustawy zmierzający w innym kierunku, niż ten uzgodniony wewnątrz Rady" - dodają związkowcy.
Ich zdaniem dalsze procedowanie tego projektu doprowadzi do kryzysu zaufania do strony rządowej, a nawet zakończy dialog społeczny w Polsce. ZPP domaga się wycofania projektu nowelizacji ustawy o RDS w tym kształcie z wykazu prac legislacyjnych rządu. Przepisy ma zostać przyjęte w drugim kwartale 2025 roku.