Zmiany we wsparciu dla Ukraińców. Pomoc nie dla wszystkich, będą warunki

Ukraińscy uchodźcy w Polsce będą mogli liczyć na pomoc w dotychczasowym wymiarze jeszcze przez ponad pół roku. Po tym czasie zaczną obowiązywać zmienione przepisy, które ograniczą grono beneficjentów uprawnionych do korzystania ze wsparcia do osób chorych, niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami.

Polska wydłuży pomoc dla ukraińskich uchodźców w naszym kraju tylko do końca września - informuje "Rzeczpospolita". Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych, zapewnia, że w ciągu pół roku zostaną wypracowane "dobre zmiany w ustawie".

Zmiany we wsparciu dla Ukraińców

Dziennik podaje, że z początkiem marca wygasa ustawa, która przyznaje ukraińskim uchodźcom specjalną ochronę. Obowiązywanie tych regulacji ma zostać przedłużone do września, jednak później zasady się zmienią i nie każdy będzie mógł skorzystać z pomocy

Zgodnie z ustawą z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uciekinierzy wojenni mogą zgodnie z prawem przebywać w Polsce do 4 marca 2024 r. W ramach pomocy finansowej obywatele Ukrainy mogli liczyć m.in. na świadczenia pieniężne w ramach programu Rodzina 500+, świadczenie na wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł czy 12 tys. zł na nowo narodzone dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Reklama

Dziennik wskazuje, że wiele samorządów ma ogromne trudności z weryfikacją stanu majątkowego obywateli Ukrainy. Choć miała to usprawnić wprowadzona w marcu 2023 r. przez rząd PiS ustawa o częściowej odpłatności za wyżywienie i noclegi dla Ukraińców, dziennik podkreśla, że to przepis tylko "na papierze". Z danych MSWiA wynika, że w ośrodkach finansowanych przez państwo mieszka obecnie ponad 40 tys. Ukraińców. Rok temu było ich dwa razy więcej. Resort wskazuje również, że od 24 lutego 2022 r. do 27 grudnia 2023 r. we wszystkich województwach ze zorganizowanego zakwaterowania skorzystało prawie 531 tys. uchodźców z Ukrainy. 

Co się zmieni?

"Rzeczpospolita" podaje, że wypracowane zostaną nowe zasady udzielania pomocy. Rząd będzie prowadził konsultacje m.in. z samorządami i organizacjami pomocowymi. - Zmiany są bardzo potrzebne. Długodystansowa finansowa pomoc państwa powinna iść wyłącznie wobec osób chorych, niesamodzielnych, niepełnosprawnych, głównie ze wschodu Ukrainy - mówi Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej. Dodała, że zmiany muszą być możliwe do zweryfikowania. 

Wprowadzone mogą zostać niższe zasiłki na najmłodszych. Powołując się na przykład Norwegii, dziennik wskazuje również, że osoby, które wyjadą np. na wakacje, stracą status uchodźcy. Taki wyjazd będzie oznaczać, że nie potrzebują już ochrony, jaką ten status gwarantuje.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | pomoc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »