Żona inwestora z Wall Street oddała miliardowy spadek. "Największa darowizna w historii USA"

Ruth Gottesman, wdowa po inwestorze z Wall Street, Davidzie Gottesmanie, przekazała odziedziczone po mężu akcje o wartości miliarda dolarów nowojorskiej uczelni Albert Einstein College of Medicine, w której kiedyś sama wykładała. Studenci nie kryli wzruszenia na wieść o darowiźnie - z uwagi na ogromne koszty, wielu z nich kończyło studia z kredytami rzędu ponad 200 tysięcy dolarów. Teraz ten problem zniknie.

To największa tego typu darowizna w historii Stanów Zjednoczonych - przekazała nowojorska szkoła Albert Einstein College of Medicine, informując o datku przekazanym przez emerytowaną profesor Ruth Gottesman

Ruth Gottesman przekazała fortunę na rzecz uczelni z Nowego Jorku

Ruth Gottesman odziedziczyła gigantyczną fortunę po zmarłym mężu, finansiście z Wall Street. David "Sandy" Gottesman był jednym z pierwszych inwestorów założonego przez Warrena Buffetta holdingu Berkshire Hathaway. "Forbes" oszacował, że w chwili śmierci Gottesman miał majątek szacowany na 3 miliardy dolarów.

Reklama

Inwestor zmarł we wrześniu 2022 roku, 72 lata po ślubie pary. Zostawiając majątek swojej żonie, włącznie z instrukcją. "Zrób z tym to, co uważasz za słuszne" - przeczytała żona po jego śmierci. 

Jak mówiła w wywiadzie dla "New York Times", "mąż zostawił jej cały portfel akcji Berkshire Hathaway". Zdradziła wtedy, że od razu wiedziała, co chce z nimi zrobić. - Chciałam, aby studenci mogli uzyskać bezpłatne czesne - wyznała dr Gottesman. 

Jak zapowiedziała, tak też zrobiła. - Jestem bardzo wdzięczna mojemu zmarłemu mężowi, Sandy'emu, za pozostawienie tych funduszy pod moją opieką i czuję błogosławieństwo, że otrzymałam wielki przywilej przekazania tego daru na tak szczytny cel - powiedziała wdowa po Davidzie Gottesmanie. 

Studenci już nie muszą brać kredytów. Zadłużenia sięgały 200 tys. dol.

Akcje warte miliard dolarów - w całej kwocie - Gottesman przekazała na pokrycie kosztów czesnego studentów uczelni Albert Einstein College of Medicine, w której sama wykładała. 

Studenci na wieść o gigantycznej darowiźnie nie kryli wzruszenia. "Jesteśmy głęboko wdzięczni, że Ruth Gottesman, emerytowana profesor pediatrii na naszej uczelni, przekazała środki, dzięki którym żaden student nie będzie musiał ponownie płacić czesnego" - napisały władze uczelni w swoich mediach społecznościowych. 

Roczne czesne w Albert Einstein College of Medicine wynosi blisko 60 tysięcy dolarów. Z uwagi na ogromne koszty, które muszą ponosić studenci, często naukę kończyli z ogromnymi kredytami, sięgającymi 200 tysięcy dolarów

Dzięki darowiźnie od sierpnia wszystkie zajęcia będą bezpłatne, a studentom ostatniego roku zostanie zwrócona opłata za semestr wiosenny. Władze uczelni wyraziły nadzieję, że bezpłatne czesne przyciągnie zróżnicowaną grupę kandydatów, którzy w przeciwnym razie nie mogliby sobie pozwolić na studiowanie medycyny.

Ruth Gottesman, wdowa po inwestorze z Wall Street

Ruth Gottesman ma 93 lata i jest byłym profesorem pediatrii w Albert Einstein College of Medicine (AECOM), uczelni, której zdecydowała się przekazać darowiznę. Rozpoczęła pracę w 1968 r. i zajmowała się badaniem trudności w uczeniu się dzieci oraz stworzeniem programu nauki czytania i pisania dla dorosłych. 

Aktualnie jest przewodniczącą rady uczelni, a także zasiada w zarządzie Montefiore Health System, sieci placówek medycznych zarządzanych przez uczelnię. 

Przez 73 lata była zoną inwestora Wall Street Davida "Sandy'ego" Gottesmana. Był on uznanym biznesmenem, miliarderem i filantropem. Założył First Manhattan Co, a także przyjaźnił się Warrenem Buffettem, legendarnym amerykańskim inwestorem giełdowym zwanym "Wyrocznią z Omaha". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Warren Bufett | spadek | USA | Wall Street
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »