Reklama

Zostało kilka dni. Złóż wniosek, bo dodatek węglowy przepadnie

To już ostatnie dni na złożenie wniosku o dodatek opałowy. Termin upływa 30 listopada. W zależności od źródła ciepła - czy jest nim węgiel, biomasa, drewno czy gaz - wnioskodawcom przysługuje od 500 do 3000 zł. Wymogiem jest wcześniejsze zgłoszenie pieca do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Wnioski przyjmowane są od sierpnia. Można je składać osobiście w urzędach gmin, za pośrednictwem aplikacji mObywatel i Platformy ePUAP. Można też wysłać dokument pocztą. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę za pomocą internetu, dokument trzeba opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym, gdy wybieramy pocztę - odręcznym. Wypłata pieniędzy następuje w ciągu maksymalnie 60 dni. 

Nie tylko na węgiel, ale też na pelet

Wysokość dopłaty węglowej wynosi 3000 złotych. Pieniądze przysługują wszystkim, którzy ogrzewają swoje domy węglem i wpisały piec bądź kuchnię do CEEB. 

Reklama

Przepisy były kilkakrotnie zmieniane i - dla przykładu - części rodzin, które pod jednym adresem prowadzą odrębne gospodarstwa domowe, odrzucono wnioski. Te rodziny też mogą ponownie do 30 listopada ubiegać się o pieniądze.  

Wnioski o dodatki tej samej wielkości - 3000 zł - mogą też składać ogrzewający dom przy pomocy kotłów lub pieców na biomasę, np. peletem drzewnym, słomą, brykietem czy ziarnami zbóż. 

Podobnie jak w przypadku węgla, piec też musi być zgłoszony do CEEB.  

Pieniądze na gaz, drewno i olej opałowy

Dodatek wynoszący 2000 zł otrzymują gospodarstwa domowe ogrzewające domy olejem opałowym. O 1000 zł wciąż mogą się ubiegać ci, którzy grzeją domy drewnem - posiadacze kominka, trzonu kuchennego, pieca kaflowego czy kozy. 

Najniższy, wynoszący 500 zł dodatek przysługuje opalającym domy gazem, posiadaczom kotłów gazowych lub skroplonego gazu LPG. 

Pieniędzy nie dostaną grzejący domy piecykami na butle gazowe. We wszystkich przypadkach wymagana jest wcześniejsza rejestracja pieca w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Wkrótce wnioski za ogrzewanie prądem

Od 1 grudnia będą mogli składać wnioski ci, którzy ogrzewają domy energią elektryczną. Będą mieli na to dwa miesiące, do 1 lutego 2023 r. Ponieważ wysokość dopłaty zależeć będzie od ilości zużywanego prądu, do wypełnionego wniosku trzeba będzie dołączyć rozliczenie na zużycie energii w 2021 r. 

Jeśli nie przekracza ono 5 MWh rocznie, dopłata wyniesie 1000 zł lub 1500 zł - przy zużyciu powyżej 5 MWh rocznie. 

Dodatek nie będzie przysługiwał tym, którzy wcześniej przeszli pozytywną weryfikację o wypłaty dodatku węglowego. Nie dostaną go też rodziny, których domowa instalacja jest zasilana panelami fotowoltaicznymi, nawet jeśli do ogrzewania wykorzystują pompę ciepła. 

I pamiętajmy, że gdy wykorzystujemy pompę ciepła, to o pieniądze mogą ubiegać się osoby, które wcześniej wpisały piece do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Spóźnialscy bez pomocy

Termin wpisania pieca do CEEB minął 11 sierpnia 2022 r. Mieli go dokonać wszyscy właściciele domów, którzy uruchomili swoje urządzenia grzewcze przed 1 lipca 2021 r. Zgłoszenie dotyczyło każdego sposobu zaopatrywania domów w ciepło i ciepłą wodę. Za brak deklaracji grożą kary w wysokości 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kary mogą wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. 

Teraz deklaracje mogą składać osoby uruchamiające w swoich domach nowe źródła ciepła. Zgłoszeniu podlegają wszystkie źródła ciepła, a także spalania paliw o mocy do 1 MW. Należą do nich: kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, gazowy podgrzewacz wody, koza, kuchnia węglowa, trzon kuchenny, promiennik gazowy, ogrzewanie elektryczne i kolektor słoneczny. 

Ewa Wysocka 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »