Reklama

ZUS waloryzuje świadczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona od 1 marca 2010 r. waloryzacji emerytur i rent, podwyższenia świadczeń najniższych oraz dodatków do emerytur i rent o 4,62 proc. - poinformował ZUS w komunikacie. Oznacza to że średnia emerytura z ZUS wzrośnie w marcu o 66 zł.

Jak podaje ZUS , podwyżki świadczeń w marcu otrzyma 9,8 mln osób.Waloryzacja świadczeń dokonana będzie poprzez pomnożenie kwoty emerytury i renty przez wskaźnik waloryzacji. Zgodnie z komunikatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2010 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2010 r. wynosi 104,62 proc. - napisano. Przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji podwyższona zostanie również podstawa wymiaru waloryzowanych świadczeń - dodano.

Po waloryzacji przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS wzrośnie o ok. 75 zł i w marcu wyniesie 1.698 zł, przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy wzrośnie o ok. 55 zł i wyniesie 1.265 zł, a średnia renta rodzinna po podwyżce o ok. 64 zł wyniesie 1.474 zł.

Reklama

- Szacuje się, że w wyniku waloryzacji podwyższone zostaną emerytury i renty, które wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pobierane przez około 7,7 mln emerytów i rencistów (bez osób pobierających renty socjalne), w tym około 0,2 mln osób otrzymujących emeryturę bądź rentę z FUS łącznie ze świadczeniem rolniczym - napisano.

ZUS szacuje skutki finansowe waloryzacji na 516 mln zł miesięcznie.

- Szacuje się, że miesięczny skutek waloryzacji emerytur i rent wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (bez rent socjalnych) wyniesie około 516 mln zł (w tym szacunkowy miesięczny skutek waloryzacji emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniesie około 510 mln zł), natomiast łączny miesięczny skutek waloryzacji z uwzględnieniem waloryzacji wszystkich dodatków oszacowano na około 535 mln zł - napisano.

Marcowa podwyżka będzie więc dotyczyć:

- 7,5 mln osób otrzymujących emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinne,

- 245 tys. osób otrzymujących z ZUS renty socjalne,

- 160 tys. osób otrzymujących z ZUS zasiłki i świadczenia przedemerytalne,

- 1,45 mln osób otrzymujących emerytury i renty z KRUS

- około 350 tys. świadczeniobiorców tzw. służb mundurowych.

Waloryzacja podwyższa również podstawę

wymiaru waloryzowanych świadczeń, istotną przy wyliczaniu nowych emerytur i przeliczaniu starych, uzyskiwanych przez pracujących emerytów. Od 1 marca wynosi ona 2 tys. 716,71 zł. Przybylski poinformował, że od 1 marca o 4,62 proc. zwaloryzowane będą także świadczenia zlecone do wypłaty przez ZUS, m.in. renty inwalidów wojennych i wojskowych, a także rozmaite dodatki, np. pielęgnacyjny, pogrzebowy, opiekuńczy, czy dla sierot zupełnych.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że waloryzacja emerytur będzie dobrym impulsem dla wzrostu konsumpcji szczególnie tych towarów, które są produkowane w kraju. "Niewątpliwie jest to pozytywny sygnał" - zaznaczył. "Na ten temat zawsze są różnice zdań i niewątpliwie emeryci nie są w pełni usatysfakcjonowani. Ale ważne, że ta waloryzacja realnie się odbywa i że to będzie zmieniało i poprawiało warunki życia wielu ludzi w Polsce" - dodał.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »