Zużywamy dwa razy więcej, niż produkuje Ziemia
Kraje Unii Europejskiej zużywają ponad dwukrotnie więcej zasobów naturalnych, niż może wyprodukować Ziemia - wynika z najnowszego raportu WWF, międzynarodowej organizacji ekologicznej.
Według autorów raportu, w ciągu ostatnich 30 lat zużycie zasobów naturalnych podwoiło się.
WWF przytacza, że w 2003 roku tzw. ślad ekologiczny UE wyniósł 2,26 mld globalnych hektarów (gha), co stanowi 4,7 globalnego hektara na osobę. W tym samym czasie całkowita zdolność produkcyjna Europy wyniosła 1,06 mld globalnych hektarów czyli 2,2 gha na osobę. "Europejczycy zużywają ponad dwukrotnie więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie wyprodukować" - czytamy w komentarzu do raportu.
Ślad ekologiczny, oceniający nasze zapotrzebowanie na zasoby naturalne, przedstawiany jest w globalnych hektarach w przeliczeniu na jednego mieszkańca planety.
Według raportu WWF, wszystkie kraje UE pogłębiają ekologiczny deficyt Ziemi, a w największym stopniu robią to Finlandia, Estonia i Szwecja, które mają więcej zasobów naturalnych niż inne kraje, ale źle nimi zarządzają.
W rankingu państw UE, oceniającym zapotrzebowanie na zasoby naturalne, Polska znajduje się na 20. z 24 miejsc. Mniejszy od nas ślad ekologiczny mają: Słowacja, Bułgaria, Łotwa i Rumunia.
Według autorów raportu, od 1990 roku udało nam się zmniejszyć ślad ekologiczny z 3,83 do 3,3 globalnych hektarów na osobę. Jednak wciąż żyjemy "ponad stan", ponieważ naturalne zdolności produkcyjne Polski wynoszą 1,8 gha na osobę. "To oznacza, że niestety nadal konsumujemy prawie dwukrotnie więcej, niż wynoszą zasoby naturalne Polski" - uważają specjaliści z WWF. Podobne wyniki mają inne państwa Europy Centralnej, np. Węgry.
Raport zwraca uwagę, że swój ślad ekologiczny zredukowały Niemcy, dzięki ograniczeniu wykorzystania węgla i rozwojowi odnawialnych źródeł energii. Jednak mimo to nadal 2,5-krotnie przekracza on ilość zasobów naturalnych Niemiec. Z drugiej strony są takie państwa jak Grecja i Hiszpania, które w szybkim tempie zwiększają swój ślad ekologiczny.
Raport został przygotowany na potrzebę konferencji "Beyond GDP" organizowaną przez Parlament Europejski, Komisję Europejską, OECD, WWF i Club of Rome w Brukseli w dniach 19-20 listopada 2007 roku.