Zwolnienia grupowe w spółce Orlenu. "Okoliczności niezależne od spółki"

Jak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Aktywów Państwowych na interpelację poselską, w spółce Europol Gaz, zależnej od Orlenu, prowadzona jest od listopada ubiegłego roku restrukturyzacja. Grupowe zwolnienia mają zakończyć się w marcu br. Resort podkreśla, że informacje przekazuje w oparciu o dane otrzymane od Orlenu.

"Restrukturyzacja zatrudnienia rozpoczęła się w listopadzie 2023 r. i ma potrwać do marca 2024 r. Umowy o pracę, w ramach zwolnień grupowych, rozwiązane zostały w większości przypadków w trybie porozumienia stron, na warunkach, które wcześniej zostały wynegocjowane i zaakceptowane przez Zakładowe Organizacje Związkowe" - podano w odpowiedzi, którą przygotował minister aktywów państwowych Borys Budka na interpelację poselską. 

"ORLEN zapewnia, że restrukturyzacja Spółki i związana z tym redukcja zatrudnienia, jest wynikiem okoliczności niezwiązanych i niezależnych od Spółki." - napisał minister.

Reklama

Z czego wynikają zwolnienia grupowe w Europol Gaz?

Jak poinformował Orlen, restrukturyzacja zatrudnienia w spółce Europol Gaz wynika z "nowelizacji prawa energetycznego, decyzji administracyjnych oraz zmian kierunków dostaw gazu do Polski w związku z sankcjami nałożonymi na dostawców nośników energii z Rosji, a także sankcjami rosyjskimi nałożonymi na spółkę Europol Gaz".

Według Orlenu spowodowało to, że świadczenie usług przesyłowych na polskim odcinku gazociągu tranzytowego Jamał-Europa Zachodnia, w tym wykorzystania tłoczni zgodnie z zaprojektowanym przeznaczeniem, nie jest obecnie możliwe. Nie ma też przesłanek, aby przypuszczać, że sytuacja w najbliższym czasie ulegnie zmianie.

"Jak wynika z informacji z Orlenu w ramach tych zmian w Tłoczni Gazu Szamotuły rozwiązano umowę o pracę z 12 pracownikami, z czego jeden z nich przeszedł na emeryturę" - dodano.

Co otrzymają zwolnieni pracownicy?

W odpowiedzi na interpelację podano, że firma zapewniła wypłatę każdemu pracownikowi świadczenia w wysokości 8 tys. zł netto na szkolenie i przysposobienie zawodowe, wypłatę każdemu pracownikowi dodatkowej rekompensaty w wysokości siedmiokrotności wynagrodzenia zasadniczego brutto i przeprowadzenie szkolenia z zakresu poradnictwa zawodowego dla zwalnianych pracowników.

W październiku 2023 roku Orlen poinformował, że zgodnie z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przejmie kontrolę nad Systemem Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz. Na mocy decyzji Ministra Rozwoju i Technologii Europol Gaz zostanie właścicielem swoich akcji, należących dotąd do PAO Gazprom.

Wcześniej, decyzją Ministra Rozwoju i Technologii z listopada 2022 r., na wniosek szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ustanowiony został tymczasowy zarząd przymusowy, obejmujący 100 proc. akcji PAO Gazprom posiadanych w Europol Gaz. Chodziło o 48 proc. akcji Europol Gaz, przy czym tyle samo akcji tej spółki posiadał w tym czasie Orlen, a 4 proc. akcji Gas Trading.

Koncern zwrócił w październiku ubiegłego roku uwagę, że przejęcie przez Europol Gaz akcji, które wcześniej należały do PAO Gazprom, będzie wynikiem sekwencji decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Rozwoju i Technologii, podjętych na podstawie przepisów tzw. ustawy sankcyjnej, czyli ustawy z kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.

Europol Gaz istnieje od 1993 r. i jest właścicielem polskiej części gazociągu Jamał-Europa o długości ok. 684 kilometrów. Magistrala ta biegnie przez pięć województw: podlaskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Na trasie tej działa pięć tłoczni gazu: w Kondratkach, Zambrowie, Ciechanowie, Włocławku i Szamotułach.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: europol gaz | Daniel Obajtek | zwolnienia grupowe | Borys Budka | Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »