Zwrot w sprawie PKP Cargotabor. Uda się ocalić 1000 miejsc pracy?
Spółka PKP Cargotabor będąca w restrukturyzacji ma szansę na włączenie do struktur PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej (PKP LHS), co pozwoliłoby zachować ponad 1000 miejsc pracy - poinformowały Polskie Koleje Państwowe SA. Podpisany list intencyjny pomiędzy spółkami Grupy PKP otwiera drogę do opracowania "nowej formuły funkcjonowania PKP Cargotabor", a finalizacja umowy planowana jest na 2025 rok. Szczegóły transakcji mają zostać określone po analizach, które właśnie ruszyły.
"Spółki z Grupy PKP: PKP SA, PKP Cargo w restrukturyzacji, PKP Cargotabor w restrukturyzacji oraz PKP LHS podpisały list intencyjny, deklarując wypracowanie nowej formuły funkcjonowania PKP Cargotabor. W wyniku przekształcenia spółka PKP Cargotabor ma szansę na włączenie do struktur PKP LHS, dzięki czemu możliwe będzie zachowanie ponad 1000 miejsc pracy" - podano w komunikacie. Obecnie PKP Cargo jest właścicielem 100 proc. udziałów w spółce PKP Cargotabor.
We wtorkowym raporcie giełdowym PKP Cargo podało, że przedmiotem listu intencyjnego jest podjęcie rozmów mających na celu ustalenie możliwych wariantów przeprowadzenia transakcji oddania do używania bądź nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa PKP Cargotabor przez PKP LHS.
Umowa dotycząca nowej formuły działania PKP Cargotabor powinna zostać zawarta do 1 lipca 2025 r. Siedziba nowego podmiotu planowana jest w Tarnowie. Sam list intencyjny wiąże strony do czasu zawarcia umowy, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2025 roku.
Jak podano w komunikacie, dzięki inicjatywie spółek z Grupy PKP, w dalszym ciągu będą mogły funkcjonować zakłady PKP Cargotabor i inne punkty związane z obsługą taboru w różnych regionach Polski, m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Tczewie, Kluczborku, Ostrowie Wielkopolskim, Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej, Pszczynie, Krakowie, Łodzi, Zduńskiej Woli i Czerwieńsku.
Prezes zarządu PKP LHS Łukasz Górecki przekazał, że szczegóły transakcji zostaną określone po analizach, które strony rozpoczynają.
23 lipca tego roku spółka PKP Cargotabor zdecydowała o złożeniu do sądu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego. Jak wtedy wyjaśniono, złożenie wniosku zostało podyktowane faktem, że PKP Cargo 27 czerwca tego roku złożyło do sądu tożsamy wniosek.
PKP Cargo informowało 25 października, że zwolnieniami grupowymi w PKP Cargotabor zostanie objętych nie więcej niż 520 pracowników. Jak wtedy podano, spółka PKP Cargotabor przyjęła regulamin zwolnień grupowych, co rozpoczyna proces zwalniania pracowników.
PKP Cargotabor jest przedsiębiorstwem usługowym działającym w branży utrzymania taboru kolejowego, powołanym i ukształtowanym w celu pełnienia roli wyspecjalizowanego dostawcy usług utrzymaniowo-naprawczych taboru kolejowego dla podmiotów z Grupy PKP Cargo w restrukturyzacji.
PKP LHS zarządza najdłuższą linią szerokotorową w Polsce, przeznaczoną do transportu towarowego. Łączy kolejowe przejście graniczne polsko-ukraińskie Hrubieszów/Izow z woj. śląskim. Liczy prawie 400 km i biegnie przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie. W kończącym ją Euroterminalu Sławków towary ze Wschodu mogą być przeładowywane na pociągi i samochody, które dostarczą je do odbiorców w zachodniej i południowej Europie. Spółka zajmuje się też transportem towarów na zarządzanej przez siebie linii. W pierwszym półroczu 2024 r. przewiozła ponad 6 mln ton, co stanowi wzrost o ponad 29 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2023.