Reklama

Żywność będzie tańsza, ale tylko przez chwilę?

Minister rolnictwa Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że w czerwcu powinno dojść do sezonowego spadku cen żywności.

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia zaznaczył, że trzeba się jednak liczyć z wysokimi cenami, gdyż taka jest tendencja światowa. Polityk PSL-u mówił, że wpływ na drożyznę na świecie mają wysokie notowania surowców na międzynarodowych giełdach oraz spekulacja, która odbywa się na żywności.

Reklama

Kolejnym powodem jest, zdaniem ministra rolnictwa, brak reformy Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Marek Sawicki mówił, że od kilkunastu lat jest ona nastawiona na hamowanie produkcji i obecnie wymaga reformy i zwiększenia nakładów na modernizację, gdyż żywności na świecie będzie trzeba coraz więcej, a rolnicy UE powinni być konkurencyjni na światowym rynku.

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były w maju o 5 procent wyższe niż rok wcześniej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »