Reklama

Węgry odradzają się podczas pandemii

Visit Hungary NTO Ltd. ogłasza Polskę jednym z głównych kierunków, skąd przybywają na Węgry turyści pomagając ożywić węgierską branżą turystyczną borykającą się z efektami pandemii. To niezwykle ważne i podnoszące na duchu, że w 2020 każdy z krajów Grupy Wyszehradzkiej znalazł się wśród pięciu największych rynków, z których przybywali turyści.

Delegacja Visit Hungary NTO Ltd. - wspomagająca krajową radę turystyki, Węgierską Agencję Turystyki - bawiła w Polsce podczas mającego duże znaczenie  roadshow w Krakowie i kończącego pobyt spotkania w Warszawie. Impreza w Warszawie została zorganizowana jako część projektu GINOP-1.3.5-15-2015-00001 - Tourism Innovation Marketing Cooperation Program (TIMEA). 

Fruzsina Zakarias, dyrektor generalna Visit Hungary NTO Ltd. podkreśliła, że "jest to część serii podobnych akcji promocyjnych planowanych w całej Europie jesienią 2021, ukazujących nasze zaangażowanie i wiarę w odrodzenie turystyki w Europie. Naszym głównym przekazem jest przedstawienie bogatej oferty doznań jaką mogą dać nasze łaźnie termalne, spa, krajobrazy naturalne oraz niezwykła węgierska kuchnia. Węgry mają wiele do zaoferowania by przyciągnąć i zachwycić naszych drogich polskich turystów". 

23 czerwca 2021 Węgry zniosły kontrolę graniczną w obrębie strefy Schengen. Jest to wynik wysokiego, sięgającego 58 proc.,  odsetka zaszczepionych mieszkańców kraju na początku lipca. Goście z Polski mogą przekraczać granicę Węgier bez przeszkód. Prosimy zapoznać się z przepisami dotyczącymi wjazdu na Węgry na video tutaj. 

- Odkąd ponownie otwarto granice widzimy powrót na Węgry turystów zagranicznych. Zachęcamy wszystkich do przyjazdu, Węgry to kraj piękny, gościnny i przede wszystkim bezpieczny  - podkreśliła Magdolna Fekete, dyrektor regionalna d/s Rozwoju Turystyki odpowiedzialny za kraje Grupy Wyszehradzkiej w Visit Hungary.

Reklama

Noszenie maseczek nie jest już obowiązkowe na Węgrzech zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń, a wszyscy, nawet turyści, mogą przebywać w hotelach, restauracjach, łaźniach i parkach wodnych bez certyfikatu szczepienia. Noszenie maseczek obowiązuje wciąż w obiektach opieki zdrowotnej. Certyfikaty szczepienia (EU Green Pass) są nadal wymagane ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne od uczestników imprez masowych  takich jak wydarzenia sportowe, koncerty,  festiwale i w klubach nocnych. Węgierska Agencja Turystyki przygotowała krótki film na temat aktualnych przepisów epidemiologicznych, który jest dostępny tutaj: https://youtu.be/OXrYKPJVIf8 oraz https://youtu.be/1wW7JHkGW-4. 

Według Visit Hungary NTO Ltd w 2019 Polska uplasowała się na 6 miejscu wśród 10 krajów o największej liczbie przybywających na Węgry turystów, zaś w 2020 przesunęła się na 3 miejsce - jako kraj położony niedaleko Węgier. Turystyka wiejska zawsze odgrywała ważną rolę wśród polskich turystów, zaś po wybuchu pandemii zainteresowanie nią nawet wzrosło. W 2020 23 proc. noclegów przypadło na Budapeszt zaś 77 proc. na wieś. Tak jak wcześniej, w 2020 wśród miast największym zainteresowaniem Polaków cieszyły się Hajduszoboszlo ze spa i Budapeszt. 2/3 gości z Polski przybyło z rejonów południowej (41 proc.) i wschodniej (24 proc.) Polski. Wsród 11 turystycznych regionów Węgier największą popularnością wśród Polaków cieszył się Balaton, region Debreczyna oraz region Matra - Bukk. 

Rząd Węgier silnie wierzy, że w powrocie do normalności po pandemii COVID-19 pomaga stały rozwój - dlatego też rząd przykłada tak wielką wagę do rozwoju turystyki. Nawet podczas apogeum pandemii planowano tysiące nowych miejsc noclegowych w kraju. Dzięki tym projektom, odnowiła się węgierska wieś. 35 nowych hoteli powstaje w ramach programu Kisfaludy, odnowiono 14 000 prywatnych miejsc noclegowych, prawie 600 B&B oraz 115 plaż. Jednocześnie modernizowało się i odnawiało szereg szereg atrakcji turystycznych, zamków i spa.

Węgry szczycą się współorganizacją 2020 MTV European Music Awards, zwłaszcza że impreza ponownie odbędzie się w 2021 w Budapeszcie. Miejmy nadzieję, że z ogromną liczbą widzów! Impreza w 2020 r. odbywała się wirtualnie w czterech ikonicznych miejscach Londynu i Budapesztu. Show 8 listopada 2020 r. obejrzał niemal miliard widzów. To okazja, by przybliżyć światu Węgry jako kierunek turystyczny, zwłaszcza że potencjalnym odbiorcą jest młodsze pokolenie. 

Węgry oferują również nowy międzynarodowy festiwal kultury noszący imię światowej sławy kompozytora Franciszka Liszta i odbywający się w dniach 8-24 października 2021 r. Celem Festiwalu Liszta organizowanego przez Mupa Budapeszt, podobnie do również startującego w tym roku festiwalu  Wiosna Bartoka, jest uczynienie Węgier, we współpracy z partnerskimi instytucjami europejskimi, jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla międzynarodowej turystyki kulturalnej w nadchodzących latach.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Informacje o Visit Hungary NTO

Węgierska Agencja Turystyki (HTO) z Visit Hungary National Tourism Organization Ltd. zwiększa obecność na rynkach międzynarodowych aby zapewnić Węgrom jako kierunkowi turystycznemu silną pozycję w świecie.

W Visit Hungary Ltd. pracujemy by promować za granicą Węgry jako kierunek turystyczny barwny, żywy i bezpieczny. Staramy się by Państwo i Państwa firma miała możliwość odkrycia wszystkiego co Węgry mają do zaoferowania. 

Przede wszystkim zaś jesteśmy w pełni zmotywowani by udzieliła się Państwu nasza pasja do Węgier. Chcielibyśmy zdać barwną relację o tym wspaniałym kraju poprzez turystykę, która ma wpływ także na przyszłość kraju i jego rozwój.

W celu ograniczenia negatywnego wpływu pandemii covid-19 nieustannie podejmujemy wysiłki aby zapewnić płynne i szybkie odrodzenie się branży turystycznej, zarówno krajowej jak i zagranicznej. Turystyka jest nie tylko wykonywanym przez nas zawodem ale i pasją! 

Fruzsina Zakarias, dyrektor generalna Visit Hungary NTO, dołączyła do Węgierskiej Agencji Turystyki w marcu 2020 r. jako dyrektor d/s Stosunków Międzynarodowych w czasie, kiedy branża stanęła przed największym do tej pory wyzwaniem - szokiem spowodowanym pandemią covid-19. Jako były Dyrektor Generalny węgierskiego oddziału międzynarodowej firmy działającej w 14 krajach Europy dysponowała już odpowiednim doświadczeniem i zaangażowaniem. Kładąc nacisk na sprzedaż i marketing zawsze dążyła do wzmocnienia i rozwoju przedsiębiorstwa. Te umiejętności w pełni wykorzystuje w obecnej sytuacji tworząc wraz ze swoim zespołem nową strategię sprzedaży w celu odbudowania węgierskiej turystyki zagranicznej w czasach "pocovidowych" w sposób jak najbardziej efektywny i bezpieczny. Działania te powinnny przynieść korzyści zarówno naszym drogim gościom jak i węgierskiej branży turystycznej. W wyniku pandemii covid-19 Węgierska Agencja Turystyki rozwija działalność międzynarodową pracując wspólnie z Visit Hungary National Tourism Organization od 1 maja 2021. Szefem Dyrekcji d/s Stosunków Miedzynarodowych pozostaje Fruzsina Zakarias jako dyrektor generalny Visit Hungary".

Turystyka polsko-węgierska w liczbach

W 2019 Polska uplasowała się na 6. miejscu wśród 10 głównych rynków wysyłających turystów na Węgry, zaś w 2020, jako bliski kraj, przesunęła się na 3 miejsce. Turystyka wiejska zawsze była popularna wśród Polaków, a w roku wybuchu pandemii jeszcze wzrosła - 23 proc. noclegów przypadło na Budapeszt a 77 proc. na prowincję. Tak jak poprzednio, w 2020 najbardziej popularnymi wśród Polaków miastami było Hajduszoboszlo ze swoim spa oraz Budapeszt. 

W wyniku pandemii liczba gości z Polski korzystających z miejsc noclegowych w 2020 spadła o 74 proc., natomiast nie uległa większej zmianie liczba noclegów przypadających na jedną osobę. Zgodnie z danymi z National Tourism Data Service Center w 2020 odwiedziło Węgry nieco powyżej 124.000 gości z Polski, którzy skorzystali z prawie 400.000 noclegów, co daje średnio 3 noclegi na osobę.

W 2020 55 proc. gości z Polski korzystało z komercyjnych miejsc noclegowych, 45 proc. z prywatnych i innych form noclegu. 1/4 gości z Polski wybrała hotele 3- i  4-gwiazdkowe, zaś co piąty wybrał kamping. 

2/3 naszych gości pochodziło z płd. (41 proc.) i wsch. (24 proc.) regionów Polski. Wsród Polaków najbardziej popularnymi wsród 11 regionów turystycznych Węgier były Balaton, region Debreczynu oraz region Matra-Bukk. 

NOF NATIONAL HERITAGE  PROTECTION AND DEVELOPMENT NON-PROFIT LTD. 

Każdy kamień naszego dziedzictwa kulturowego jest częścią naszej historii. Nasza instytucja usilnie pracuje nad zachowaniem i odnową węgierskich historycznych budowli, jak rownież nad wskazaniem historycznych miejsc będących atrakcją turystyczną wartą odwiedzenia o każdej porze roku. 

Doświadcz niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania naszych zamków, pałaców i innych historycznych obiektów architektonicznych. 

Powstanie NOF miało na celu podjęcie zadań związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego Węgier. Naszym celem jest zrównoważone użytkowanie zabytkowych węgierskich budowli, a także udział w ich renowacji i odbudowie. Kolejnym naszym ważnym celem jest zainteresowanie zwiedzających naszymi obiektami zabytkowymi poprzez ciekawą formę informacji o nich.

Nasza instytucja, aktywny uczestnik działań w celu zachowania dziedzictwa, ma w swojej gestii ponad 50 obiektów. Dodatkowo, oprócz zajmowania się zachowaniem obiektów architektonicznych należących do naszego dziedzictwa, w naszym portfolio znajdują się inwestycje publiczne wysokiej rangi. 

Ochrona dziedzictwa

Będące własnością państwową zamki, pałace i miejsca dziedzictwa kulturowego zarządzane przez NOF National Heritage Protection and Development Non-profit Ltd. to najbardziej znaczące obiekty spośród naszych  zabytków pod względem rangi, wartości kulturowych i edukacyjnych. W celu ochrony, utrzymania i zagwarantowania modernizacji zachowującej wartości kulturowe obiektów NOF zapewnia odpowiednie zaplecze badawcze i wykonawcze zatrudniając profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. 

Nasi koledzy - badacze, architekci i architekci krajobrazu pracujący w Dziale Rozwoju Dziedzictwa Kulturowego uczestniczą w naukowym i technicznym przygotowaniu projektów i wprowadzaniu rządowych programów ochrony dziedzictwa kulturowego. Spośród nich największe znaczenie mają Narodowy Program Pałaców i Narodowy Program Zamków. Oprócz powyższych prac, nasi specjaliści wykonują zadania dotyczące technicznej i naukowej strony obiektów zarządzanych przez NOF. Prowadzone prace badawcze dotyczą historii architektury, badań architektonicznych, architektury krajobrazu i historii założeń ogrodowych, a wszystkie prace modernizacyjne są konsultowane również z zewnętrznymi ekspertami. 

Wszyscy jesteśmy w pełni świadomi jak ważne jest zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego, za które jesteśmy odpowiedzialni, dla przyszłych pokoleń.  

KISFALUDY 2030

Program Rozwoju Turystyki Kisfaludy powstał w 2017 jako jeden z filarów Narodowej Węgierskiej Strategii Rozwoju Turystyki. To największy do tej pory krajowy program skupiający w jednym ręku wszystko co dotyczy rozwoju turystyki na Węgrzech. Głównym celem programu jest uczynienie z Węgier centrum turystycznego Europy Środkowej. Rozwój nie został zastopowany nawet podczas trwania pandemii. Dzięki programowi obecnie mamy wielki wybór miejsc noclegowych, atrakcji oraz doświadczeń, które czynią Węgry specjalnym kierunkiem w turystyce zarówno krajowej jak i zagranicznej. 

Program Rozwoju Miejsc Noclegowych Kisfaludy powstał jako flagowy program Kisfaludy 2030, a dzięki zainwestowanym 300 mld forintów do 2030 renowacji poddane zostaną wszystkie rodzaje miejsc noclegowych na Węgrzech. 

Nawet w najtrudniejszym okresie pandemii miały miejsce tysiące zmian w kraju. Dzięki temu odnowione zostały wiejskie regiony Węgier. W trakcie budowy jest 35 nowych hoteli. 14.000 kwater prywatnych, prawie 600 B&B oraz 115 plaż zostało odnowionych albo jest w trakcie odnawiania. Dzięki programowi Kisfaludy szereg atrakcji turystycznych, zamków i spa rozwijało się równolegle do kraju. 

Program Kisfaludy oprócz miejsc noclegowych skupia się rownież na restauracjach, a 150 mld forintów zostanie przeznaczone na opracowanie programu dla węgierskich spa.

NARODOWY PROGRAM HAUSZMANNA 2029-2024

Rewitalizacja Dzielnicy Zamkowej w Budzie. Zamek w Budzie stanowi część niezwykle cennego dziedzictwa kulturowego nie tylko Węgier ale i całej Europy będąc na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to symboliczne miejsce dla narodu węgierskiego, kamień węgielny węgierskiej tożsamości.  W 800-letniej historii zamku przeplatały się okresy budowy, burzenia, tworzenia i destrukcji.

Mamy szczęście być pokoleniem budowniczych i twórców. Rozwój Narodowego Programu Hauszmanna wspomagany przez węgierski rząd otwiera nową erę w odrodzeniu się historycznej części miasta. Głównym celem stawianym Dzielnicy Zamkowej jest przywrócenie jej blasku "starego świata" jakim świeciła przed zniszczeniami II Wojny Światowej. Wszystkie budynki, które obecnie zostały odtworzone mogły być zachowane po wojnie lecz z powodów ideologicznych zostały zniszczone.

Dzielnica Zamkowa w Budzie przeżywała rozkwit na przełomie XIX i XX w. Wtedy to patron programu Alajos Hauszmann dostał zlecenie na przebudowę Pałacu Królewskiego wraz z otoczeniem. Podczas renowacji i rekonstrukcji zdecydowaliśmy wybrać ten okres jako model jednocześnie zwracając uwagę na oczekiwania jakie niosą współczesne czasy. 

Kompleksowy rozwój terenu Dzielnicy Zamkowej z rekonstrukcją pięknych budowli i historycznych placów daje okazję do ożywienia i nadania kolorytu obecnemu programowi kulturalnemu tak, by goście mogli tu ciekawie spędzać więcej czasu. Rozwój pozwoli na obecność nowych, wartościowych doświadczeń, atrakcji i usług. Dzięki wprowadzonym ulepszeniom Zamek w Budzie uzyska jeszcze wyższy status jako obiekt światowego dziedzictwa kulturowego. 

Od 20 sierpnia 2021 można zwiedzać pierwszą zrekonstruowaną historyczną salę Dzielnicy Zamkowej w Budzie - piękną salę św. Stefana. Atrakcją samą w sobie jest dekoracja, na którą składają się panele z dekoracją snycerską, ozdobna ceramika Zsolnay, jedwabne tkaniny oraz mistrzowskie kowalstwo artystyczne i złotnictwo. Oryginalna Sala św. Stefana była światową sensacją i otrzymała grand prix od jury podczas wystawy światowej w Paryżu w 1900. Jednym z budzących zachwyt elementów był wielki kominek z ceramiki Zsolnay umieszczony w centralnej części sali. Zarówno wówczas jak teraz najlepsi specjaliści Węgier pracowali nad odtworzeniem sali. Salę i wystawę z nią związaną można zwiedzać z przewodnikiem w języku angielskim lub z audio przewodnikiem w kilku językach.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KULTURY LISZTA

Węgry oferują nowy międzynarodowy festiwal kultury noszący imię światowej sławy kompozytora - Franciszka Liszta. Festiwal odbywa się w dniach 8-23 października 2021.

"Nasi dwaj światowej sławy kompozytorzy, Bela Bartok i Franciszek Liszt, od lat   obecni są w sferze międzynarodowej sztuki i nierozerwalnie wiążą się z bogactwem, pięknem i siłą węgierskiej kultury. Jesteśmy ogromnie dumni z tego, że zespół MUPA może podzielić się wiedzą i doświadczeniem zgromadzonym przez ostatnią dekadę i uczynić z Bartoka i Liszta prawdziwą markę festiwalu" - mówi Csaba Kael, Dyrektor Generalny MUPA w wywiadzie udzielonym węgierskiemu portalowi internetowemu Origo.   

Partner festiwalu, Akademia im. Liszta - jedna z najlepszych na świecie akademii kształcących artystów i miejsce wspaniałych koncertów, będzie gościć kilka z programów festiwalu. Między innymi są to: wystawa Liszt-Dante, recital fortepianowy i organowy Petera Kissa i Balazsa Szabo, serie koncertów fortepianowych Edit Klukon i Dezso Ranki, wielki koncert urodzinowy Franciszka Liszta 22 października (upamiętniający rownież Georga Cziffrę) oraz międzynarodowa konferencja w Muzeum Liszta. 

Celem programu Festiwalu Liszta  organizowanego przez MUPA Budapeszt - podobnie do festiwalu Wiosna Bartoka, który rownież rusza w tym roku, jest uczynienie Węgier miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla międzynarodowej turystyki kulturowej w nadchodzących latach i zacieśnienie współpracy z krajowymi i zagranicznymi partnerami. 

"Człowiek i Natura" ("One With Nature") Wystawa Świat Polowań i Natury

Gatunki zwierzyny łownej, legendarni myśliwi, największe akwarium na Węgrzech, pokaz psów myśliwskich, szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, wszystko połączone z kiermaszami i przejściem gwarantującym niezapomniane doznania smakowe: dla każdego miłośnika przyrody to coroczne największe wydarzenie jest miejscem, które należy odwiedzić!

Goście z Węgier i całego świata zapraszani są między 26 września a 14 października 2021 do odnowionego Centrum Wystawienniczego HUNGEXPO w Budapeszcie.

Dioramy, filmy, interaktywne technologie oraz imponujące  trofea myśliwskie pomogą zwiedzającym poznać florę i faunę świata wliczając unikatowe przykłady z Niziny Węgierskiej. W największym na Węgrzech akwarium można oglądać m.in. 2-metrowe ryby ważące ponad 110 kg! Ważną częścią wystawy są również rozmaite pokazy: jeźdźców, sokolników, myśliwych z tradycyjną bronią, łuczników... Szczegółowa lista wszystkich pokazów jest dość długa - należy to jednak zobaczyć!

Spacer po wystawie pozwoli przybliżyć zwiedzającym łowiectwo i rybołówstwo na Nizinie Węgierskiej na przeciągu tysiąclecia,  zaś wystawcy z całego świata mają możliwość zaprezentowania się w oddzielnej sali. Istotnym przesłaniem wystawy jest pokazanie, że myśliwi i przedstawiciele innych dyscyplin związanych z przyrodą pełnią ważną rolę w ochronie środowiska naturalnego i zrównoważonym korzystaniu z jego zasobów, zaś bez nich same dobre chęci nie wystarczą...

Wydarzenie będzie kłaść silny nacisk na problem kłusowników, którzy są wrogami nas wszystkich. Stworzona będzie możliwość rozmowy ze znanymi osobami i światowej sławy ekspertami na aktualne tematy, o istniejących problemach i rozwiązaniach. Wydarzenia promujące zrównoważone  metody korzystania z zasobów przyrody będą się odbywać na dwóch  scenach. 

W każdej z sal wystawowych technologia pomoże przybliżyć każdy detal oraz dostarczy wrażeń, których w inny sposób nie można byłoby doświadczyć: zwiedzający będą mogli korzystać z hosta i zaawansowanych technologii, które pozwolą im spojrzeć na różne aspekty wystawy z nowej perspektywy. Goście będą również mieli okazję wypróbować kilka gier VR, które poprzez zabawę odkryją piękno przyrody i myślistwa. Tematyka gier obejmuje sokolnictwo, łucznictwo, strzelanie do kurka i, oczywiście, różne sposoby polowania. Będzie też okazja by zobaczyć wirtualną węgierską wieś z lotu ptaka - oczami lecącego sokoła.

Pobyt na wystawie może trwać cały dzień, a sił możemy nabrać w trakcie spaceru poprzez galerie gastronomiczne, gdzie światowej sławy węgierskie potrawy z dziczyzny i ryb grają pierwsze skrzypce. Dziczyzna i ryby pochodzące ze zrównoważonych źródeł będą też głównym elementem jednego z ważniejszych kiermaszów wystawowych OMEK Plus Wystawa i Targi Krajowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego. Mówiąc o targach, Wystawa Światowa ucieszy zawiedzionych przełożeniem wystawy FeHoVa Międzynarodowa Broń, wystawa Wędkarstwo i Myślistwo, która oryginalnie była planowana na początku bieżącego roku. Wystawa Światowa umożliwi FeHoVa przedstawić zwiedzającym szeroki wachlarz ofert. 

Największa wystawa 2021 poświęcona przyrodzie będzie też największym wydarzeniem przyjaznym psom. W HUNGEXPO z przyjemnością ciepło powitamy naszych czworonożnych gości. Profesjonalna opieka weterynaryjna i punkty wypoczynku dla psów spełnią każde życzenie naszego pupila. Należy podkreślić, że jedną z maskotek wystawy jest Welon (Veil), wyżeł węgierski, prawdziwy  rasowy pies myśliwski.  

Rady dotyczące wycieczek: Najlepsze wina Węgier

Najlepsze, najciekawsze, najstarsze. Sześć niezwykłych atrakcji z węgierskich regionów winnych, które powinni odwiedzić amatorzy wina.

NAJBARDZIEJ SŁAWNA WINIARNIA - TOKAJ

Jest niewiele winiarni, które są nazwą winnicy, a jeszcze mniej takich, których nazwa tak wiele mówi miłośnikom wina.  

Piwnica Rakoczi z winnicy Hetszolo na głównym placu miasta jest taką winiarnią. To nie przypadek, że winnica nosi nazwę rodziny Rakoczi, jako że w XVII w. Tokaj pozostawał w rękach kilku członków tej arystokratycznej rodziny. Pierwsze zapiski o piwnicy pochodzą także z tego okresu. Niemniej historia "pałacu", czyli piwnicy i dworu ponad nią datuje się nawet z wcześniejszego czasu. Znajdujący się po sąsiedzku kościół katolicki istniał już w XIII w., a według ekspertów wąskie, głębokie przejścia datują się z tego samego czasu (średniowiecze). 

Handel winem Tokaj kwitł tutaj w XVII i XVIII w. co potwierdzają ówczesne zapiski i rysunki. Bogatą przeszłość poczują goście odwiedzający Piwnicę Rakoczi w ramach wycieczki z przewodnikiem, imprez winnych czy wesel. Oprócz tego dwór z nastrojowym tarasem jest świetnym miejscem na sączenie spritzera latem. Kompleks jest czynny codziennie latem, a wiosną i jesienią w weekendy. W innym terminie można dzwonić do pracowników Hetszolo - numer telefonu widnieje na bramie. Można także umówić się wcześniej telefonicznie lub drogą mailową. 

WINA NAJWYŻEJ LEŻAKUJĄCE - EGER

Wzgórze Nagy-Eged jest czymś niezwykłym,  nie dającym się porównać z niczym innym. Słowa znawcy wina, dr Gabora Rohaly, o wzgórzu Nagy-Eged nie brzmią przesadnie kiedy porównuje Burgundię jako znak towarowy odnosząc się do wina z Nagy-Eged.  

Chociaż nie ma na Węgrzech zbyt wielu winnic znajdujących się powyżej 350 m npm, te w Egerze na stokach  Nagy-Eged uprawiane są z powodzeniem.

Podłoże, na którym uprawia się tutaj winorośl różni się  od reszty regionu gdzie jest pochodzenia wulkanicznego. Podłoże Wzgórza Nagy-Eged tworzą osadowe skały wapienne. Wzgórze można pokonać w trzy godziny w tę i z powrotem poruszając się ścieżką przyrodniczo-edukacyjną, która zaczyna się 4 km od centrum Egeru. Podczas pobytu w rezerwacie przyrody można poznać bogata florę i faunę, zaś ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama Egeru i Gór Bukowych. Przy dobrej widoczności można dojrzeć nawet Matrę i połyskujące wody Jeziora Cisa. Powrotna trasa wiedzie przez winnice na południowym stoku; winorośl jest uprawiana tutaj ze specjalna troską, jako że warunki uprawy są trudne, a podłoże specyficzne. Warto nieco zboczyć z trasy by zobaczyć figurę NMP. Ponieważ na stokach wzgórza nie ma żadnych tłoczni wina ani piwniczek, każdy kto chciałby spróbować tutejszego trunku powinien wybrać się na zorganizowaną wycieczkę.

NAJBARDZIEJ WYJĄTKOWA WINNICA - BUDAPESZT

W 22 dzielnicy, w Budafok zaledwie 1 km od centrum miasta znajduje się szkółka i winnica - Technologia Winiarstwa i Szkoła Zawodowa Istvana Soosa.  Dzięki 4-hektarowej powierzchni terenu szkoły Budapeszt podobnie jak Wiedeń jest jedną z europejskich stolic, gdzie oficjalnie uprawia się winorośl i robi wino w granicach miasta.  Podczas weekendów oraz w trakcie imprez można spacerować po winnicy oraz zaopatrzyć się w wino w miejscowym sklepie. Jeśli już znajdziecie się w Budafok, co nie jest długą wycieczką zważywszy, że dociera tu kilka linii transportu publicznego możecie odwiedzić pobliskie piwnice wielu innych winiarni np. Centrum dla zwiedzających winiarnię z winami musującymi Torley jest miejscem wartym odwiedzenia. 

NAJWIĘKSZA SIEĆ POŁĄCZONYCH ZE SOBĄ PIWNIC Z WINEM W EUROPIE - HAJOS

Każdy miłośnik wina zna, przynajmniej ze zdjęć, bielone ściany tłoczni wina stojących w rzędzie w tej piwnicznej wiosce. Jest ich w sumie 1200 stojących wzdłuż 24 uliczek Hajos, a przynajmniej tuzin z ich wita przez cały rok turystów butelką wina. Jeśli już zaliczysz wszystkie w pobliżu czeka kolejnych 600 piwnic - sprawdź sąsiadujący Nemesnadudvar lub  Csaszartoltes. 

NAJBARDZIEJ NIEZWYKŁY RZĄD PIWNIC - CAK

W regionie winnym Sopron jednym z bardziej ciekawych miejsc Węgier jest rząd piwnic pomiędzy kasztanowcami w pobliżu wsi Cak w Alpokalja. Dziewięć z dwudziestu śnieżnobiałych tłoczni zostało odrestaurowanych przez dyrekcję muzeów powiatu Vas i teraz funkcjonuje jako muzeum pod gołym niebem. Chociaż obecnie kasztanowce zastąpiły winorośl zniszczoną przez szkodniki w budynkach  wciąż można zobaczyć prasy do wina, beczki i inne narzędzia. Rząd piwnic można zwiedzać od wiosny do jesieni, wtedy tez można degustować tam wino. Dodatkowo uprawiający winorośl w Cak z radością częstują swoim winem w scenerii jak z bajki.

NAJCIEKAWSZE MUZEUM WINA - VILLANY

Na Węgrzech działa kilka muzeów wina, ale najstarszą i największą kolekcją chlubi się Villany. Budynek mieszczący muzeum ma 300-letnią historię, niegdyś własność Zsigmonda Telekiego, słynnego winiarza, jako muzeum funkcjonuje od końca I wojny światowej. Znajdują się tu setki obiektów związanych z kulturą wina - od uprawy poprzez ochronę roślin po przykłady butelkowania. Największą atrakcja jest półautomatyczna maszyna do butelkowania z lat 40 XX w. Należy też wspomnieć o zbiorze drewnianych pras do tłoczenia z XIX w. Muzeum znajduje się pod opieką winiarni Gal dzięki czemu można połączyć zwiedzanie z degustacją wina. Można nawet skosztować wermut, miejscową specjalność. Obiekt jest otwarty przez cały rok.

HOTEL MATILD PALACE, A LUXURY COLLECTION HOTEL

Matild Palace otwarty 14 czerwca 2021 na nowo określna na Węgrzech pojęcie elegancji i otacza gości bogatą historią, kulturą i epikurejskimi smakami, które doskonale reprezentują Budapeszt. 

Wzniesiony w 1902 pod patronatem Jej Królewskiej Wysokości Arcyksiężnej Marii Klotyldy budynek stał się kwintesencją belle epoque wprowadzając jednak innowacyjne rozwiązania wyprzedzające swoje czasy. Autorem projektu jest Kalman Giergl, a budynek należy do grupy dzieł artystycznej rodziny Gyorgyi-Giergl i znajduje się na liście UNESCO. 

Projekt przebudowy autorstwa nagrodzonego MKV Design daje możliwość odbycia podróży przez ten cesarski pałac będący niegdyś centrum życia elit w mieście do nowoczesnego miejsca rozrywki dla współcześnie podróżujących biznesmenów, wyznawców przyjemnego spędzania czasu i miejscowych smakoszy. Starannie odnowionych 111 pokoi i 19 apartamentów z widokiem na Dunaj odzwierciedla bogatą historię pałacu i węgierską kulturę uzupełnianą przez spersonalizowaną obsługę. 

Matild Palace, gdzie mają miejsce światowej klasy wydarzenia jak również współczesne występy kabaretowe,  tworzy nowe standardy w rozrywce i gastronomii miasta. Wydarzenia kulinarne - wystawne obiady - odbywają się pod okiem światowej sławy szefa kuchni, Wolfganga Pucka, który otworzył tu pierwszy w Europie lokal Spado i nadzoruje historyczny Matild Cafe&Cabaret.

Matild Palace łączy rdzenne smaki Węgier z niedościgłym luksusem, spersonalizowanym serwisem i doświadczeniami transformacji nigdzie wcześniej nie oferowane w Budapeszcie. Przywołuje ducha innowacji i zmian społecznych wprowadzonych do tego niezwykłego miasta ponad wiek wcześniej  przez rodzinę cesarską. 

PAŁAC BOTANIQ W TURA

Bajkowy zamek w sercu Węgier... Jest kilka historii związanych z jednym z piękniejszych zamków Węgier, który został wzniesiony w 1883 na zlecenie barona Sigmunda Schossbergera jako dowód jego miłości do żony. Forma architektoniczna bajkowej budowli, niezwykłej na Węgrzech, przywodzi na myśl zamki nad Loarą. W tym niezwykłym klejnocie architektury znajduje się BOTANIQ Castle w Tura otwarty w 2020. Hotel na zamku w Tura łączy splendor czasów minionych z nowoczesnymi udogodnieniami sprawiając, że hotel spełnia wszystkie wymogi naszych czasów stając się świetnym miejscem dla szukających autentycznego i jednocześnie luksusowego otoczenia, czemu towarzyszy kuchnia na najwyższym poziomie, wypoczynek i sfera kultury.

Ambicja, wiedza, tradycja i innowacja - to podstawowe wartości, które zdefiniowały trwający niemal 6 lat proces renowacji zamku. Zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie objęły również 10,5-hektarowy ogród otaczający obiekt. Wierzymy, że prace pozwoliły zachować kulturowe dziedzictwo jakim jest  zamek utrzymując formę architektoniczną mimo wprowadzenia nowej funkcji. Nowa funkcja zapewnia pewną przyszłość zamkowi ze stabilnym modelem biznesowym dającym zrównoważoną egzystencję. 

Hotel otoczony przez 10-hektarowy ogród i ogród botaniczny jest szalenie widowiskowy. Park z jeziorem otaczające zamek są znakomitym miejscem odpoczynku, pikników oraz cudownych imprez. Możliwe jest wynajęcie zamku na wyłączność, co pozwala w pełni docenić jego czar.

Prócz przyciągających wzrok widoków również współczesna kuchnia czyni zamek miejscem na niezwykłe weekendy i doznania kulinarne. Własne gospodarstwo, warzywa i zioła dostarczane prosto do zamkowej kuchni i uznany szef kuchni gwarantują korzystanie ze świeżych i organicznych produktów. To wszystko wraz z wyborem świetnych win i szampanów sprawia, że Restauracja BOTANIQ plasuje się na kulinarnym szczycie.

Goście BOTANIQ Castle mogą wybierać spośród 19 pokoi spełniających wszystkie oczekiwania. Wspaniale zaprojektowanych 12 pokoi i 7 apartamentów ma luksusowe wyposażenie, włączając robione ręcznie kaszmirowe materace.

Usługi premium w SPA wykorzystują kwiaty i rośliny z otoczenia BOTANIQ Castle w Tura.

Węgry i okolice BOTANIQ Castle w Tura to obszar dzikiej przyrody oferujący szereg możliwości organizowania pełnych emocji polowań.  

Tura ma 8000 mieszkańców i znajduje się w sąsiedztwie Godollo, w pow. Pest, w dolinie Galga. BOTANIQ Castle w Tura oddalony jest zaledwie o 50 km od Budapesztu, niemniej przybywający mogą poczuć tu w każdej chwili pobytu majestatyczne dziedzictwo węgierskiej kultury i niezmienioną przyrodę. 

Hotel Parisi Udvar, Budapeszt

Hotel Parisi Udvar w Budapeszcie zapewnia swoim gościom nie tylko pobyt w jedynym w swoim rodzaju hotelu ale i pełnię kulturalnych doświadczeń, o których będziesz opowiadał rodzinie i przyjaciołom po powrocie do domu. Wspierany przez międzynarodową sieć hoteli Hyatt, posiadający wspaniałą lokalizację i niezwykłe walory, hotel wybierany jest najchętniej przez rodziny i podróżujących pracowników wielkich korporacji podczas wizyt w Budapeszcie.

Nowy, luksusowy Parisi Udvar Hotel Budapest dołączył po gruntownej renowacji do grona stołecznych hoteli w 2019. Jako członek The Unbound Collection by Hyatt hotel posiada wspaniałą lokalizację i świetną architekturę. Niegdyś była to najdroższa okolica, gwarne centrum Budapesztu. Do handlowej ulicy Vaci i znajdującego się na liście UNESCO  miejsca nad Dunajem można dojść krótkim spacerkiem. Budynek powstał w stylu łączącym elementy mauretańskie i gotyckie z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań inżynieryjnych. Jednym z nich były luksusowe pryzmaty opatentowane w USA w 1897 i zdobiąca fasadę słynna węgierska porcelana Zsolnay, która otrzymała Grand Prix na Wystawie Światowej w Paryżu w 1878. 

Hotel dysponuje 110 pokojami, w tym 18 apartamentami i 2 penthausami, co pozwala na tworzenie rożnych kombinacji i opcji dla rodzin i grup podróżujących wspólnie. Niektóre pokoje można łączyć tworząc wygodną przestrzeń  dla 4 dorosłych gości. Penthausy powstały z myślą o większych rodzinach, grupach oraz gościach szukających większej przestrzeni, prywatnego tarasu i SPA oraz oszałamiających widoków. Budapest Residence składa się z 2 sypialni a Paris Residence z 3. Można je łączyć i wynająć jako całość pozwalająca pomieścić do 10 dorosłych gości  w największym w Budapeszcie apartamencie o powierzchni 425 m2. 

Parisi Udvar Hotel Budapest kładzie nacisk na oferowanie gościom wyjątkowych i niezapomnianych lokalnych doświadczeń. Niemniej  jednocześnie rozumie potrzeby klientów przybywających z całego świata,  by mogli czuć się zawsze jak w domu. By to osiągnąć na życzenie gości dostarczane są rozmaite sprzęty, zwłaszcza dla gości z Bliskiego Wschodu, którzy mogą liczyć na gorące/zimne ręczniki, wybór orzeszków i ciasteczek, szeroki wybór napojów bezalkoholowych oraz akcesoria modlitewne. 

Kozmo Hotel Budapeszt

Kozmo Hotel Budapest jest nową interpretacją klasycznego luksusu. Architektoniczna perełka oferuje 23 apartamenty i 61 pokoi utrzymanych w stylu minimalistycznym i luksusowym jednocześnie czyniąc podróż do stolicy Węgier niezapomnianym przeżyciem. Jasne kolory w połączeniu ze światłem dziennym nadają wszystkim pokojom charakter domowy. W takim otoczeniu wszyscy goście bedą się dobrze czuli. Bezpośrednie wyjście z niektórych apartamentów na balkony i tarasy może być okazją do indywidualnego zjedzenia obiadu na świeżym powietrzu . Wszystkie pokoje i apartamenty oferują możliwość połączenia pokoi - znakomite rozwiazanie dla rodzin i przyjaciół. The Tower Suite Duplex oferuje panoramiczny widok Budapesztu.

Budynek jest wpisany na listę zabytków jako pierwsze i największe centrum telekomunikacyjne w swoim czasie. Nazwa KOZMO pochodzi od słowa KOZLES, co po węgiersku znaczy KOMUNIKACJA. Ponieważ obiekt znajduje się pod ochroną wiele oryginalnych elementów zostało zachowanych, a inne są rekonstrukcją starych. Hotel należy  do grupy The Leading Hotels of the World. KOZMO jest majestatycznym pałacem wzniesionym z czerwonej cegły z centralną klatką schodową i ostro zwieńczoną wieżą z panoramicznym widokiem na Budapeszt. 

Sala konferencyjna o powierzchni 300 m2 z dziennym światłem jest znakomitym miejscem dla każdej imprezy liczącej do 250 uczestników. Salę można podzielić na 4 mniejsze salki, każda z dostępem do dziennego światła. Dodatkowo Atrium Boardroom wychodzące na historyczną klatkę schodową oraz hotelowe apartamenty tworzą ciepłą atmosferę dla mniejszych spotkań i prywatnych obiadów. 

Bistro, zwieńczone przez wspaniały Golden Bar, to główne miejsce w hotelu, czynne cały dzień. Zjeść można zarówno w restauracji jak i na otwartym dziedzińcu wewnętrznym. W weekendy wspaniały Champagne Brunch bez dna zachwyca gości. Oyster Bar, otwarty wieczorami oferuje ostrygi, kawior i szampana, które dopieszczają wszystkie pięć zmysłów gości podczas wspaniałych pobytów kulinarnych w jednym z bardziej ikonicznych i tętniących życiem miejsc Budapesztu. 

Strefa Spa & Wellness jest wyposażona w basen o długości 16 m i jacuzzi o podobnym kształcie. Całość utrzymano w luksusowym, charakterystycznym dla hotelu stylu. Strefa zaprasza gości i oferuje pełen relaks z dala od tłumu miasta. 

H2 Hotel Budapest

H2 Hotel Budapest po raz pierwszy powitał gości w kwietniu 2021. Nowoczesny 7-piętrowy budynek dobrze komponuje się z historycznym otoczeniem. 157 słonecznych pokoi charakteryzuje otwarta przestrzeń. 36 pokoi to pokoje 4-osobowe, idealne dla rodzin i małych grup. Hotel posiada podziemny parking. 

Restauracja hotelowa jest czynna non stop serwując zarówno śniadania jak i przekąski w ciągu dnia, dania na zimno i na ciepło. Pozwala to gościom zwiedzać miasto nad Dunajem w dowolnym czasie, wpadając na posiłek do H2 Hub o dowolnej porze.

Hotel znajduje się na ul. Arany Janos, na wschodnim brzegu Dunaju, ok. 500 m od słynnego Mostu Łańcuchowego. Dzięki znakomitej lokalizacji do wielu  miejsc odwiedzanych przez turystów  można dotrzeć pieszo, zaś stacje metra 3 głównych linii są oddalone od hotelu zaledwie o kilka minut. 

158 pokoi cechuje nowoczesny komfort i ciekawy wystrój. Niezależnie od kategorii pokoju wszystkie mają klimatyzację, telewizory z płaskim ekranem i funkcją radioodbiornika oraz biurko z designerskim stołkiem. W każdym pokoju jest WiFi.

Wszystkie łazienki mają ogrzewanie podłogowe, oddzielne WC i prysznic. W wyposażeniu znajduje się też suszarka do włosów. Komfortowe pokoje mają powierzchnię 18 m2 i mieszczą łóżko o rozmiarze King-size. Pokoje Superior o powierzchni do 26 m2 mają rownież łóżka king-size oraz duże balkony. W rodzinnych, 4-osobowych pokojach o powierzchni ok. 20 m2 śpi się na łóżkach piętrowych. 

Impulso Fashion Hotel, Budapeszt

Nowiutki, czterogwiazdkowy Impulso Fashion Hotel został oddany do użytku 1 czerwca 2021.  Hotel należy do sieci Mellow Mood Hotels.

Wnikliwie przeanalizowaliśmy potrzeby naszych gości by mogły powstać 142 przestronne pokoje dla niepalących, dobrze wyposażone, w samym sercu miasta. Sześć rożnych kategorii pokoi powinno spełnić oczekiwania rożnych gości - rodzin, par lub grup przyjaciół.

Jeśli przyjrzeć się bliżej można zauważyć znane widoki Budapesztu jako elementy użyte do dekoracji hotelu. 

Impulso Fashion Hotel oferuje strzeżony parking na wewnętrznym dziedzińcu hotelu, bezpłatny i szybki internet oraz urozmaicone śniadanie w formie bufetu a także bezpłatną kawę, soki, świeże owoce i ciasteczka dostępne przez cały dzień. 

Nowoczesna, dobrze zaprojektowana sala konferencyjna może pomieścić do 10 osób i jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ma też zapewnione naturalne światło, możliwość zaciemnienia pomieszczenia, wifi, klimatyzację, wbudowany ekran, rzutnik, tablicę i najnowszą technologie audio-video.

Impulso Fashion Hotel usytuowany jest w centrum, jest więc znakomitym punktem wypadowym dla zwiedzających miasto. Wszystkie główne atrakcje można zwiedzać pieszo z hotelu. Metro i przystanek autobusowy są oddalone o 5 minut drogi. 

Hotel znajduje się zaledwie 150 m od placu Jana Pawła II i stacji zielonej linii metra (M4) - to najlepszy i najłatwiejszy sposób  na dotarcie z hotelu do centrum miasta (Dunaj, Wielka Hala Targowa, ul. Vaci, Łaźnie Gellerta itd.).

InterCity Hotel, Budapeszt

Niedawno wzniesiony, czterogwiazdkowy IntercityHotel Budapest wita gości w centrum Budapesztu stylowym i świeżym wystrojem projektu Matteo Thuna. Hotel usytuowany jest obok dworca kolejowego Keleti. W pobliżu znajdują się stadion Puskas Arena oraz centrum wystawiennicze Hungexpo Budapest. Lotnisko międzynarodowe im. Liszta oddalone jest o 30 min jazdy samochodem. Do każdego ważnego punktu miasta można dojechać spod hotelu. Podziemny parking mieści 220 samochodów - rzadkość w mieście. Intercity jest rozpoznawalną międzynarodową marką hoteli o nagradzanym serwisie. Jest częścią Deutsche Hospitality Hotel Group. 

Z 312 pokojami hotel należy do największych w mieście.  Cechuje go nowoczesny, zrównoważony wystrój z poczuciem przytulności. Stylowe, jasne, wyciszone pokoje oferują udogodnienia takie jak ekspres do kawy i herbaty, LCD TV, klimatyzację, biurko, lodówkę, bezpłatny internet - wszystko gwarantujące wygodny pobyt. W pełni wyposażona łazienka zawiera prysznic, lusterko kosmetyczne i profesjonalną suszarkę do włosów.

Śniadanie w formie bufetu serwowane jest w głównej restauracji oferując rożnorodność  regionalnych i krajowych specjałów oraz kawę na wynos. BistroLounge rozpieszcza gości wspaniałymi przekąskami, ciasteczkami oraz dużym wyborem drinków,  kawy i herbaty. W menu znajduje się ogromny wybór napojów alkoholowych oraz orzeźwiających drinków serwowanych przy barze. 

 Usługi konferencyjne hotelu dopasowane są zwłaszcza do potrzeb klientów biznesowych. Hotel oferuje najlepsze miejsca na rożnego rodzaju spotkania. Oddzielna strefa konferencyjna na parterze obejmuje 5 klimatyzowanych sal konferencyjnych, niektóre można ze sobą łączyć zwiększając powierzchnię mogącą pomieścić do 100 osób. Personel hotelowy ma przygotowane  eko pakiety konferencyjne pomocne w organizacji spotkań, w tym serwowanie lunchu w przerwie, przerwy na kawę itp. Idea Green Hotel obejmuje troskę o środowisko - propagowanie energii odnawialnej, stosowanie ekologicznych materiałów, serwis z dbałością o środowisko, uczciwe partnerstwo, poszanowanie praw człowieka oraz wolontariat w ramach korporacji. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »