Resort finansów wymyślił nowy obowiązek. Podatników chce "zachęcić" ogromnymi karami
KSeF czyli Krajowy System e-Faktur już działa, ale obowiązkowy będzie za rok. Dopiero od 2025 r. karane będą błędy w danych, za to już wiadomo, że kary będą dotkliwe.
- KSeF będzie obowiązkowy dla przedsiębiorców od 1 lipca 2024 r.
- Każda faktura ma przechodzić przez centralny system
- Od 1 stycznia 2025 r. nieużywanie systemu i błędy będą karane
- Kary wynosić mają do 100 proc. podatku na fakturze
- KSeF kosztował 23 mln zł i szybko się zwróci
Krajowy System e-Faktur Ministerstwa Finansów to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. KSeF działa już od początku 2022 r., ale dopiero od 1.07.2024 r. ma być obowiązkowy dla każdego przedsiębiorcy - każda faktura będzie musiała przejść przez centralny system czyli będzie widoczna dla urzędników skarbowych. Kary za nieużywanie KSeF i za błędnie wprowadzane dane na fakturach, rząd zapowiada od 1.01.2025 r. Liczba firm, które już testują system jest wciąż stosunkowo mała, ale rośnie.
- Wprawdzie na pełne przygotowanie firmy oraz systemów informatycznych pozostał jeszcze rok, ale z pewnością nie warto zostawiać tego tematu na ostatnią chwilę, zwłaszcza, że w przypadku wielu firm może być to duża zmiana organizacyjna. Im bardziej skomplikowana struktura, tym przygotowanie systemów do integracji jest trudniejsze i bardziej czasochłonne. Lepiej przygotować się wcześniej by uniknąć niepotrzebnego chaosu i stresu w przyszłym roku - mówi Interii Biznes Dariusz Jarczyński z firmy Primesoft.
KSeF całkowicie zmieni zasady, na jakich określa się datę wystawienia i otrzymania faktury. Sens straci częsta dziś praktyka manipulowania datami wpisywanymi na fakturach. Teraz sprzedawca może w trakcie miesiąca wystawić i wysłać do kontrahenta fakturę datowaną na ostatni dzień poprzedniego miesiąca - musi tylko zadbać o ciągłość numeracji na fakturach. Po wprowadzeniu obowiązku korzystania z KSeF taki zabieg straci sens, bo za dzień wystawienia faktury uznawany będzie dzień jej wprowadzenia do KSeF. Nie będzie więc już można dopasowywać do potrzeb wysokości przychodów czy kosztów w danym miesiącu i przesuwać terminów zapłaty np. podatku VAT.
Są jednak także korzyści dla firm - skrócony do 40 dni czas oczekiwania na zwrot podatku, odejście od obowiązkowego generowania plików JPK_FA, a także darmowe, 10-letnie archiwum danych, które dotąd firmy musiały przechowywać samodzielnie. Uproszczeniu ulec też mają same kontrole skarbowe, bo urzędnicy będą mieli pełny wgląd w dokumentację, więc przedsiębiorca nie będzie musiał jej dla nich przygotowywać.
Od 1.01.2025 r. podatnik, który nie wystawił faktury przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur, wystawił ją niezgodnie z udostępnionym wzorem albo nie przesłał w terminie faktury do KSeF, naraża się na karę w wysokości do 100 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. W przypadku faktury bez wykazanego podatku kara wynieść ma 18,7 proc. należności na tej fakturze.
Resort finansów uspokaja przedsiębiorców, że kary dotkną te firmy, które nadal będą starały się omijać system i ukrywać swoje przychody. Urzędy Skarbowe mają nie nadużywać sankcji i kar - korzyści finansowe z uszczelnienia podatkowego mają być ponoć tak duże, że nie będzie potrzeby dodatkowo obciążać przedsiębiorców, którzy np. spóźnili się z dostarczeniem faktury lub popełnili drobny błąd. Jak zawsze weryfikację tych zapewnień przyniesie dopiero przyszłość.
Nowy system informatyczny kosztował ponad 23 miliony złotych. Eksperci nie potrafią jeszcze ocenić o ile wzrosną dzięki niemu przychody do budżetu, nie mają jednak wątpliwości, że zakup szybko się zwróci.
Wojciech Szeląg