Projekt domu i pozwolenie na budowę (cz. 3): Adaptacja projektu gotowego

Zakupiony w pracowni projekt gotowy nie jest projektem budowlanym i nie może stanowić podstawy do uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to jedynie część architektoniczno-konstrukcyjna z projektem instalacji wewnętrznych i wymaga uzupełnienia.

Zmiany w projekcie i jego adaptacja

Inwestor musi zlecić wykonanie adaptacji projektu do warunków miejscowych, czyli wykonanie projektu zagospodarowania działki, projektu przyłączy instalacji zewnętrznych oraz dostosowanie do miejscowych warunków gruntowych i klimatycznych (fundamenty, termoizloacja itp.). Jednocześnie z adaptacją można także zlecić pewne zmiany w projekcie, aby dostosować go do własnych potrzeb - zwłaszcza, jeśli chodzi o rozplanowanie pomieszczeń czy zagospodarowanie poddasza.

Najczęściej firmy projektowe dołączają do projektu gotowego listę dopuszczalnych zmian, które nie wymagają zgody autora. Inne zmiany, które inwestor chciałby zlecić, wymagają pisemnej zgody projektanta.

Reklama

Lista dopuszczalnych zmian, które nie wymagają zgody autora:

  • wymiary fundamentów wynikające z dostosowania obiektu do warunków gruntowych,
  • wymiary przekrojów lub rozstawu elementów więźby dachowej wynikające z dostosowania obiektu do strefy śniegowej (wiatrowej),
  • rodzaje stropów (przy zachowaniu układu konstrukcji),
  • warstwy ścian zewnętrznych (przy zachowaniu dopuszczalnego współczynnika przenikalności cieplnej),
  • kąt nachylenia dachu - do 5°,
  • instalacja wodno-kanalizacyjna, gazowa, c.o., elektryczna (przy zachowaniu obowiązujących norm),
  • materiały wykończeniowe - posadzki, tynki, izolacje cieplne i przeciwwilgociowe (przy zachowaniu niezbędnych parametrów wytrzymałości oraz parametrów przenikania ciepła),
  • rozwiązania funkcjonalne wewnątrz budynku i przesunięcia lub likwidacja ścian działowych,
  • lokalizacja, liczba i kształt okien oraz drzwi,
  • lustrzane odbicie,
  • wprowadzenie częściowego lub całkowitego podpiwniczenia budynku (przy zachowaniu poziomu posadzki parteru na wysokości nieprzekraczającej 50 cm ponad poziom terenu projektowanego).

Pozostałe zmiany są możliwe po uprzednim uzgodnieniu.

Adaptacja projektu gotowego do warunków miejscowych może być wykonana przez dowolnego projektanta, który posiada odpowiednie uprawnienia. Niektóre biura projektowe oferują, oprócz samego projektu, również jego adaptację. Inne współpracują z firmami, które się tym zajmują. Ta ostatnia forma jest szczególnie korzystna, gdyż gwarantuje to przy okazji załatwienie wszelkich formalności między autorem projektu a architektem opracowującym adaptację i wprowadzającym ewentualne zmiany.

Często jednak inwestor we własnym zakresie musi znaleźć projektanta, któremu zleci adaptację - w takiej sytuacji należy pamiętać o podpisaniu z architektem umowy podobnej, jak przy zlecaniu wykonania projektu indywidualnego.

UWAGA: Zarówno "projekt gotowy", jak i jego adaptację (projekt budowlany) muszą wykonywać osoby (architekt, konstruktor, instalator) o odpowiednich kwalifikacjach i uprawnieniach do projektowania.

Archipelag
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »