10 najbardziej niedocenianych miejsc w Polsce

Wszyscy (niemal) wiedzą, że wspaniałe są Tatry, Sopot, Wieliczka, Kraków, Wrocław, Mazury... Tymczasem jest wiele innych miast i miejsc w Polsce, które są warte odwiedzenia. A są mało popularne, bo np. radyklanie się zmieniły w ostatnich latach, a nie zostało to rozreklamowane...

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Poniżej przedstawiamy 10 najbardziej niedocenianych polskich atrakcji turystycznych. Kolejność alfabetyczna.

Beskid Niski

Ciężko tam trafić przypadkiem. Ta urocza, pagórkowata kraina jest granicą geograficzną Karpat Wschodnich i Zachodnich. Położona na uboczu, w oddaleniu od wielkich miast i autostrad, tchnie spokojem. Jeśli ktoś bardzo się postara, znajdzie tam luksusowe noclegi, a nawet spa (Dwór Kombornia w Komborni i Pałac Polanka SPA w Krośnie). Tylko czy o to chodzi? Beskid Niski najlepiej zwiedzać latem, a zaszyć się warto w chacie z klimatem. Punkty obowiązkowe do zobaczenia to cerkwie połemkowskie w Kwiatoniu, Owczarach czy Bartnem, oraz drewniany kościół w Sękowej (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). A na deser coś na czasie: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce z pierwszym na świecie szybem naftowym. Wielbicielem Beskidu Niskiego jest pisarz Andrzej Stasiuk, który tam zamieszkał.

Reklama

Bydgoszcz

Przez wiele lat uważana za najbrzydsze spośród największych polskich miast, Bydgoszcz ostatnimi laty wypiękniała. I stała się miastem idealnym do uprawiania sportu. Wiele parków i terenów zielonych zachęca do joggingu czy rowerowych wycieczek, a unikalny system kanałów (tzw. Wenecja Bydgoska) - do pływania kajakiem. Jak już się zmęczymy, możemy odpocząć w luksusowym Hotelu Bohema SPA i uroczo zlokalizowanej Restauracji Weranda (wyśmienita kuchnia typu polskie fusion). Samo historyczne centrum tego miasta z roku na rok staje się coraz ładniejsze. A i wydarzeń kulturalnych jest coraz więcej, czy to w intrygującej architektonicznie Operze Nova, czy w Galerii BWA.

Kopalnia Soli Kłodawa

Ledwie 190 km od Warszawy znajduje się najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna - na poziomie 600 metrów pod ziemią! Jest to największa atrakcja turystyczna Kopalni Soli Kłodawa, która położona jest między Koninem a Kutnem. Kopalnia ta jest jedynym miejscem w Europie, w którym wydobywana jest sól różowa (tzw. lampkowa). Inne tego typu kopalnie działają w Iranie i Pakistanie, ale ich nie można zwiedzać!

Lednica

W tym roku obchodzimy 1050 rocznicę chrztu Polski - wydarzenia niezwykle ważnego dla dziejów naszej państwowości. Nie sposób ominąć w tak ważnym roku Lednicy. Jest to piękne - i niemal o każdej porze roku wyglądające tajemniczo - jezioro w woj. wielkopolskim. Na jednej z pięciu wysp, na Ostrowie Lednickim, znajdują się ruiny świątyni, w której prawdopodobnie miał miejsce chrzest Polski. Warto zajrzeć nie tylko tam (urocza przeprawa promem), ale i do Muzeum Pierwszych Piastów (na brzegu jeziora). Znajduje się w nim m.in. znaleziona na dnie Lednicy łódź wydrążona w pniu drzewa, której konstrukcja datowana jest na rok.... 966.

Opactwo Cysterów w Lubiążu

Jeśli ktoś chce zobaczyć dowód na to, że barok potrafił być niezwykle pompatyczny, to powinien zajrzeć do Lubiąża. Dolny Śląsk kryje wiele skarbów architektury, a tamtejsze opactwo - zbudowane w XII wieku - jest jednym z nich. Jest ono drugim, co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (przebija je pod tym względem tylko kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii). Tak zwane must-see w Lubiążu to Sala Książęca: najwspanialsze barokowe wnętrze na Śląsku, i jedno z najładniejszych w Europie, które miało gloryfikować ród Habsburgów i wiarę katolicką.

Park Mużakowski

728 ha powierzchni po obu stronach Nysy Łużyckiej (która stanowi granicę polsko-niemiecką) zajmuje Park Mużakowski (Park von Muskau). Jest to największy park w stylu angielskim w naszym kraju. Powstał w I połowie XIX wieku. Jego założycielem był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau. Park jest śliczny o każdej porze roku, szczególnie jesienią. Można po nim jeździć bryczką lub rowerami. O czym mało kto wie (proszę zrobić eksperyment i popytać znajomych...) park ten jest jednym z polskich obiektów znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (od 2004 roku).

Rudawski Park Krajobrazowy

Niemal zupełnie nieznany przeciętnemu Polakowi Rudawski Park Krajobrazowy położony jest w południowej części województwa dolnośląskiego, u stóp Karkonoszy. Wszyscy spieszą zwykle w góry i go omijają. Niesłusznie. Jego największą atrakcją są tzw. kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich. Są trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone. Ich niesamowite zabarwienie stwarza bajkowy nastrój. Nietypowe kolory związane są z występowaniem różnych związków chemicznych. Jeśli komuś mało bajkowego nastroju, może zatrzymać się w hotelu Pałac Wojanów, jednym z najładniejszych tego typu hoteli w Polsce.

Tykocin

Jeśli ktoś chce poczuć i zobaczyć jak wyglądała Rzeczpospolita Polska wielonarodowa, to koniecznie musi się wybrać do małego miasteczka położonego 30 km na zachód od Białegostoku. Przedwojenny układ przestrzenny miasta plus piękny barokowy kościół Trójcy Przenajświętszej oraz jedna z najlepiej zachowanych synagog w Polsce (rok budowy: 1642) - to robi wrażenie. Nie trzeba budować wehikułu czasu, wystarczy przejechać się do Tykocina.

Wyspa Wolin

Bałtyckie wybrzeże ma kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym z nich jest Wyspa Wolin, a dokładniej: najwyższe w Polsce wybrzeże klifowe, ciągnące się od Międzyzdrojów do Świętej Kępy. Na wyspie warto też odwiedzić miasto Wolin z gotycką katedrą św. Mikołaja i cmentarzyskiem kurhanowym z okolic X wieku, które znajduje się na tzw. Wzgórzu Wisielców. Co roku odbywa się tu jedyny w Polsce Festiwal Wikingów.

Żyradów

Początki tego przemysłowego miasteczka położonego nieopodal Warszawy sięgają 1833 roku, gdy mechaniczną przędzalnię lnu zorganizował na jego obecnym terytorium na zlecenie rządu Królestwa Polskiego Filip de Girard, wynalazca m.in. turbiny wodnej. Osada fabryczna znajdująca się w Żyrardowie jest jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego z XIX wieku. Blisko 300 żyrardowskich budynków znajduje się w rejestrze zabytków. Warto odwiedzić Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia z witrażami będącymi dziełem Józefa Mehoffera.

Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce

Skarbiec.biz
Dowiedz się więcej na temat: miejscem | turystyka | Parki narodowe | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »