Reklama

10 najpopularniejszych miejscowości w polskich górach

Prawie 7 milionów noclegów udzielono w 10 najpopularniejszych miejscowościach w polskich górach. Prym wiedzie stolica Tatr - Zakopane, gdzie udzielono 1,4 mln noclegów. Z punktu widzenia inwestora ciekawymi lokalizacjami są też Krynica-Zdrój i Ustroń, gdzie konkurencja jest relatywnie niewielka, bo przeciętny pokój jest wynajęty co drugi dzień.

Choć w centralnej i północnej Polsce prawdziwa śnieżna to wciąż pieśń przyszłości, to przynajmniej na niektórych narciarskich stokach w rodzimych górach warunki są przyzwoite. Cieszyć się może z tego co piąty Polak, który deklaruje że potrafi szusować - wynika z badań portalu Twoja Pogoda. Gdyby do tego dodać informację, że ponad połowa jeżdżących rodaków szlifuje swoje umiejętności na rodzimych trasach, to nie powinno dziwić, że w odróżnieniu od miejscowości nadmorskich, te położone w górach przeżywają najazd turystów przynajmniej dwa razy w roku - zimą i latem. Szczególną popularnością polskie trasy narciarskie cieszą się w okresie świąteczno-noworocznym, kiedy korzystają z nich nie tylko turyści z Polski. Powoduje to, że osoby inwestujące na rynku nieruchomości na wynajem często rozważają lokatę kapitału na południu Polski. Które miejscowości wybrać? W odpowiedzi na to pytanie mogą pomóc dane GUS.

Reklama

Zakopane niekwestionowanym liderem

Gdyby za kryterium wyboru uznać liczbę udzielonych w zeszłym roku noclegów, to najpopularniejszą miejscowością w rodzimych górach byłoby Zakopane. Stolica Tatr przyciągnęła w ubiegłym roku tak wielu turystów, że liczba udzielonych noclegów wyniosła 1,4 mln. Na kolejnym miejscach plasują się Krynica - Zdrój (ponad 1 mln noclegów) i Ustroń (prawie 1 mln noclegów).We wszystkich miejscowościach z zestawienia TOP 10 udzielono łącznie w 2012 roku 6,8 mln noclegów.

Zestawienie najpopularniejszych wśród turystów miejscowości w polskich górach zamykają Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój i Szczawnica. W 2012 roku udzielono w nich odpowiednio 400, 360 i 337 tys. noclegów.

Najwięcej narciarzy w Karpatach

Biorąc pod uwagę jedynie pierwszą dziesiątkę miejscowości w rodzimych górach trudno nie ulec wrażeniu, że łącznie największą popularnością cieszą się Karpaty. W nich to leży aż 7 z 10 wyróżnionych miejscowości. Odpowiadają one ponadto za prawie 77 proc. ogólnej liczby udzielonych w tych miastach noclegów. Mniejsza popularność Sudetów może być wynikiem tego, że na terenie Polski zajmują one mniejszą powierzchnię niż Karpaty z czym wiązać należy też dostępność infrastruktury narciarskiej.

W Krynicy i Ustroniu konkurencja jest najmniejsza

Rozważając lokalizację pod kontem inwestycyjnym warto zwracać uwagę nie tylko na liczebność odwiedzających, ale też poziom konkurencji na rynku. Tę w łatwy sposób można mierzyć poziomem obłożenia, a więc wykorzystania infrastruktury noclegowej. Nawet w gronie 10 najpopularniejszych górskich kurortów wskaźnik ten waha się w przedziale od 23,5 proc. do 45,8 proc. Ten najniższy wskazuje, że na lokalnym rynku między podmiotami świadczącymi usługi noclegowe istnieje bardziej zażarta walka o portfele turystów niż na przykład w Krynicy - Zdroju i Ustroniu. Są to dwa miasta spośród wyróżnionego grona, gdzie obłożenie przekroczyło w 2012 r. 45 proc. To oznacza że statystyczne łóżko w tych miejscowościach było zajęte niemal co drugi dzień. Dla porównania w takich miejscowościach jak Karpacz, Wisła, Bukowina Tatrzańska czy Szklarska Poręba każde łóżko jest zajęte przez turystę mniej więcej raz na cztery dni.

Bartosz Turek, Lion's Bank

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Lion's House
Dowiedz się więcej na temat: Prawie 7 | krynica zdrój | Polskie | Gora | nowy rok

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »