10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając projekt niewielkiego domu

Po zakupie działki następnym krokiem jest zakup projektu. Można zamówić dedykowany projekt domu lub kupić gotowy. W tym materiale skupimy się na projektach małych domów jednorodzinnych. Gotowe projekty małych domów są dostępne w wielu firmach w przystępnych cenach. Oferty projektowe różnią się jednak między sobą wieloma aspektami. Projekty domów posiadają niejednokrotnie wady, tak więc warto wybierać takie, które zakładają możliwość naniesienia zmiany w projekcie. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup gotowego projektu małego domu jednorodzinnego.

Powierzchnia

Pod pojęciem "projekty małych domów" przyjęło się uważać projekty, które zakładają od 50 do 100 m2 powierzchni użytkowej. W tym przedziale mieszczą się zarówno domy parterowe, jak i piętrowe, z poddaszem użytkowym lub bez poddasza. Istnieje również bogata oferta projektów na małe domy jednorodzinne z przeznaczeniem na wąską działkę.

Małe domy jednorodzinne są nie tylko tańsze w budowie, ale na rynku istnieje również szerszy wybór gotowych projektów w biurach projektowych. Decydując się na powierzchnię do 100 m2, możemy też liczyć na dużo niższe koszty użytkowania budynku.

Reklama

Większość nowo budowanych w Polsce domów jednorodzinnych ma powierzchnię od 100 do około 200 m2. Jednak domy do 100 m2 cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przy doborze powierzchni należy być elastycznym. Należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt zawierający się w odpowiedzi na pytanie - na jak duży dom mnie stać? Należy brać pod uwagę ilość pomieszczeń, a także zastanowić się czy w przypadku powiększenia rodziny nie będzie w nim za ciasno.

Zobacz, na co jeszcze musisz zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Plan i funkcjonalność

Tak jak projekty małych domów różnią się między sobą, tak samo różnią się potrzeby i oczekiwania inwestorów. Zanim zapadnie decyzja co do powierzchni domu, należy sprecyzować oczekiwania i potrzeby swoje oraz swojej rodziny. Należy pamiętać, że dużo większą rolę od powierzchni domu pełni plan i funkcjonalność pomieszczeń.

Gotowy czy indywidualny projekt?

Gotowe projekty domów cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Projekty domów można zakupić już za około 1500 złotych, a cena ich rzadko przekracza 3000 złotych. Nie jest prawdą, że gotowe projekty domów są gorzej przygotowane od indywidualnie zamówionych. Ze względu na dużą konkurencję w przeważającej większości przypadków gotowe projekty domów są w sposób fachowy przygotowane i zawierają szczegółową i prawidłowo opracowaną dokumentację.

Minusy "gotowców"

Nie zawsze jednak gotowy projekt będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli zmiany, które należy dokonać w projekcie, będą znaczne pochłonie to dodatkowe pieniądze. Częstokroć adaptacja projektu wykonana u innego architekta może kosztować drugie tyle co sam gotowy projekt.

Zmiany w projekcie

Projekty indywidualne kosztują znacznie więcej niż katalogowe. Cena dedykowanego projektu to od 80 do nawet 200 złotych za m2 domu. W przypadku projektów indywidualnych łatwiej o wprowadzenie na bieżąco różnorodnych poprawek. Jednak dużo zależy od poprawnej komunikacji między inwestorem a projektantem.

Jeśli potrzebujemy projektu na wąską działkę lub poszukujemy nietypowego projektu zakładającego innowacyjne rozwiązania, dobrze jest przemyśleć zamówienie indywidualne u

miejscowego architekta.

Plan domu

Małe domy jednorodzinne, mimo iż przytulne, siłą rzeczy posiadają niewiele miejsca w środku. W związku z tym każdy metr kwadratowy powinien być dobrze przemyślany. Dobry plan domu to podstawa, szczególnej wagi nabiera ten aspekt w przypadku niewielkich metrażowo domów jednorodzinnych.

Dodatkowe pomieszczenia

Plan domu powinien uwzględniać funkcjonalność pomieszczeń nie tylko w chwili obecnej, ale również za kilka lat. Liczba mieszkańców domu może się zmienić, dlatego dobrze jest zakupić projekt domu, który przewiduje dodatkowy pokój, którego przeznaczenie nie jest z góry określone. Taki pokój może stać niewykorzystany przez dłuższy czas ale w późniejszych latach może okazać się bardzo przydatny. W przyszłości w dodatkowym pokoju można urządzić gabinet lub pokój kolejnego członka rodziny - wszystko w zależności od aktualnych potrzeb.

Co powinien zawierać plan?

Projekty domów posiadają różnorodne plany. Plan domu powinien zawierać funkcjonalną kuchnię lub kuchnię otwartą na salon, co w przypadku małego domu jest rozwiązaniem optymalnym. Jeśli zdecydujemy się na projekt domu z poddaszem warto aby plan domu zakładał usytuowanie części sypialnej właśnie na poddaszu, a dziennej na parterze. Jest to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie.

Funkcjonalność pomieszczeń

Funkcjonalność pomieszczeń jest nierozerwalnie związana z planem domu. Oglądając projekty małych domów zwróćmy uwagę nie tylko na rozmieszczenie i lokalizację pomieszczeń względem siebie, ale również rozmieszczenie okien. Okna wyłączają ścianę na której się znajdują z kompleksowego umeblowania, więc należy zwrócić na ten aspekt baczną uwagę przeglądając plan domu wybranego projektu.

Aby pomieszczenia były funkcjonalne sam dom musi być usytuowany prawidłowo względem stron świata. Na przykład - okna salonu czy pokoju gościnnego powinny wychodzić na południe. Funkcjonalność pomieszczeń to również ich przeznaczenie. Przykładowo jeśli nie lubimy i nie zamierzamy często gotować nie potrzebna jest nam duża kuchnia. W przypadku stosunkowo małej powierzchni należy szczególnie dobrze przemyśleć tego typu kwestie.

Na funkcjonalność ma wpływ wiele czynników, w tym między innymi wielkość i liczba pomieszczeń oraz ich usytuowanie względem siebie, wysokość pomieszczeń oraz wygodny dostęp do ogrodu i/lub tarasu.

Rozmieszczenie ciągów komunikacyjnych

Wybierając projekt budynku, w którym w przyszłości zamieszkamy, zwróćmy uwagę na wielkość i usytuowanie węzłów komunikacyjnych. Przedsionek, korytarze oraz hol powinny zapewniać wygodę komunikacji pomiędzy pomieszczeniami. Korytarze i hol powinny być funkcjonalnie ulokowane na planie domu, tak aby zapewniać wygodne przejścia.

Jeśli hol będzie przestronny, można go wykorzystać jako dodatkowe pomieszczenie, gdzie zostaną ustawione szafki lub biblioteczka. Przeglądając projekty domów zwróćmy uwagę również na lokalizację schodów. Zmiany w lokalizacji schodów są bardzo trudne do przeprowadzenia bez zmiany całego projektu. Warto więc wybierać takie rozwiązania, które nie będą generowały dodatkowych kosztów.

Zmiany w projekcie

Obecnie bardzo wzrosła rola biur i pracowni projektowych on-line, dzięki którym nie wychodząc z domu możemy obejrzeć projekty małych domów i zapoznać się ze szczegółami każdego z nich zanim dokonamy ostatecznej decyzji.

Zmiany za zgodą autora

Kiedy już dokonamy wyboru, może się okazać, że niezbędne będzie dokonanie zmiany w projekcie. W większości biur projektowych oferujących projekty małych domów zgoda autora projektu na zmiany jest wystawiana bezpłatnie. Niejednokrotnie istnieje również możliwość ustalenia zakresu zmian, które należy wprowadzić w projekt domu, z autorem projektu. Za dodatkową opłatą projektant wprowadza zmiany.

Dodatkowo płatne są ponadto aneksy i dodatkowe opracowania. Oddzielnie płatne będzie przykładowo opracowanie projektu z instalacją kotła na paliwo stałe.

Należy pamiętać, że zmiany w projekcie powinny być naniesione na oryginał projektu przez osobę do tego uprawnioną. Alternatywnie można sporządzić aneks do projektu, gdzie wszelkie zmiany zostaną uwzględnione.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: projekt domu | budowa domu | projekt domu gotowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »