Architekt wnętrz
Samodzielne urządzanie domu to wyzwanie dla każdego. Wystarczy przejrzeć kilka czasopism poświęconych aranżacji wnętrz, żeby zdać sobie sprawę, jak wiele jest możliwości zaprojektowania jednego pomieszczenia.
Stonowane kolory i tradycyjny wystrój z jednej strony, śmiałe i oryginalne rozwiązania z wieloma kontrastami z drugiej. Coraz chętniej ulegamy pokusie eksperymentowania, żeby nasze wnętrze było niestandardowe i interesujące. Jednak urządzanie wnętrza bez solidnego oparcia w wiedzy i doświadczeniu może zakończyć się porażką. Nasze pomysły mogą się okazać bardzo interesujące, ale na przykład mało funkcjonalne.
Urządzasz mieszkanie? Szukasz inspiracji? Koniecznie odwiedź stronę deccoria.pl
Już sam problem wyboru odpowiednich materiałów i technologii może przyprawić o zawrót głowy. Podobnie jest z dopasowywaniem do siebie kolorystyki mebli, oświetlenia, faktury ścian i podłóg. Jeśli nie mamy skrystalizowanej wizji wnętrza naszego domu, dobrze jest zastanowić się nad zwróceniem się o pomoc do fachowca - architekta wnętrz.
Czy warto zatrudnić architekta? Podyskutuj na forum
Dobry architekt powinien nas wspomagać na każdym etapie tworzenia wystroju wnętrz. Od projektu rozplanowania pomieszczeń, poprzez ustawienie w odpowiednich miejscach mebli i urządzeń, ustalenie, jakie materiały zostaną użyte, w jakim stylu mają być urządzone poszczególne wnętrza, aż po nadzór nad realizacją całości.
Zatrudniony architekt pomoże nam także w przełamywaniu stereotypów, zaproponuje rozwiązania, z istnienia których być może nie zdawaliśmy sobie sprawy. Sprawi także, że wnętrze naszego domu będzie funkcjonalne i harmonijne.
Najprostszą formą usługi świadczonej przez architekta jest porada. Bardzo często w dużych sklepach z meblami lub wyposażeniem wnętrz oferowana jest taka usługa - darmowa lub wkalkulowana w cenę kupowanego sprzętu. Poradę można uzyskać także w czasopismach wnętrzarskich i niektórych biurach projektowych, które traktują to jako formę promocji.
Poważniejszym działaniem architekta jest przygotowanie projektu koncepcyjnego, który polega na przedstawieniu (z reguły w formie rysunków poglądowych i plansz, czasem wizualizacji komputerowych) pomysłu na aranżację całego domu lub poszczególnych wnętrz. Przed jego wykonaniem trzeba przeprowadzić inwentaryzację, czyli wymierzyć dokładnie ściany, podłogi, okna, ustalić przebieg instalacji i rozmieszczenie gniazdek, grzejników, otworów wentylacyjnych. Najczęściej przedstawianych jest kilka koncepcji, a ich dokładna liczba powinna być ustalona na początku współpracy z projektantem. Koszt wykonania koncepcji to ok. 30 proc. wartości całego projektu.
Jeśli zdecydowaliśmy się na realizację jednej z zaproponowanych przez architekta koncepcji, kolejnym etapem będzie przygotowanie projektu wykonawczego. Można go realizować po ustaleniu modelu mebli, materiału, z którego mają być wykonane, dobraniu kolorystyki frontów, blatu i dodatków.
Dokumentacja wykonawcza zawiera projekt przebudowy ścian, instalacji, kolorystyki ścian i podłóg, rozstawienia mebli i sprzętów oraz dokładne określenie ilości potrzebnych materiałów wraz z kosztorysem, wskazaniem miejsc ich zakupu i rozrysowanym planem ich ustawienia. Cenę projektu wykonawczego liczy się od jednego metra kwadratowego i waha się ona w granicach od 50 do 200 zł. Bywają też znacznie wyższe stawki, jednak na te mogą sobie pozwolić architekci o znanym nazwisku i ugruntowanej pozycji zawodowej.
Gdy chcemy mieć pewność, że projekt zostanie dokładnie i rzetelnie zrealizowany, możemy zdecydować się na nadzór autorski. Dzięki temu architekt dopilnuje, aby wykonawca prowadził prace według dostarczonej dokumentacji i nie wprowadzał własnych zmian, które mogłyby zakłócić zaprojektowaną aranżację. Najczęściej obecność architekta powoduje również, że prace są wykonywane solidniej i bez niepotrzebnych zakłóceń, a zużycie materiałów jest dokładnie wyliczone.
Nadzór może mieć różny zakres i może być różnie rozliczany. Jasne warunki współpracy należy ustalić na samym początku współpracy.
Do wydajnej i owocnej współpracy z architektem trzeba się rzetelnie przygotować. Na początek należy ustalić budżet, czyli wysokość sumy, jaką skłonni jesteśmy przeznaczyć na projekt oraz - przede wszystkim - na urządzenie naszego domu. Od tego zależy, jakie wyposażenie, materiały i meble architekt będzie mógł uwzględnić w projekcie. Jeśli zamierzamy budować dom według projektu gotowego, taki budżet najlepiej określić jeszcze przed jego wybraniem.
Po ustaleniu budżetu przychodzi czas na określenie potrzeb domowników oraz ogólnego stylu, w jakim mają być urządzone wnętrza. Jeśli zatrudnimy architekta wnętrz przed wybraniem projektu, będzie można konsultować z nim różne możliwości w różnych projektach. W ten sposób unikniemy także niepotrzebnych zmian w projekcie, a dotyczących przesuwania ścian działowych czy nawet podwyższania ścianki kolankowej na poddaszu. Gdy wybierzemy projekt wspólnie z architektem wnętrz, być może nie trzeba będzie wcale wprowadzać zmian do oryginalnego rozkładu pomieszczeń, co może przynieść spore oszczędności. Dużo prostsza do wykonania będzie również inwentaryzacja.
Po wybraniu konkretnego domu przychodzi czas na projekty koncepcyjne. Jeśli w trakcie wcześniejszych rozmów dokładnie przedstawiliśmy nasze potrzeby, prawdopodobnie wystarczą 2-3 propozycje. Jednak przed ostatecznym zaakceptowaniem projektu architekt powinien przedstawić nam próbki materiałów i kolorów, zaproponować producentów mebli, drzwi, ewentualnie sprzętu AGD. W tym właśnie momencie może się okazać (niestety nie jest to absolutną rzadkością), że projektant przedstawia nam próbki pochodzące praktycznie od jednego producenta, i to drogiego. Jest oczywiście możliwe, że to po prostu jego ulubiona firma, jednak najczęściej architekt otrzymuje od niej prowizję za sprzedaż jej wyrobów.
Trzeba także uważać na projektantów, którzy usiłują zrealizować jedynie własną wizję i nie liczą się z sugestiami inwestorów. Architekt wnętrz to przede wszystkim zawód usługowy i osoba wykonująca go powinna realizować wszystkie postulaty klienta, jeśli tylko są możliwe do wykonania zgodnie z zasadami sztuki.