Reklama

Bank pomoże ogrzać dom słońcem

Wybuduj z naszą pomocą dom, który ogrzeje się sam - namawia Bank Ochrony Środowiska. Nie będziesz płacił horrendalnych rachunków i zatruwał środowiska, a twoja zdolność kredytowa wypadnie dużo lepiej - obiecuje. Propozycja dotyczy wszystkich klientów również korzystających z programu Mieszkanie dla Młodych.

Wydatki na ogrzewanie domu i ciepłej wody potrafią mocno dać się we znaki. Według obliczeń ekspertów BOŚ czteroosobowa rodzina zamieszkująca w domu o powierzchni 140 m2, ogrzewająca go olejem opałowym wydaje na ten cel w ciągu roku prawie 8,5 tys. zł, gdy korzysta z gazu ziemnego jest to ponad 4 tys. zł, a przy węglu kamiennym prawie 2,6 tys. zł. A mogłoby być zero jeśli wybór padłby na odnawialne źródła energii. Roczne koszty eksploatacji (ogrzewanie + ciepła woda) dla domu 140 m2, czworo domowników, zużycie ciepła 90 kWh/m2

Źródło: BOŚ.W zestawie który może zapewnić bezpłatne ogrzewanie powinien znaleźć się kolektor słoneczny do podgrzewania wody użytkowej, powietrzna pompa ciepła zapewniająca ogrzewanie oraz mikro elektrownia słoneczna. Sercem całego systemu jest wyposażony w nowoczesny sterownik moduł kotłowy przypominający z wyglądu szafę, którą można postawić w dowolnym miejscu domu. Rolą mikro elektrowni czyli ogniw fotowoltaicznych instalowanych na zewnątrz (np. na dachu domu) jest produkcja energii elektrycznej na potrzeby pompy ciepła. Aby plan zadziałał w pełni, konieczne jest też zastosowanie rozliczeń z zakładem energetycznym, polegających na półrocznym lub rocznym bilansowaniu energii pobieranej i oddawanej do sieci.

Bank kupi system i go zamontuje

I właśnie w zakupie i montażu ekologicznego systemu ogrzewania chce pomóc klientom BOŚ. W ramach kompleksowej obsługi dostarczy i zamontuje system (zajmą się tym w całości współpracujący z bankiem eksperci). W gestii klienta pozostanie wyłącznie budowa domu. Do jego decyzji będzie należało czy zbuduje dom systemem gospodarczym, czy też zleci prace firmie. Jeśli w grę wchodziłoby jednoczesne korzystanie z pomocy programu Mieszkanie dla Młodych (10-15 proc. dopłaty do kosztów budowy 50 m2 domu), klient musi pamiętać, że powierzchnia domu nie może przekroczyć 100 m2 (lub 110 m2 jeśli w rodzinie jest co najmniej trójka dzieci). Co ważne, w programie MdM nie wchodzi w grę budowa systemem gospodarczym. Wówczas można się jedynie ubiegać o zwrot części podatku VAT wydanego na materiały budowlane. Budowę należy, więc powierzyć firmie i zmieścić się w wyznaczonych przez program kosztach metra kwadratowego, ale to akurat w przypadku budowy domu jest łatwe.

Reklama

Zestaw złożony z panelu słonecznego, ogniw fotowoltaicznych 4,5 kW oraz pompy ciepła (9 kW) wystarczający do ogrzania domu do 140 mkw. to koszt około 80 tys. zł. Wraz ze wzrostem zamówień cena powinna w przyszłości spadać. Ponadto, uruchomienie przygotowywanego przez NFOŚiGW programu Prosument może jeszcze obniżyć cenę systemu, z uwagi na planowane dofinansowanie do 20 proc. zakupu i montażu mikro instalacji odnawialnych źródeł energii - przekonuje Mariusz Klimczak, prezes BOŚ.

Tymczasem koszt tradycyjnego systemu grzewczego to ponad 40 tys. zł. Trzeba tu również uwzględnić dodatkową powierzchnię na kotłownię, komin oraz miejsce do składowania materiałów opałowych. A potem słone rachunki za wykorzystywane paliwo.

Na ekologiczną inwestycję 100 tys. zł więcej

W BOŚ motywacją do wyboru ekorozwiązań ma być również wyższa zdolność kredytowa. W zależności od kosztów ogrzewania budowanego domu zmienia się zdolność kredytowa klientów. Zgodnie z szacunkami banku czteroosobowa rodzina zarabiająca 3,8 tys. zł na rękę przy budowie domu ogrzewanego olejem opałowym może liczyć na 30-letni kredyt jedynie w wysokości 171 tys. zł, ale gdy zdecyduje się na dom z ekologicznym system grzewczym proponowanym przez BOŚ będzie to już prawie 273 tys. zł. Powodem są niższe koszty utrzymania domu, ale również niższe o ok. 0,5 p.p. marże, jakie bank proponuje przy kredytowaniu rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

Zdolność kredytowa (w tys. zł) rodziny 2+2 zarabiającej 3,8 tys. zł netto,

kredyt na 30 lat, gdy budują dom ogrzewany na:

Źródło: BOŚ.

Minimalne dochody netto rodziny 2+2 konieczne do otrzymania kredytu na dom o pow. 100 m2

Źródło: BOŚ.

Pomoże słoneczna działka i dobry projekt

Decyzję o sposobie ogrzewania domu dobrze jest podejmować na etapie wyboru projektu. Ale warto już pod tym kątem przyjrzeć się także działce. Trudno, bowiem o optymalne zasilanie baterii słonecznych na domu położonym w gęstwienie drzew. Gdy wszystko się uda, posiadanie domu korzystającego z energii odnawialnej da właścicielowi wiele powodów do satysfakcji. Po pierwsze dom będzie tańszy w utrzymaniu, niezależny od wzrostu cen energii, bezpieczniejszy i łatwiejszy w sprzedaży.

Start oferty w maju

Oferta kredytów powiązanych z ekologicznym systemem ogrzewania ruszy w maju. Bank szacuje zainteresowanie nowym produktem na ok. 3 tys. To niewiele, bo rocznie w Polsce wydaje się 60-70 tys. pozwoleń na budowę domu. Spodziewamy się, że rozwiązania te szybko się spopularyzują i z czasem w takim systemie będzie budowanych 30-50 tys. domów rocznie. Po upowszechnieniu się ekologicznych instalacji grzewczych spadną ich ceny, przez co staną się bardziej dostępne - dodaje prezes Klimczak. A to powinno zachęcić do modernizacji systemów również właścicieli domów z tradycyjnymi systemami grzewczymi.

Halina Kochalska, Open Finance

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »