Będą mieszkania komunalne za pieniądze prywatne
Gminy zamierzają budować mieszkania komunalne i socjalne za pieniądze prywatnych inwestorów. Chcą skorzystać z możliwości, jakie daje partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Do współpracy z deweloperami przygotowują się już urzędnicy z Rudy Śląskiej, Krakowa, Łodzi i Piekoszowa.
Niektóre gminy zamierzają wykorzystać w tym celu przepisy nowej ustawy o PPP, inne gotowe są zastosować prawo zamówień publicznych, jeszcze innym wystarczy kodeks cywilny. Jedno jest pewne, inwestycje będą realizowane ze znaczącym udziałem prywatnych inwestorów.
Założenie jest proste. Gmina przekazuje grunt, na którym deweloper buduje mieszkania. Przedsiębiorca sam finansuje inwestycję, a potem zarządza budynkami. Do inwestora prywatnego trafia czynsz i dopłaty od gminy. - Wykorzystanie potencjału i pieniędzy prywatnych przedsiębiorców do budowy mieszkań komunalnych i socjalnych to w obecnych czasach konieczność - przekonuje Tadeusz Dąbrowa, wójt Piekoszowa. Gmina zamierza zrealizować projekt budowy ekonomicznych i ekologicznych mieszkań socjalnych w formule PPP. Jej pomysł został wyróżniony w konkursie Dobre Praktyki PPP.
Inwestycje komunalne nie cieszą się masową akceptacją społeczną. - Jeśli gmina ma do wyboru: czy wybudować z własnych środków drogę lub chodnik, czy też kilka mieszkań dla najuboższych, to w praktyce priorytetem będą inwestycje infrastrukturalne - tłumaczy wójt. Jego zdaniem choćby z tej przyczyny gminy muszą poszukiwać zewnętrznych źródeł finansowania budownictwa komunalnego.
Ewa Grączewska-Ivanova
Czy urlopy macierzyńskie i wychowawcze chronią przed zwolnieniem? Zobacz poradnik Gazety Prawnej.