Budowa domu z prefabrykatów - fakty i mity

Zależy ci na szybkiej przeprowadzce, a działka jeszcze niezagospodarowana? Pomyśl o domu z prefabrykatów! To dość tanie rozwiązanie, a do tego niezwykle szybkie. Technologia domów prefabrykowanych od lat jest wykorzystywana za Oceanem, a także w wielu krajach europejskich. W Polsce jednak wciąż krąży na ich temat wiele fałszywych stereotypów. Jakie są fakty i mity na temat domów prefabrykowanych?

Oszczędność czasu i pieniędzy

Koszt budowy domu z prefabrykatów nie jest zbyt wysoki w porównaniu do domów w technologii tradycyjnej. Jednak uważajmy i sprawdźmy, co właściwie obejmuje cena. Może się okazać, że w niskiej cenie wyjściowej nie są uwzględnione koszty wielu niezbędnych materiałów i prac. Wówczas lepiej znaleźć ofertę "droższą", ale bardziej kompleksową. Korzyści finansowe z prefabrykacji są też takie, że firma produkująca domy prefabrykowane kupuje materiały budowlane taniej niż indywidualny inwestor, a do tego cena całej realizacji raczej się nie zmienia ze względu na krótki okres budowy.

Reklama

Cena to nie jedyna zaleta takich domów - na dodatek powstają one szybko, w kilka-kilkanaście tygodni. Składanie domu to w praktyce po prostu łączenie poszczególnych elementów na gwoździe i metalowe łączniki, dzięki czemu pora roku nie ma większego wpływu na prace montażowe.

Najbardziej popularne z domów prefabrykowanych to tak zwane "kanadyjczyki", czyli budynki ze ścianami w konstrukcji szkieletowej, które montuje się w całości w fabryce, a na placu budowy tylko łączy ze sobą. Skonstruowane są one z wysokiej jakości doskonale przygotowanego drewna. Elementy są połączone łącznikami systemowymi. Dzięki temu bardzo łatwo wybudować taką ścianę. Inne, mniej popularne, formy domów prefabrykowanych to konstrukcje z keramzytobetonu, z elementów żelbetowych, ze wzmocnionego PCV, a także z płyt wiórkowo-cementowych.

Najczęściej producenci oferują domy prefabrykowane według swoich projektów. Są one budowane do etapu stanu surowego otwartego lub wykończone "pod klucz". Każda firma ma z reguły od kilku do nawet kilkudziesięciu projektów, które można prawie dowolnie modyfikować. Wybudowanie domu prefabrykowanego według własnego projektu jest droższe. Istnieją tak zaawansowane systemy, w których ściany są wyposażone w okna i drzwi oraz są wykończone zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz. Firmy produkujące domy z prefabrykatów udzielają nawet 30-letniej gwarancji na konstrukcję budynku i 3-letniej rękojmi na materiały i wykonawstwo.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat popularnych "kanadyjczyków", przeczytaj ten artykuł.

Mity

Czy drewniany dom z prefabrykatów jest łatwopalny? Drewno na dom z prefabrykatów powinno być czterostronne strugane. Dzięki temu ma ono gładką powierzchnię, która utrudnia wniknięcie do środka owadom i jest znacznie bardziej odporna na działanie ognia. Takie drewno jest wręcz trudno zapalne, ogień jedynie je "liże". Dodatkowo wewnątrz ściany znajduje się wełna mineralna, która jest materiałem niepalnym. Oczywiście w razie dużego pożaru tego typu dom ulegnie spaleniu, tak jak każdy inny.

Czy u nas nie ma dobrych rozwiązań? Istnieje przekonanie, że polskie domy prefabrykowane są złe, bo nie mamy takich rozwiązań systemowych jak w USA czy Kanadzie. Okazuje się jednak, że wszystko co złe wynika z oszczędności polskich inwestorów, którzy zamiast dobrze przygotowanego drewna kupują tarcicę obrzynaną, a przy okazji często rezygnują z łączników systemowych, licząc na to, że sami cieśle dobrze połączą elementy.

Co więcej, jeśli chcemy uniknąć błędów przy budowie domu o szkielecie drewnianym, powinniśmy właśnie wybrać konstrukcję prefabrykowaną. Wykonawcy w fabryce osiągają trudną do powtórzenia na placu budowy precyzję. Zdarzają się rzeczywiście firmy, które nieprawidłowo produkują prefabrykaty, np. z tworzywa słabej jakości, a następnie źle je montują. A złe opinie na temat jednej firmy odbijają się na całym sektorze tego typu usług.

Czy domy takie są prefabrykowane od fundamentów po sam dach? Nie. Fundamenty wykonywane są w sposób tradycyjny. Rzadko zdarza się, żeby firma wykonywała na działce fundament wraz z robotami ziemnymi, ale się zdarza. Jednak najczęściej producenci to zadanie pozostawiają inwestorowi. Warto przy tym zauważyć, iż lekka konstrukcja domu drewnianego do minimum ogranicza wielkość fundamentów.

Czy domy prefabrykowane są zimne? Takie przekonanie wynika z opierania się na jednej z cech drewna - tego, że słabo przewodzi ono ciepło i go w sobie nie akumuluje. Rzeczywiście jest ono słabym przewodnikiem, ale jednocześnie dobrym izolatorem cieplnym. To znaczy, że drewno bardzo dobrze izoluje, a więc nie przepuszcza ciepła na zewnątrz. A dom drewniany po uruchomieniu ogrzewania ociepla się bardzo szybko, tymczasem w budynkach murowanych ciepło jest najpierw pochłaniane przez ściany.

Czy w domach z fabryki nie da się nic zmienić po złożeniu w całość? To nieprawda. W rzeczywistości domy prefabrykowane znacznie łatwiej jest zmodernizować niż domy murowane. Łatwiej jest przestawić ścianki działowe, wymienić instalację lub dodać okno. Jakie są korzyści z wybrania gotowego projektu? Dzięki wielokrotnemu sprawdzaniu takich realizacji wyeliminowane zostają wszelkie usterki techniczne. A seryjna produkcja sprawia, że elementy są wykonane z wielką dokładnością i starannością.

Czy budynek prefabrykowany jest nietrwały? Warunki wytrzymałościowe każdego takiego domu są określane na podstawie odpowiednich wyliczeń. Mocowanie prefabrykatów jest wykonywane za pomocą specjalnych, wysokiej jakości śrub przytwierdzanych przy fundamencie do deski podwalinowej, a potem łączących kolejne części domu. Dzięki temu niemożliwe jest, aby taki budynek zawalił się pod naporem własnego ciężaru lub pod wpływem złych warunków atmosferycznych.

Fakty

Podstawową zaletą domów prefabrykowanych jest większa powierzchnia użytkowa. Dużą izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych zapewnia im wypełnienie izolacją cieplną całego przekroju. Dzięki temu ich grubość jest znacznie mniejsza niż ścian murowanych, a to z kolei daje o nawet o 10 proc. większą powierzchnię użytkową. Prefabrykowane ściany mają bardzo dobre wartości współczynnika przenikania ciepła U (znacznie poniżej wymaganego przepisami 0,3). Dzięki temu większość takich domów uznaje się za enegrooszczędne.

A co z wilgocią? Oczywiście zagraża ona każdemu budownictwu, zarówno prefabrykowanemu, jak i murowanemu. Wszystko zależy od prawidłowo zaprojektowanych oraz wykonanych izolacji fundamentów i dachu oraz instalacji wentylacyjnej. Drewno użyte do budowy prefabrykatów jest podczas suszenia w naturalny sposób zabezpieczone przed wilgocią.

Wielu inwestorów obawia się również, że domy prefabrykowane będą się przesadnie nagrzewały latem. Wnętrze budynku szkieletowego nagrzewa się głównie przez okna - ściany i dach są przecież bardzo dobrze izolowane. Ponieważ ściany prefabrykowane mają niewielką bezwładność cieplną, łatwo taki dom schłodzić - wystarczy opuszczanie rolet okiennych przed wyjściem z domu.

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Wybieramy dom z prefabrykatów

Decydując się na "kanadyjczyka", powinniśmy sprawdzić, czy firma go produkująca ma aktualny certyfikat organizacji skupiającej firmy budujące domy z drewna - Centrum Budownictwa Drewnianego lub Stowarzyszenia "Dom Drewniany". Nie wystarczy, że firma uzyskała raz certyfikat - ważny jest też co półroczny audyt.

Oferta domów z prefabrykatów jest bogata. Istnieje duży wybór typowych projektów. Różny jest też zakres usług: od stanu surowego otwartego, do budowy domu "pod klucz". Różny jest sposób ich wykończenia. Producenci teraz prześcigają się w pomysłach, jak uatrakcyjnić swoje projekty.

Co ważne, poza fundamentami, drewniany dom nie wymaga takich prac mokrych, jak betonowanie, murowanie czy tynkowanie. Dzięki mniejszym fundamentom koszt budowy domu z prefabrykatów jest niższy. Co więcej, mniej kosztuje także transport materiałów na budowę i sam montaż konstrukcji.

Pamiętajmy, że aby dom drewniany z prefabrykatów był trwały, jego szkielet musi być wykonany z drewna wysokiej jakości. Wady, takie jak pęknięcia czy chore sęki, zmniejszają jego wytrzymałość. Drewno powinno być ono wysuszone komorowo do 18 procent wilgotności (stosowana w suszarniach temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza niszczy w drewnie larwy owadów i zarodniki grzybów, a także powstrzymuje proces sinienia drewna), a do tego czterostronnie ostrugane ze sfazowanymi krawędziami.

Nie musimy dodatkowo chronić od wilgoci drewna wmontowanego w ściany, stropy i dach - nie jest ono narażone na bezpośrednie działanie wody. Wystarczy tylko, że impregnatami olejowymi lub lakierobejcami zabezpieczymy elementy zewnętrzne, jak oblicówka drewniana.

Dobry pomysł dla oszczędnych

Chcesz oszczędzić czas i pieniądze? Zdecyduj się na budowę domu z prefabrykatów. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie kiedy bierzesz kredyt na budowę domu. Zminimalizuje ono czas, który upływa od wzięcia pożyczki do zamieszkania (a przez cały ten okres przecież trzeba spłacać raty). Domy prefabrykowane są estetyczne, a istniejące na rynku projekty coraz ciekawsze.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: dom | prefabrykaty | budowa domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »