Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - o czym musimy pamiętać?

Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Jakie są inne wymogi formalne?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 Prawa budowlanego pozwolenia na budowę nie wymaga m.in. budowa indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę, zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3.

Warto jednak pamiętać, że zgodnie z prawem przydomowej oczyszczalni ścieków nie można wybudować na terenach już objętych siecią kanalizacyjną.

Oczyszczalnię można wybudować w sytuacji, w której sieć nie jest jeszcze zrealizowana lub planowana do zrealizowania na danym terenie, a także gdy działka z jakichś względów nie ma możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Na takich terenach budowa oczyszczalni uzależniona jest od postanowień zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dla jakiegoś terenu nie został on uchwalony, wiążące są wtedy przepisy lokalne z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Reklama

Należy pamiętać, że na możliwość zawarcia umowy o dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków nie ma wpływu stan prawny danej nieruchomości. Przesłankę do zawarcia takiej umowy stanowi już sam fakt użytkowania nieruchomości - wnioskodawca nie musi dysponować tytułem prawnym do korzystania z nieruchomości, jak wynika jednoznacznie z art. 6 ust. 4 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Przy budowie bezodpływowych zbiorników na nieczystości ciekłe należy pamiętać o kilku wymogach formalnych. Najważniejsza jest przede wszystkim odległość pokryw i wylotów wentylacji takiego zbiornika od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, która musi wynosić minimum 5 m, oraz dwumetrowa odległość od granicy działki sąsiedniej, drogi, ulicy lub ciągu pieszego.

Saveinvest
Dowiedz się więcej na temat: kanalizacja | oczyszczalnia ścieków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »