Reklama

Budynki zużyją mniej ciepła. Od 1 stycznia 2017 r. zmiany w budownictwie

Od 1 stycznia 2017 roku zaczną obowiązywać zmienione warunki techniczne dla nowych budynków. Mają one na celu stopniowe zmniejszanie ich zapotrzebowania na ciepło. Co nowe przepisy oznaczają dla inwestorów i branży budowlanej?

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, po 2021 roku wszystkie nowo wybudowane budynki muszą charakteryzować się zerowym zużyciem energii. Polski rząd co trzy lata wprowadza przepisy, które mają na celu stopniowe zmniejszenie zużycia energii budynków i wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych. Pierwsze zmiany zostały wprowadzone w 2014 roku, kolejne nastąpią w styczniu 2017 roku, a ostatni etap zmian - w 2021 roku.

Od Nowego Roku wszystkie budynki, których pozwolenia na budowę zostały złożone po 1 stycznia 2017 roku, będą musiały spełniać nowe, zaostrzone wymogi techniczne. Będę one dotyczyć przede wszystkim wartości współczynnika przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych.

Reklama

Około 70 proc. energii używanych w gospodarstwach domowych przypada na ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej. Dlatego wśród zmian jest również zmniejszenie wskaźnika EPI, który określa zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, potrzebną w budynku do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Obecny poziom wprowadzony w 2014 roku wynosi 120 kWh/(m kw./rok), od Nowego Roku zmniejszy się do 95 kWh/(m kw./rok ).

Jak zmiany wpłyną na rynek budowlany?

Co zmiany oznaczają w praktyce? Dla inwestorów mogą wzrosnąć koszty budowy. Energooszczędne rozwiązania i wysokiej jakości materiały są droższe, ale będzie to opłacalna inwestycja, gdyż w dłuższej perspektywie zmniejszą się koszty ogrzewania. Nowe parametry techniczne będą uwzględnione m.in. przy wyborze stolarki okiennej i drzwiowej, a także systemów termoizolacji.

- Nowe warunki techniczne z pewnością umocnią rynek materiałów termoizolacyjnych, który już w zeszłym roku zanotował 4-procentowy wzrost sprzedaży. Rośnie świadomość potrzeby termoizolacji, zarówno budynków nowych, jak i docieplanie tych wieloletnich, co wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska poprzez swój system dofinansowań - mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT, producent chemii budowlanej i systemów ociepleń.

Dla producentów nadchodzące zmiany nie będą żadnym zaskoczeniem. Nowelizacja, która wchodzi w życie, została ogłoszona w 2013 roku.

- Wysokie parametry techniczne produktów to podstawa, narzucane wymogi techniczne to często dla producentów minimum. Efektywność energetyczna jest coraz ważniejsza w budownictwie. Dlatego producenci wychodzą naprzeciw nowym przepisom, inwestując w nowoczesne rozwiązania oszczędzające energię i zwiększające izolacje cieplną - dodaje Cholewa.

Według danych statystycznych, sektor budowlany jest drugim co do wielkości odbiorcą energii w Polsce, a polska gospodarka wciąż cechuje się dużym zużyciem energii i surowców nieodnawialnych. Jak dowodzą dane Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE), zużycie energii w budynkach kształtuje się na poziomie 120-300 kWh/m kw. rocznie, podczas gdy w innych krajach Europy wartość ta nie przekracza 50 kWh.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »