CBDKW: Księgi wieczyste z prędkością megabajtów
Faktyczna realizacja podstawowej zasady jawności ksiąg wieczystych jest głównym założeniem nowej ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe prawo, już z prezydenckim podpisem, umożliwi łatwiejszy, szybszy i tańszy dostęp do ksiąg wieczystych. Zmiany zaczną obowiązywać w lipcu 2014 roku.
Docelowo nowelizacja ustawy o księgach wieczystych zakłada prowadzenie ksiąg wieczystych wyłącznie w formie elektronicznej. System informatyczny ma wyeliminować obrót papierowy w zakresie spraw wieczystoksięgowych.
Ustawa wprowadza wykorzystanie internetu do zakładania, prowadzenia i korzystania z ksiąg wieczystych i bez wątpienia przyczyni się do zaistnienia korzystnych zmian na szeroko rozumianym rynku nieruchomości. Obok tak oczywistej sprawy jak bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami poprawi się terminowość i skuteczność egzekucji.
Zmiany wprowadzą możliwość wydawania przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW) "fragmentarycznych" wyciągów z ksiąg wieczystych. Taki wyciąg, obejmujący poszczególne potrzebne działy danej księgi, będzie oczywiście tańszy od odpisu.
Możliwe stanie się wykorzystanie systemu teleinformatycznego do składania wniosków o wydanie odpisu i wyciągu z księgi wieczystej lub zaświadczenia o zamknięciu takiej księgi.
Nie będzie już potrzeby składania papierowych wniosków i odbierania wyciągów osobiście lub za pośrednictwem poczty. Potrzebny dokument każdy wnioskodawca będzie mógł samodzielnie wydrukować w domu lub pracy. Moc prawna wydruków ustawa zrównuje z tradycyjnymi dokumentami wydawanymi przez sąd.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Za zgodą ministra sprawiedliwości wskazane w ustawie podmioty publiczne zyskają bezpłatny dostęp do zasobów Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW). Podmioty takie jak sądy, prokuratura, organy celne, ZUS czy organy administracji rządowej zyskają prawo wielokrotnego i nieograniczonego w czasie wyszukiwania ksiąg wieczystych, na podstawie posiadanych danych osobowych właściciela.
Dostęp do zasobów CBDKW utrudni życie dłużnikom. Wierzyciele szybciej i łatwiej doprowadzą do ustalenia majątku dłużnika, co w efekcie usprawni egzekucję. Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych urealni zasadę jawności i uniemożliwi ochronę dłużników.