Reklama

Ceny mieszkań w największych miastach rosną jeszcze szybciej

Jak podał GUS, ceny lokali mieszkalnych w III kwartale 2019 r. wzrosły o 2,1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału (w tym na rynku pierwotnym - o 0,4 proc. i na rynku wtórnym - o 3,5 proc.). W porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 9,0 proc. (w tym na rynku pierwotnym - o 6,7 proc. i na rynku wtórnym - o 10,9 proc.).

Ceny lokali mieszkalnych w III kwartale 2019 r. były o 23,6 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. (w tym na rynku pierwotnym - o 17,2 proc., a na rynku wtórnym - o 29,4 proc.)

Ceny mieszkań rosną szczególnie szybko na rynku wtórnym (3,5 proc. kw/kw oraz 10,9 proc. r/r). Nieco wolniej natomiast zmieniają się ceny na rynku pierwotnym (0,4 proc. kw/kw oraz 6,7 proc. r/r).

Świadczy to o tym, że wzrost cen wynika głównie z czynników leżących po stronie popytu (wzrost wynagrodzeń, niskie bezrobocie, niskie stopy procentowe).

Reklama

Wydaje się, że kupujący są motywowani nie tylko celami konsumpcyjnymi, ale także inwestycyjnymi wobec niskiej atrakcyjności takich alternatyw inwestycyjnych, jak lokaty bankowe czy papiery wartościowe. Wzrost cen na rynku pierwotnym jest z kolei hamowany przez rekordową podaż nowych mieszkań deweloperskich.

Dane opublikowane przez GUS znajdują odzwierciedlenie w danych NBP, który gromadzi informacje o cenach mieszkań dla 17 największych rynków w Polsce.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w największych miastach szybciej rosną ceny na rynku pierwotnym, co może być spowodowane wyczerpującym się w tych miastach zasobem atrakcyjnych gruntów pod zabudowę mieszkaniową.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »