Chcesz wydać mniej na mieszkanie? Chwilę poczekaj, a zaoszczędzisz sporą kwotę

Kupujący swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym od 31 sierpnia będą mogli zaoszczędzić 2 proc. jego wartości, bo od tego dnia nie zapłacą podatku PCC. Do tego czasu warto zaczekać z podpisaniem aktu notarialnego, ponieważ można zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Ustawa została opublikowana 31 lipca w Dzienniku Ustaw i licznik 30 dni do wejścia w życie tego przepisu został włączony. Znosi ona obowiązek opłacania podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego. W praktyce oznacza to, że kupujący mieszkanie od 31 sierpnia będą mogli te 2 proc. jego wartości zostawić w kieszeni.

Zniesienie podatku PCC od pierwszego mieszkania. Można zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych

- Przykładowo, jeżeli mieszkanie będzie kosztowało 700 tys. zł, to przy obecnej stawce PCC wynoszącej 2 proc. trzeba by zapłacić podatek w wysokości 14 tys. zł. Od 31 sierpnia ta konieczność zniknie. Z pewnością będzie to znacząca oszczędność dla nabywców, którzy zaoszczędzone środki będą mogli przeznaczyć na przykład na remont czy odświeżenie mieszkania - mówi Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Reklama

Ekspert zwraca również uwagę, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie przeniesienia praw do danego lokalu, czyli kiedy nowy właściciel podpisze umowę w formie aktu notarialnego. - Warto więc zaczekać, o ile to możliwe, na podpisanie ostatecznego aktu notarialnego właśnie do 31 sierpnia - radzi Piotr Juszczyk.

Zgodnie z nowymi przepisami zniesienie PCC dotyczy sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego pod warunkiem, że nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej. 

To oznacza, że podatek od czynności cywilnoprawnych nie zostaje zniesiony całkowicie, a jedynie nabywcy pierwszych mieszkań na rynku wtórnym będą zwolnieni z obowiązku jego płacenia.

Jednocześnie w ramach nowelizacji wprowadzono nową stawkę podatku w przypadku zakupu szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego (a także udziałów w tych lokalach) nabywanego w jednym lub kilku budynkach na jednej nieruchomości gruntowej. Takie zakupy na rynku pierwotnym będą teraz opodatkowane 6 proc. stawką PCC.

Według argumentacji ministra rozwoju zmiany mają ograniczyć hurtowe wykupywanie mieszkań w celach inwestycyjnych, ale eksperci wykazują, że w takiej konstrukcji nie ograniczą tego zjawiska i określają je jako pozorowane. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »