Reklama

Co jest droższe? Mieszkanie w centrum czy dom pod miastem?

W Polsce utarło się przekonanie, że zakup mieszkania to ogromny wydatek i zobowiązanie na kilkadziesiąt lat, a budowa własnego domu nawet w porównaniu do zakupu mieszkania to wydatek nieosiągalny dla 90 proc. społeczeństwa. Czy jednak na pewno budowa domu musi być wiele droższa od zakupu atrakcyjnego mieszkania? Serwis Kalkulatory BudowlaneKalkulatory Budowlane postanowił sprawdzić, czy budowa domu jest rzeczywiście dużo droższa od zakupu i wykończenia mieszkania od dewelopera.

Czy mieszkanie jest dużo droższe od domu?

Na tak postawione pytanie tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od przyjętych założeń, czyli przede wszystkim od metrażu i lokalizacji.

W przypadku mieszkań ceny metra kwadratowego w nowym budownictwie kształtują się na poziomie od 3-4 tys. zł w małych miejscowościach (najniższe oferty w kraju) do kilkunastu (a w przypadkach szczególnie atrakcyjnych inwestycji kilkudziesięciu) tysięcy złotych w atrakcyjnych regionach Warszawy i innych dużych miast. W przypadku domów podstawowym parametrem różnicującym koszty będzie zakup działki oraz koszt robocizny (najniższy w woj. świętokrzyskim, najwyższy w Warszawie). Ceny materiałów budowlanych w dużych marketach są natomiast dość zbliżone, nie wykazują większych odchyleń na terenie całego kraju.

Reklama

Przyjmijmy więc, że nasz statystyczny Kowalski staje przed wyborem zakupu 80 metrowego mieszkania w atrakcyjnym punkcie Warszawy, znajdującym się w bezpośredniej bliskości metra. Przyjmijmy, że za takie mieszkanie płacimy 8000 zł/m2, czyli 640 000 zł. Do tego miejsce w garażu podziemnym, które będzie nas kosztować kolejne 20 000 zł. Do sumarycznych kosztów warto również dodać koszty wszystkich formalności - usługa notariusza i wszystkie formalności związane z księgami wieczystymi będą oznaczały wydatek kolejnych 5000 zł. Można więc przyjąć, że takie mieszkanie będzie nas kosztowało ok. 665 tys. zł.

Gdzie szukać informacji o pieniądzach z funduszy europejskich?

Przed zamieszkaniem lokal będzie musiał zostać jeszcze wykończony i wyposażony w podstawowe meble. Dla mieszkania naszych rozmiarów musimy się liczyć z wydatkiem od 50 do 120 tys. zł, w zależności od przyjętego standardu. Oczywiście pomijamy mieszkania wykończone w najwyższym standardzie, gdzie koszt takich prac może sięgać połowy wartości mieszkania. Szczegółowe wyceny wykończenia poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu można obliczyć korzystając z darmowych kalkulatorów dostępnych na serwisie Kalkulatory Budowlane, ale możemy przyjąć, że w dobrym standardzie będzie to około 80 tys. zł (wykończenie + wyposażenie). Tak więc łączny koszt mieszkania 80 m2 wyniósł nas 745 000 zł.

A ile będzie kosztował dom?

Do kosztów zakupu i wykończenia mieszkania porównajmy budowę domu. Oczywiście działki budowlane w dobrych punktach komunikacyjnych Warszawy są bardzo drogie (minimum 500-600 tys. zł za niewielką działkę, często bliżej miliona), dlatego do porównania wykorzystamy bardzo popularne teraz tereny na obrzeżach stolicy. Działka budowlana będzie zlokalizowana w okolicach podwarszawskiego Pruszkowa. Średnie ceny działek wynoszą tam około 300-350 zł/m2, więc za działkę budowlaną o powierzchni 700 m2 zapłacimy przynajmniej 210 000 zł (+1500 zł opłat notarialnych).

Atrakcyjność tych dwóch lokalizacji różni się znacząco, ale przyjęliśmy, że dużo gorsze położenie domu zostanie zrekompensowane przez większy metraż oraz własny ogród. Do obliczeń przyjęliśmy budowę domu parterowego bez poddasza użytkowego o łącznej powierzchni 140 m2. Koszt budowy takiego domu do stanu surowego zamkniętego to ok. 174 tys. zł, wykończenie go do stanu deweloperskiego to przynajmniej kolejne 120 tys. zł. Szczegółowy kosztorys takiego domu do stanu deweloperskiego można znaleźć klikając w link poniżej.

Do tej kwoty trzeba doliczyć wykończenie i wyposażenie wnętrza pod klucz. W domu takiej wielkości od 70 do 150 tys. zł w zależności od standardu (ten temat omówimy szczegółowo w kolejnych artykułach). Przyjmując średni koszt wykończenia i wyposażenia naszego domu na 110 000 zł, łączny koszt budowy od fundamentów po podstawowe wyposażenie wyniesie niecałe 410 000 zł.

Osobnym kosztem jest zagospodarowanie ogrodu. Wykonanie ogrodzenia, tarasu, podjazdów, ścieżek i zieleni to koszt przynajmniej 60 000 zł. Szczegółowy kosztorys tych prac dla naszej działki (700 m2) można znaleźć klikając w link poniżej.

W sumie więc za budowę domu wraz zakupem działki i zagospodarowaniem ogrodu zapłacimy niecałe 675 000 zł. W tej cenie zakupimy niewielką działkę w podwarszawskiej miejscowości, wybudujemy i wykończymy dom oraz zagospodarujemy ogród.

Ostateczny werdykt! Dom czy mieszkanie?

Z powyższych kosztorysów wynika jasno, że dom w podwarszawskiej miejscowości jest ciekawą alternatywą dla drogich mieszkań w atrakcyjnych punktach komunikacyjnych stolicy. Przed podjęciem decyzji warto jednak szczegółowo rozważyć szczegóły tej inwestycji, gdyż wymaga ona dużo więcej czasu i poświęcenia, niż zakup gotowego mieszkania. Dlatego warto przyjrzeć się szczegółowo kolejnym etapom budowy domu i dowiedzieć się, z jakimi obciążeniami się wiążą.

Koszty budowy niewielkiego domu na przedmieściach mogą być często niższe, niż zakup sporego mieszkania w atrakcyjnym punkcie dużego miasta. Wpływ na ostateczną cenę będą miały jednak metraż (tak mieszkania, działki, jak i domu), lokalizacja, jak również standard wykończenia.

Trzeba mieć również świadomość, że zakup domu oddalonego kilkanaście kilometrów od miasta oznacza dodatkowe wydatki związane z codziennym dojazdem do pracy, dowozem i odbiorem dzieci oraz dodatkowym czasem spędzonym w samochodzie. Wyjście do kina, teatru, restauracji czy na większe zakupy również będzie większym wyzwaniem. Nie wystarczy przejść 300 metrów, wsiąść do metra i dojechać w 20 minut do centrum. To niedogodności okolic podmiejskich, które dla wielu osób będą nie do zaakceptowania. Inni docenią jednak spokojne otoczenie, ciszę, własny ogródek, a często bezpośrednie sąsiedztwo lasu.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »