Reklama

Co oznacza i jak obliczyć kubaturę budynku? Wyjaśniamy

Kubatura budynku to wartość, którą trzeba znać z różnych powodów. Jest przydatna na przykład, kiedy chcesz obliczyć koszt ogrzewania czy zakupu materiałów wykończeniowych. Obliczanie kubatury domu jednorodzinnego może być jednak bardziej skomplikowane, niż myślisz. Podpowiadamy, jak obliczyć kubaturę budynku.

Kubatura brutto a kubatura netto - definicja

Definicja pojęcia "kubatura" jest szersza, niż może się wydawać. W budownictwie nazwa ta często oznacza pojemność, czyli objętość budynku, jednak czasami używa się tego określenia, by nazwać wielkość czy bryłę domku jednorodzinnego. Dlatego wyróżnia się dwa określenia - brutto i netto. Obie wartości powinno znaleźć się w opisie projektów domów.

Kubatura brutto to suma kubatury wszystkich kondygnacji, czyli powierzchnia całkowita budynku, mierzona po zewnętrznym obrysie, pomnożona przez wysokość (od podłogi do stropu, oznaczającego także osłaniającą warstwę izolacji cieplnej).

Reklama

Kubatura netto iloczyn powierzchni wszystkich kondygnacji z wysokością od podłogi do stropu. Jest to suma wszystkich kondygnacji, to znaczy zarówno podziemnych, jak i nadziemnych. Do kubatury netto wlicza się balkony i tarasy, podcienia i loggie, ale nie wlicza się strychu nieużytkowego. Może jednak służyć do obliczenia wymiarów budynku z poddaszem użytkowym. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach powierzchni w domu.

Obliczanie kubatury domu jednorodzinnego brutto

Obliczanie kubatury domu jednorodzinnego brutto jest trudniejsze, niż może się to wydawać, ponieważ do całości wlicza się bardzo wiele elementów. Nie wystarczy zliczyć wartości powierzchni netto wszystkich pomieszczeń i przemnożyć ich przez wysokość. Warto wiedzieć także, że kubatura budynku to nie jest kubatura pomieszczenia pomnożona przez ilość pomieszczeń. Nie istnieje także żaden uniwersalny wzór, który pozwoli na obliczenie kubatury w przypadku wszystkich domów, ponieważ każda bryła jest inna.

Kubatura budynku brutto to nie tylko sama bryła, do tego wlicza się także:

·       kubaturę przejść, prześwitów i przejazdów,

·       poddasza nieużytkowe,

·       przekryte, zewnętrzne części budynku (loggie, podcienia, ganki, werandy)

·       kubaturę krużganków, balkonów i tarasów, którą mierzy się do wysokości balustrady.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Obliczenia krok po kroku

1. Początkowo potrzebna jest kubatura pomieszczenia. Oznacza to po prostu, że dla każdego pokoju, przedpokoju czy pomieszczenia funkcyjnego musisz osobno obliczyć kubaturę. Wzór jest bardzo prosty - to standardowy wzór na objętość prostopadłościanu - szerokość pomnożona przez długość razy wysokość. Wysokość w przypadku kubatury netto liczy się od podłogi do sufitu.

2. To dopiero pierwszy krok, drugim jest zliczenie wszystkich pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, że do kubatury budynku liczą się wszystkie pomieszczenia, włącznie z poddaszem użytkowym, schowkiem na miotły czy zagospodarowana wnęką pod schodami.

3. Krok następny to policzenie wszystkich cokołów i wystających części konstrukcji dachu. Przede wszystkim należy doliczyć balkony i tarasy, jeśli są ogrodzone z jednej strony barierką, należy za wysokość przyjąć wysokość barierki.

4. Kolejnym krokiem jest doliczenie do kubatury pomieszczeń wszystkich pozostałych wymiarów. W ten sposób można otrzymać kubaturę netto budynku.

5. Kubatura brutto to objętość budynku liczona po zewnętrznym obrysie. Nie można zapomnieć o doliczeniu do niej poddasza (nieważne, czy jest użytkowane, czy nie) i piwnic. Jeśli budynek ma nieregularny kształt, warto podzielić go na równe prostokąty czy kwadraty, uwzględniając wszystkie wypustki.

6. Jeśli dom jest ozdobiony cokołami lub osłoną komina, należy odliczyć ich powierzchnię od sumy powierzchni wszystkich kondygnacji.

Jak obliczyć kubaturę dachu?

Kubatura dachu to bardzo zbliżone pojęcie. Oznacza ono, ile powierzchni znajduje się pod dachem budynku. W tym wypadku obliczanie jest o wiele trudniejsze, ponieważ do każdego rodzaju dachu przydatny będzie inny wzór. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach utrzymania domu?

Dokładne obliczenie w zasadzie jest niemożliwe, dlatego można skorzystać z tego, że bardzo wiele dachów można porównać do różnych figur. Dach czterospadowy oblicza się na podstawie wzoru na objętość ostrosłupa ściętego. Dach dwuspadowy jest już troszkę trudniejszy do przeliczenia. Jeśli dach jest płaski, należy wziąć pod uwagę całkowitą wysokość, więc także to, co znajduje się nad stropem, czyli ostatnią warstwę izolacyjną.

Dowiedz się więcej na temat: Kubatura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »