Co to jest TBS, ile kosztuje partycypacja, czy można wykupić mieszkanie?
Mieszkania TBS, czyli lokale należące do Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zazwyczaj przeznaczone są na wynajem. Jednak od 2022 roku możliwy jest najem z dojściem do własności: pozwala to przejąć dany lokal na własność. Jak krok po kroku się to odbywa?
TBS-y to popularna nazwa na nieruchomości należące do Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Zadaniem tych towarzystw jest stawianie mieszkań przeznaczonych na wynajem przez osoby mniej zamożne.
O możliwości wynajmu lokum w TBSie decyduje kryterium dochodowe. Warto wspomnieć, że TBS to nie to samo co mieszkanie komunalne. Mieszkania komunalne są własnością gminy.
To, w jakim standardzie wykonany jest dany TBS, zależy od tego, jakim budżetem dysponuje dane towarzystwo i dlatego bywa bardzo zróżnicowany. Można jednak znaleźć nowoczesne TBS-y, których standard jest zbliżony do mieszkań budowanych przez deweloperów w popularnym segmencie.
Wysokość najmu w mieszkaniach TBS jest zdecydowanie niższa niż obowiązująca cena rynkowa, ale wszyscy zamieszkujący ponoszą opłatę, nazywaną tzw. partycypacją. Aby zamieszkać w TBS-ie, należy wnieść równowartość 10-30 procent kosztów wybudowania mieszkania, które chce się wynajmować.
Kwota ta zazwyczaj nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych (30-50 tys.). Gdy dojdzie do zakończenia budowy najmu, pieniądze wracają do byłego najemcy.
Z dniem 1 stycznia 2022 roku zostały wprowadzone przepisy umożliwiające wykup lokalu należącego do Towarzystwa. Do tego wymagana jest przede wszystkim zgoda TBS-u, ale także spełnienie kilku kluczowych warunków.
Po pierwsze, osoba ubiegająca się o wykup mieszkania powinna była wnieść opłatę partycypacyjną w wysokości nie mniejszej niż 20 procent kosztów budowy danego mieszkania, jeśli miejscowość nie przekracza 100 tys. mieszkańców. W miejscowościach większych wymagana jest opłata partycypacyjna w wysokości 25 procent.
Dodatkowo osoba ta powinna wynajmować mieszkanie od TBS nieprzerwanie od 5 lat i przez ten czas nie zalegać nigdy z czynszem dłużej niż przez 3 miesiące.
O wykup można się starać dopiero, kiedy TBS spłaci kredyt, który zaciągnął na budowę lokali w Banku Gospodarstwa Krajowego. Informacjami na temat aktualnego statusu spłaty dysponuje każdy TBS.
Nieruchomość kupowana jest zazwyczaj po cenie rynkowej, która jest ustalana w ramach profesjonalnej wyceny.
Warto jednak mieć świadomość, że w przepisach jest określona cena maksymalna takich mieszkań. Zatem cena lokalu nie może być wyższa od kwoty zwracanej partycypacji podzielonej przez udział kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.
Nie ma również konieczności opłacania całości ceny w jednej transzy. Prawo dopuszcza rozbicie ceny mieszkania na raty, które mogą być spłacane nie dłużej niż przez 10 lat. W tym czasie najemca może doliczać kwotę wykupu do czynszu i opłacać dwie należności w ramach jednego przelewu co miesiąc.
Aby wykupić mieszkanie TBS, oprócz spełnienia powyższych warunków, należy także dopełnić pewnych formalności.
Najważniejszą kwestią jest złożenie w TBS-ie wniosku o wykup mieszkania. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej, z automatu następuje rozwiązanie umowy najmu i należy podpisać umowę najmu “z dojściem do własności", czyli tzw. najem instytucjonalny.
Cena mieszkania, jak już wspomniano, może być zapłacona jednorazowo lub w ramach rat. Na koniec podpisuje się umowę kupna-sprzedaży mieszkania TBS, gdy należność za lokal zostanie uregulowana.
Sam wniosek o wykup mieszkania TBS można znaleźć albo na stronie konkretnego Towarzystwa, do którego zamierzamy się zwrócić lub w jego siedzibie.
Stworzenie jednak takiego pisma samodzielnie nie jest trudne: trzeba pamiętać o dokładnym podaniu swoich danych, adresu lokalu, który chcemy wykupić, datę zawarcia umowy najmu z TBS-em. Należy także wyraźnie wyartykułować prośbę o sprzedaż mieszkania z zaznaczeniem, aby na poczet jego ceny została policzona partycypacja.
Reasumując, wykupienie mieszkania TBS jest dla wielu osób atrakcyjną formą zdobycia własnego mieszkania. Formalności nie są zawiłe, dlatego jeśli spełniamy wymogi nałożone przez prawo, warto zastanowić się nad tą możliwością.
KO