Co trzeba wiedzieć o aranżacji balkonu w bloku?
Wraz z pierwszymi cieplejszymi promieniami wiosennego słońca zaczynamy nabierać ochoty na spędzanie czasu poza domem. Coraz chętniej opuszczamy zimowe jamy naszych mieszkań, oddając się sportowym aktywnościom w parkach czy spacerując po osiedlach. Zdarza się też niestety, że nasza okolica ma niewiele do zaoferowania pod tym względem i trudno nam nawet znaleźć miejsce, gdzie moglibyśmy na świeżym powietrzu poczytać książkę. Właśnie dlatego dobrze jest mieć w mieszkaniu wygodnie urządzony balkon. To prywatna przestrzeń, z której możemy korzystać dniem i nocą. Aby jak najlepiej ją zagospodarować, poznaj najważniejsze zasady dotyczące aranżacji balkonów w bloku!
Ostatnie lata pokazały, że marcowym temperaturom bliżej już do wiosny niż do zimy. Cieplejsze dni zachęcają do zmiany trybu życia. Przebudzamy się więc z niedźwiedziej hibernacji i zaczynamy na nowo odkrywać kwitnący wokół nas świat. Jednym z "odwilżowych" rytuałów są uwielbiane przez wszystkich wiosenne porządki. W końcu otwierasz okno na oścież, bez obaw o to, że przewietrzysz zasnute smogiem miasto. Pachnące słońcem powietrze wpada między Twoje cztery ściany, a Ty zaczynasz pozbywać się kurzu z dywanów, pościeli i tapicerek. Znasz to uczucie?
Wreszcie wychodzisz więc na balkon... i sprawdzasz, jak prezentuje się krajobraz po bitwie. Od czego zacząć? Czy nie jest za wcześnie, żeby zająć się sprzątaniem i urządzaniem balkonu? Przecież wciąż może spaść śnieg. Może lepiej przezimować jeszcze ten jeden miesiąc?
Marzec to doskonały czas na rozpoczęcie aranżacji balkonu. Spokojnie możesz chwycić za miotłę oraz mop i zacząć zastanawiać się nad tym, jak urządzić tę wyjątkową przestrzeń. Jest to zatem dobry moment na przeprowadzenie ewentualnego remontu - zmianę podłogi lub zabudowy - oraz zakup mebli balkonowych. Wstrzymać możesz się z wyborem i sadzeniem roślin. Mogłyby one bowiem nie poradzić sobie z kapryśnymi temperaturami przedwiośnia, które wciąż mają prawo spaść poniżej zera.
Remont balkonu zacznij od oceny jego stanu technicznego. Zauważysz wtedy ewentualne pęknięcia, wykruszenia narożników oraz różnego rodzaju rysy. Do najpowszechniejszych, a zarazem trudnych do usunięcia uszkodzeń należą zawilgocenia płyty balkonu. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego jak nastawić się na jego generalny remont.
Konieczne będzie usunięcie niektórych fragmentów tynku i odsłonięcie żelaznej konstrukcji balkonu. Należy oczyścić ewentualną rdzę i zastosować preparaty antykorozyjne. Następnie stosuje się warstwę sczepną oraz zaprawę wyrównawczą. Trzeba pamiętać o tym, by w ostatnim kroku wykonać delikatny spadek w kierunku zewnętrznej krawędzi balkonu.
Wczesna wiosna to idealny czas na prace tego typu. To wtedy okazuje się, jakie szkody spowodowała zima. Aby w pełni cieszyć się z balkonu latem, warto zawczasu zadbać o jego nienaganny stan.
Aranżacja balkonu powinna być samą przyjemnością. I może rzeczywiście nią jest, kiedy mamy wystarczająco dużo miejsca na realizację naszych twórczych wizji. Niestety, w wielu przypadkach musimy ograniczyć się do paru metrów kwadratowych, które mają pomieścić wszystkie nasze inspiracje. Cóż - uroki życia w bloku.
Przyglądając się obowiązującym trendom, można śmiało powiedzieć, że na czasie są rustykalne aranżacje balkonów. Królują zatem inspiracje czerpane z natury oraz folkowy klimat. Warto także zwrócić uwagę na styl minimalistyczny. To moda na głębokie kolory i meble o modernistycznych kształtach. Trudno również nie zauważyć trendu na wyposażenie wykonane metodą DIY, czyli "zrób to sam". Stoliki i ławy wyglądające, jakby jeszcze przed chwilą służyły transportowaniu węgla? No właśnie - balkony urządzone w tym stylu to prawdziwe królestwo palet.
Wszystko fajnie - myślisz - tylko że na moim balkonie nie zmieści się nawet jedna paleta. Ograniczona przestrzeń? Nic straconego. Podpowiadamy, jak urządzić mały balkon!
Inaczej urządzimy mały balkon, a inaczej ten o większej powierzchni. Dobrze jest więc przed zakupem mebli balkonowych rozplanować układ poszczególnych elementów, by efekt finalny był dla nas zadowalający - komentuje Aleksandra Dragun, architektka wnętrz w Nowodworski Estates. Zapewnimy sobie w ten sposób odpowiednio szerokie przejścia pomiędzy meblami i funkcjonalność całej przestrzeni - dodaje.
Zdecydowanie łatwiej zadbać o wymiar estetyczny aranżacji małego balkonu niż o jego funkcjonalność. Zacznijmy więc od tego, co miłe dla oka. Zamiast inwestować w atrakcyjne meble balkonowe i wielkoformatowe dodatki, postaw na kolorowe kwiaty oraz subtelne dekoracje. Dobrym przykładem są różnego rodzaju światełka - nie zajmują cennego miejsca, a zmieniają klimat balkonu nie do poznania. Nie musisz wcale wyprowadzać na zewnątrz żadnej instalacji elektrycznej. W sklepach oraz w internecie bez problemu znajdziesz sznury lampek - przypominające te choinkowe - zasilane bateriami lub energią słoneczną.
Jak urządzić mały balkon, aby nie tylko świetnie wyglądał, ale również gwarantował wygodę? Zainteresuj się składanymi meblami balkonowymi. Im bardziej mobilne będą rozwiązania, które zastosujesz, tym lepiej. Ograniczona przestrzeń powinna przypominać zabawki z serii Transformers - w jednej chwili są samochodami, w drugiej już robotami. Zamiast więc zbijać masywną kanapę z palet, wybierz składane krzesełka wędkarskie lub leżaki. W zależności od tego, czy korzystasz z balkonu w pojedynkę, czy przyjmujesz akurat gościa, możesz dostosować aranżację przestrzeni do aktualnych potrzeb.
Jedną z pierwszych decyzji przy aranżacji balkonu w bloku jest ta dotycząca jego podłoża. Często stawia się w tym przypadku na klasyczne kafelki. O czym pamiętać, wybierając płytki na balkon? Możemy położyć właściwie wszystkie rodzaje płytek, które nadają się do zastosowania na zewnątrz - na przykład gres czy klinkier. Musimy tylko pamiętać o tym, aby cechowały się mrozoodpornością oraz niskim poziomem nasiąkliwości - zauważa Aleksandra Dragun.
Jeżeli chcemy zrezygnować z dotychczasowych płytek na balkonie i zastąpić je nowymi, najlepiej skuć te stare, a tak przygotowaną powierzchnię oczyścić twardą szczotką. Dopiero wtedy na kilkumilimetrowej warstwie kleju układamy kafelki, oddzielając je od siebie krzyżykami dystansowymi. Tak powstałe szczeliny wypełniamy fugą.
Trzeba przyznać, że to dość pracochłonny proces. Jakie mamy alternatywne sposoby wykończenia podłogi na balkonie?
Dużą popularnością cieszą się aranżacje balkonów na bazie desek kompozytowych. Ich mocną stroną jest wysoki poziom wytrzymałości oraz system ułatwiający montaż. Kompozyt to materiał uzyskiwany z połączenia polimerów i włókien drzewnych. Świetnie sprawdza się w warunkach zewnętrznych.
W aranżacji balkonu można wykorzystać również naturalne drewno, lecz w tym wypadku trzeba pamiętać o czasochłonnym montażu. Z tego względu sięga się czasem po gotowe podesty drewniane.
Można też spotkać się z aranżacjami balkonów obejmującymi podłogi wykonane z płyt gumowych lub sztucznej trawy. To rozwiązania wysoce praktyczne, niestety nie każdemu przypadające do gustu. Cechują się dość oryginalną estetyką, która nie do każdej koncepcji będzie pasować. Niemniej jednak sztuczna trawa pozwoli Ci poczuć namiastkę lata przez cały rok.
O ile parawaning na bałtyckich plażach jest zjawiskiem niepożądanym i nieuzasadnionym żadnymi przesłankami, o tyle na własnym balkonie mamy pełne prawo odgrodzić się od niechcianych spojrzeń. I nie tylko od nich. Aranżacja balkonu w bloku niejednokrotnie nie pozostawia nam innego wyjścia niż szklana zabudowa. Stanowi ona ochronę przed kurzem, spalinami oraz hałasem dobiegającym z ulic. Jednocześnie stwarza warunki zbliżone do cieplarnianych, które sprzyjają uprawie roślinności w tej przestrzeni. Dobrze jest przy tym pamiętać o roletach lub żaluzjach, aby móc zabezpieczyć się przed męczącymi nieraz promieniami słońca, a także niepożądanymi spojrzeniami.
Oszklony balkon w nowoczesnym budownictwie może stanowić bardzo atrakcyjne "przedłużenie" salonu - przypomina nasza ekspertka. Jeśli na balkon prowadzą na przykład rozsuwane, przeszklone drzwi, można urządzić go w tym samym stylu co pokój dzienny. Zyskujemy wtedy uniwersalną przestrzeń, która może funkcjonować zarówno jako wnętrze, jak i strefa odpoczynku na świeżym powietrzu - dodaje.
Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że szyby odcinają nas od świata. Czym balkon różni się wtedy od zwykłego pokoju z dużymi oknami? Wiele osób rezygnuje z pełnej zabudowy, wybierając raczej osłony o wysokości 1-1,5 metra. Wykonane mogą one być zarówno z materiałów naturalnych, takich jak bambus czy wiklina, jak i ze sztucznych. Przydają się wszędzie tam, gdzie chcemy uzupełnić "ubytki" w balustradzie balkonowej. Może wykonana jest ona z pojedynczych prętów, które niczego nie zasłaniają? A może stanowi ją niski i obtłuczony murek, który mógłby się zdecydowanie korzystniej prezentować, przynajmniej od strony mieszkania? Wtedy mata osłaniająca jest na wagę złota!
W aranżacji małego balkonu można zastosować takie elementy jak maty wiklinowe lub trzcinowe - przyznaje Aleksandra Dragun. Jeśli mamy do dyspozycji więcej miejsca, do odgrodzenia od sąsiadów możemy wykorzystać krzewy doniczkowe, które postawimy przy bocznej ściance balkonu. Warto sięgnąć po kratki wiklinowe lub metalowe, które porastać mogą pnącza - uzupełnia.
Myśląc o zabudowie balkonu, należy również wziąć pod uwagę kwestię zadaszenia. W przypadku jego braku możemy odczuwać dyskomfort spowodowany zbyt dużym nasłonecznieniem. W trosce o odpowiednie zacienienie warto zainstalować markizę balkonową - podpowiada nasza architektka.
Jeśli mamy do dyspozycji większy balkon, możemy pokusić się o wstawienie wygodnej ławki lub niewielkiej sofy. Takie meble balkonowe zagwarantują nam znacznie wyższy poziom komfortu niż tradycyjne krzesełka. Jeżeli jednak stoi przed nami wyzwanie aranżacji małego balkonu w bloku, warto postawić na meble składane, które w razie potrzeby łatwo złożymy i zawiesimy np. na ścianie - sugeruje Aleksandra Dragun.
Wybór mebli w dużym stopniu zadecyduje o stylu aranżacji balkonu. Jeśli postawimy na jasne elementy z dekorem, powinniśmy konsekwentnie realizować styl francuski. Jeżeli natomiast jesteśmy fanami nowoczesnych aranżacji balkonów, sięgajmy po elementy szklane oraz meble z tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszą się m.in. komplety z technorattanu. Dobrze zestawiać je z elementami utrzymanymi w wyrazistej kolorystyce - radzi architektka NE.
Aleksandra Dragun zwraca również uwagę na rolę oświetlenia w aranżacji balkonu. Najlepiej sprawdzi się ciepłe, punktowe światło. Nada ono tej wyjątkowej przestrzeni klimat, na który zasługuje. W aranżacji małego balkonu warto też wykorzystać girlandy bądź kinkiety - mówi. Dbając o to, by estetyka balkonu szła w parze z jego funkcjonalnością, należy zaplanować jedno główne źródło światła i kilka dodatkowych. To pierwsze pozwoli Ci do późna czytać książki w akompaniamencie nocnych dźwięków miasta, a te pozostałe zadbają o klimat, kiedy najdzie Cię ochota na romantyczny wieczór w przytulnym miejscu.
Kuszącym pomysłem jest też rozwieszenie na balkonie hamaka. Jedyny warunek stanowi wystarczająca ilość miejsca. Wtedy można spokojnie zrezygnować z jakichkolwiek mebli balkonowych. Wystarczy hamak i sporo roślinności wokół - strefa chilloutu jak malowana!
W przypadku aranżacji balkonu w bloku nieraz trudno oprzeć się pokusie samodzielnego stworzenia kompletu mebli. Nic dziwnego - jest to przestrzeń o bardzo nieformalnym charakterze, rządząca się swoimi prawami: nikt nie oczekuje tam absolutnej perfekcji. To trochę jak urządzanie własnego domku na drzewie.
Dlatego ogromną popularnością cieszą się sofy skonstruowane z europalet. Ich wykonanie nie jest wielką filozofią - wystarczy ustawić je jedna na drugiej, wzmocnić poprzez zbicie ich razem, a na wierzchu ułożyć wygodny materac. Warto oczywiście zadbać o pasujący do aranżacji balkonu kolor palet. Stworzenie takiego mebla to czysta przyjemność.
Jeszcze łatwiej zrobić z palet stolik balkonowy. W jego przypadku można pomyśleć o kółeczkach przymocowanych od spodu. Dzięki temu mebel będzie bardziej mobilny, co pozwoli dostosować jego położenie do każdych okoliczności.
Aranżacja balkonu w bloku jest o tyle prostym zadaniem, że często niewiele trzeba, by uzyskać zachwycający efekt. Trudno przecenić w tym przypadku rolę detali. Wystarczy dywanik, kilka poduszek i nastrojowe świece lub pochodnie, żeby nadać tej przestrzeni niepowtarzalny klimat. Czym kierować się podczas wyboru dodatków?
Wybierając tkaniny dekoracyjne, kierujmy się ich jakością. Muszą one być odpowiednio zabezpieczone przed wycieraniem i blaknięciem. W przeciwnym razie co roku będą wymagały wymiany. Materiały powinny być także łatwe do utrzymania w czystości. W warunkach zewnętrznych będą brudzić się znacznie bardziej niż w mieszkaniu. Zwracajmy więc uwagę na takie tkaniny jak easyclean czy aquaclean.
Sposób zabezpieczenia wykorzystanych na balkonie dodatków zależy od materiałów, z których są one wykonane. I tak - elementy metalowe powinniśmy pokryć środkami antykorozyjnymi, a drewniane impregnatami - przypomina Aleksandra Dragun. Takie preparaty zabezpieczą nasze wyposażenie przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. A co z tkaninami?
Najlepiej używać takich, które mają naturalnie podwyższoną odporność na wybarwienia i wchłanianie wody, np. wykonanych w technologii Cleanaboo® - tłumaczy nasza architektka wnętrz. Dobrze sprawdza się poliester, cechujący się wysokim poziomem wodoszczelności oraz odporności na promienie UV. Poliester może być powlekany PVC lub poliuteranem. Ten pierwszy materiał jest znacznie tańszy, ale to ten drugi cechuje się lepszymi właściwościami użytkowymi. Jest wytrzymały i elastyczny, a zarazem zapobiega poceniu się ciała. Warto więc zdecydować się na poliester tego typu w przypadku poduszek, foteli czy leżaków - instruuje Aleksandra Dragun.
Wykorzystane w aranżacji balkonu dodatki muszą być nie tylko praktyczne, ale również przyjemne dla oka. Jest to przestrzeń, która powinna dawać wytchnienie i sprzyjać relaksowi. Wskazane są więc dodatki w pozytywnych kolorach i oczywiście...
Balkon w bloku to idealne miejsce na uprawę dekoracyjnych kwiatów. Tak zaaranżowana przestrzeń może wynagrodzić ci brak ogrodu, a jednocześnie ożywić elewację budynku. Świetnie sprawdzą się więc wielobarwne kompozycje roślinne, składające się np. z rododendronów, wrzosów czy szałwii.
Wiele zależy od tego, jaką porą roku sadzimy kwiaty na balkonie. W marcu można spokojnie zdecydować się na bratki, gdyż dobrze radzą sobie one z niskimi temperaturami. Wczesna wiosna to również odpowiednia pora dla jaskrów, niezapominajek, ciemierników czy stokrotek - tłumaczy ekspertka NE. W maju do kompozycji kwiatowej można dodać bardzo popularne w aranżacjach balkonów begonie, petunie czy goździki.
Warto wziąć pod uwagę także... warzywa. Balkon w bloku może z powodzeniem stać się przydomowym warzywniakiem. Rozważ hodowlę pomidorków koktajlowych, papryczek, rzodkiewki, sałaty czy zielonej cebulki i szczypiorku. Zyskujesz nie tylko zieleń w strefie relaksu, ale i walory smakowe w swojej kuchni.
Nie bój się śmiałych pomysłów. Aranżacja balkonu - nawet jeśli mówimy tylko o małym balkonie w bloku - może być doskonałą zabawą i źródłem wielu kreatywnych koncepcji. Jeśli masz takie możliwości, zainspiruj się metodami DIY. Jeżeli przestrzeń mocno Cię ogranicza, między barierkami rozwieś hamak, a całość udekoruj kwiatami w wiszących doniczkach lub roślinnością pnącą. Czego więcej ci potrzeba? Może błękitnego nieba, którego gorąco życzymy ci tej wiosny!
Ewelina Ibek