Cztery miliony mieszkań bez gwarancji
W Polsce ok. 12 mln ludzi mieszka w blokach z wielkiej płyty. Najstarsze budynki, choć miały funkcjonować 50 lat, zaraz będą mieć 60 i nie zapowiada się, aby szybko miały zniknąć z krajobrazu polskich miast.
Wielka płyta może stać się niedługo problemem? Czy jest możliwy scenariusz, w którym dużo osób będzie chciało pozbyć się tych mieszkań i w związku z tym ich ceny radykalnie pójdą w dół?
- Budynki z wielkiej płyty są modernizowane i ludzie tam dalej mieszkają. Budowano je z przeświadczeniem, że mogą funkcjonować 60 lat, ale nikt tego nie potwierdził, więc mogą stać i 100 lat - mówi Aleksander Skirmuntt, Maxon.
Budynki z wielkiej płyty nadal są popularne, ponieważ wybudowane zostały w bardzo dobrych lokalizacjach. Mieszkania w takich blokach bardzo szybko znajdują najemców.
- Mieszkania w tych budynkach są kompaktowe, czyli lokal poniżej 60 m kw. może mieć trzy pokoje - mówi Michał Rudnicki, Emmerson Realty.
Czy trudniej jest wziąć kredyt na mieszkanie znajdujące się w bloku z wielkiej płyty?
- Bez problemu dostaniemy kredyt hipoteczny na takie mieszkanie - komentuje Jarosław Sadowski, Expander.
- Ci, którzy wieszczą, że wielka płyta za chwilę się skończy w Polsce, są w dużym błędzie - podsumowuje Jarosław Mikołaj Skoczeń z firmy Emmerson Realty.
W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Expander; Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny; Michał Rudnicki, Emmerson Realty; Aleksander Skirmuntt, Maxon i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty.