Czy wanna wolnostojąca pasuje do małej łazienki?

Właściciele małej łazienki siłą rzeczy mają bardziej ograniczoną możliwość wyboru sprzętów i armatury łazienkowej. Mała łazienka wymaga rozwiązań, które optycznie ją powiększą i sprawią, że przestanie być klaustrofobicznym pomieszczeniem. W małej łazience nie urządzimy salonu kąpielowego, ale to nie znaczy, że mamy rezygnować z wanny.

Wolnostojące, czyli jakie?

Wanny wolnostojące bywają produkowane z różnych materiałów. Mają jednak cechę wspólną - montuje się je zazwyczaj w łazienkach, które mają przynajmniej 6 m kw. Producenci wanien zauważyli jednak, że wytwarzane w standardowych rozmiarach wanny mogą być zbyt duże do niewielkich łazienek. Tak więc na rynku pojawia się coraz więcej modeli kompaktowych, które swą wielkością nie przytłoczą małego wnętrza. Decydujesz się na wannę? Przeczytaj, która bateria wannowa będzie najlepsza.

Reklama

Zresztą nawet wanna o standardowych wymiarach może z powodzeniem zostać ustawiona w niewielkiej łazience. Do tego jednak potrzeba dobrego rozplanowania przestrzeni, tak aby wanna nie uniemożliwiała swobodnego korzystania z innych sprzętów oraz armatury łazienkowej.

Wanna wolnostojąca może zostać postawiona właściwie w dowolnym miejscu w łazience. Modele wanien tego typu są bardzo różnorodne. W sklepach jest dostępna między innymi wanna prostokątna, owalna, okrągła a także duży wybór modeli asymetrycznych.

Wanny są produkowane z różnych materiałów. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się wanna akrylowa. Wanna akrylowa cieszy się powodzeniem ze względu na dość przystępną cenę, wytrzymałość na uszkodzenia i przebarwienia. Akryl bardzo dobrze izoluje termicznie. Wanny z akrylu często są pokrywane dwiema warstwami, dzięki czemu woda w wannie dłużej pozostaje ciepła. Wanna akrylowa jest stosunkowo lekka. Niestety ma również wady. Za najpoważniejszą można uznać podatność akrylu na zarysowania.

Modele wanien z akrylu są sprzedawane w różnych odsłonach kolorystycznych i w wielu (często oryginalnych) kształtach. Na rynku są oferowane modele kompaktowe, które można ustawić nawet w małej łazience. W wannach akrylowych można zainstalować hydromasaż.

Bardzo trwałe i solidne są wanny żeliwne. Posiadają gustowny wygląd, często są projektowane w zgodzie ze stylem retro bądź klasycznym. Częstokroć posiadają rzeźbione nóżki. Jednak do małej łazienki nie są dobrym pomysłem. Jest to spowodowane ich dużymi gabarytami. Wanny żeliwne są ciężkie. Podobnie wanny miedziane są mocno określone wzorniczo i są raczej polecane do dużych łazienek. Zarówno wanny żeliwne, jak i miedziane są drogie lub bardzo drogie. Policz, ile może cię kosztować remont łazienki korzystając z naszego kalkulatora.

Wanny wolnostojące są produkowane również z drewna. Niektóre modele przypominają swoim wyglądem balie. Na rynku można spotkać ponadto wanny 2 w 1 - są to modele z drewna z akrylowym wkładem. Kolejnym typem wanien są wanny stalowe. Wyróżniają się mnogością kształtów i są produkowane w wielu kolorach. W wannach stalowych nie ma możliwości zamontowania hydromasażu. Ponadto woda w wannie stalowej stygnie dość szybko - co stanowi jej ewidentną wadę.

W sprzedaży są również wanny wykonane z marmuru lub granitu. Kamienna wanna wolnostojąca jest elegancka i gustowna, jednak nie stanowi propozycji do małej łazienki. Wanny marmurowe są masywne, ciężkie i duże. Charakteryzują się ponadto bardzo wysoką ceną. Inną propozycją są wanny wolnostojące wykonane ze szkła. Posiadają ciekawy design. Szkło charakteryzuje się słabą izolacyjnością termiczną. Co prawda szybko się nagrzewa, jednak równie szybko oddaje ciepło. Cena tych wanien jest wysoka.

Wśród wanien wolnostojących można wyróżnić jeszcze wanny z konglomeratów. Są dość drogie, a powstają z połączenia przynajmniej dwóch materiałów.

Do wanny trzeba będzie dokupić baterie. Baterie stojące są dość drogie. W komplecie zawierają najczęściej mocowanie podłogowe oraz wąż i słuchawkę prysznicową. Trudno znaleźć baterie do wanien wolnostojących poniżej tysiąca złotych.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są wanny wolnostojące z hydromasażem. Wanna z hydromasażem to z pewnością świetny pomysł, jednak ze względu na swoje wymiary powinna znaleźć swoje miejsce w obszernej łazience. Wanna z hydromasażem ustawiona w małej łazience wypełni sobą większą część deficytowej przestrzeni. Na rynku ciężko znaleźć wannę z hydromasażem, która pasowałaby do małej łazienki.

Urządzanie łazienki z wanną wolnostojącą

W dużej łazience wannę można zamontować na środku pomieszczenia, co w przypadku niewielkiej łazienki może okazać się niemożliwe. W celu zaoszczędzenia cennego miejsca wannę wolnostojącą należy umieścić możliwie jak najbliżej ściany. Przy aranżacji małej łazienki z tego rodzaju wanną wypada zrezygnować z kabiny prysznicowej.

Dobrym pomysłem jest wanna prostokątna. Model prostokątny daje możliwość bliskiego ustawienia przy ścianie. Wielu producentów oferuje takie modele, więc warto zastanowić się nad wykorzystaniem takiego funkcjonalnego i praktycznego rozwiązania.

Jeśli łazienka i toaleta stanowią odrębne pomieszczenia, sprawa jest ułatwiona. W łazience może wtedy stanąć wanna i umywalka wraz z niewielką szafką na kosmetyki i niezbędne akcesoria.

Urządzając małą łazienkę, warto pomyśleć również o doborze odpowiedniej kolorystyki. Jasne barwy, w tym biel, w połączeniu z delikatną szarością dadzą efekt w postaci optycznego powiększenia przestrzeni.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: łazienka | wanna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »