Reklama

Dom z piwnicą czy bez? Czy warto budować piwnicę?

Budowa domu z piwnicą to coraz rzadsza inwestycja. Niegdyś była oczywistą koniecznością, kiedy piwnica służyła jako pomieszczenie do przechowywania opału na zimę. Dziś piwnica to raczej dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, w którym znajduje się np. pralnia, siłownia, a nawet stół z bilardem.

Rzadko decydujemy się na umieszczenie tam kotłowni, ponieważ przy obecnych metodach grzewczych nie potrzeba tak wiele miejsca na przechowanie opału czy wstawienie pieca. Rolą piwnicy jest więc zwiększenie powierzchni użytkowej domu i brak konieczności budowania dodatkowych budynków gospodarczych na terenie działki, co zabiera teren ogrodu.

Koszty budowy i utrzymania domów podpiwniczonych

Domy z piwnicą wiążą się z wyższymi kosztami, nie tylko ze względu na większe nakłady pracy czy nakłady materiałowe, ale także ich eksploatację. Decydując się na piwnicę, trzeba ją przynajmniej częściowo ogrzewać, w przeciwnym wypadku doprowadzimy do wychłodzenia pomieszczenia znajdującego się tuż nad nią. Może się więc zdarzyć, że sam koszt eksploatacji domu z piwnicą zwiększy się nawet o 15-20 proc.

Reklama

Warto także przeanalizować poziom nasłonecznienia w piwnicy. Zwykle ze względu na małe okna ilość światła słonecznego docierająca do piwnicy jest bardzo mała. Konieczne więc będzie ciągłe korzystanie ze światła sztucznego. Koszty energii elektrycznej automatycznie rosną.

Nie warto interesować się projektami domów z częściowym podpiwniczeniem. Koszt takiej inwestycji będzie bardzo zbliżony do domu z pełnym podpiwniczeniem. Podobnie nakład pracy i czas wykonania projektu. Nie warto także decydować się na podpiwniczenie wyłącznie pod garażem, ponieważ to tak samo nieopłacalne rozwiązanie.

Niektóre z dodatkowych kosztów niezbędnych dla wykonania domu z podpiwniczeniem:

  • strop nad piwnicą,
  • izolacja przeciwwilgociowa ścian zewnętrznych,
  • dodatkowe ocieplenie,
  • schody prowadzące do piwnicy,
  • koszty wykończenia piwnicy (tynki, instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne itd.).

Przed podjęciem decyzji warto samodzielnie policzyć, jaka jest różnica w cenie. Najłatwiej zrobić to, porównując koszty na kalkulatorze kosztów budowy dla dwóch typów budynków. Możesz to zrobić za darmo klikając w ten link.

Czy warto budować piwnicę?

Projekty z piwnicą to już rzadkość. Dzieje się tak głównie ze względów finansowych, ponieważ koszt jest nawet o 20-30 proc. wyższy, niż w przypadku domu niepodpiwniczonego.

Niegdyś, ze względu na brak wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, na potęgę budowano piwnice. Odgradzały one od bezpośredniego styku podłogi pomieszczeń użytkowych z gruntem, będąc swoistym ociepleniem. Dziś takie rozwiązania są już niekonieczne. Do zainstalowania kotła grzewczego nie potrzeba wielkich przestrzeni, a wystarczy zaledwie 8 m sześc. Z powodzeniem można go więc zainstalować na parterze w osobnym pomieszczeniu służącym po prostu za kotłownię.

Istnieje jednak także kilka zalet domu podpiwniczonego. Staje się on niezwykle potrzebny głównie na małej działce, gdzie nie ma już możliwości dobudowania dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Wówczas może być jedynym miejscem, gdzie mieści się składzik narzędziowy, spiżarnia czy mały przydomowy warsztat oraz pomieszczenie, gdzie przechowuje się narzędzia ogrodowe. Dodatkowym plusem piwnicy jest bezpośrednie połączenie jej z domem mieszkalnym.

Do piwnicy najczęściej wychodzi się od razu z wnętrza domu, stąd nie trzeba go opuszczać, aby np. znaleźć młotek. Dodatkowy poziom pod częścią mieszkalną może posłużyć także jako garaż nawet na dwa samochody, pod warunkiem, że projekty domów z piwnicą, które rozważamy, taką opcję przewidują.

Więcej o projektach domów z piwnicą możesz przeczytać w tym artykule.

Piwnica nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem

Istnieje jeden poważny warunek powodzenia oraz skutecznej realizacji projektu z piwnicą, a mianowicie niski poziom wód gruntowych na działce. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, piwnica może się stać istnym utrapieniem, w której nieustannie gromadzi się woda i wilgoć. Co więcej fundamenty będą wciąż niebezpiecznie podmywane. Taka sytuacja może nawet doprowadzić do niebezpieczeństwa osunięcia się całej konstrukcji budynku.

Warto pamiętać, że im płyciej osadzimy piwnicę, tym dalej nam będzie do ewentualnych wód gruntowych. Dlatego strop w tym pomieszczeniu warto umieszczać jak najniżej. 2,4 metra wysokości wydaje się wystarczającą wysokością. Warto też rozważyć możliwość wychodzenia piwnicy ponad poziom gruntu. Będziemy wtedy mieć do czynienia z tzw. wysokim parterem (położonym na przykład 1-1,5 metra nad powierzchnią gruntu), ale dzięki temu poziom podłogi w piwnicy będzie znajdował się płycej - dalej od wód gruntowych.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »