Drugie życie paneli fotowoltaicznych

Rośnie zapotrzebowanie na rynek używanych paneli fotowoltaicznych. Ich pozyskiwaniem zainteresowały się firmy prowadzące usługi windykacji długów.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Na świecie instaluje się już ok. 150 gigawatów nowych mocy w panelach słonecznych. Najnowsze panele projektowane są na 25-letni okres życia, natomiast te starsze stają się coraz mniej efektywne.

- Będzie rosło zapotrzebowanie na ich utylizację lub nadanie im drugiego życia - mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Dziś wartość rynku utylizacji szacowana jest na zaledwie 0,5 gigawata rocznie.

Reklama

Rynek przetwarzania paneli jest więc bardzo skromny. Jednak z paneli można już odzyskać 95 proc. materiałów, a wśród nich są cenne metale, jak miedź i aluminium.

Panele będą wymieniane na nowocześniejsze, a stare trafią do biedniejszych krajów.

- Do Polski będą trafiać dość nowoczesne panele wymagające niewielkich napraw, powstały już pierwsze firmy, które tym się zajmują - dodaje B.Derski. - Są już firmy, które zajmują się windykacją należności finansowych poprzez pozyskanie kilkuletnich instalacji fotowoltaicznych, które można naprawić i sprzedać na rynku wtórnym.

marketnews24.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »