Drzwi wewnętrzne w domu
Drzwi w naszym domu powinny być trwałe, nie wolno im skrzypieć ani zacinać się, powinny być dźwiękoszczelne i na tyle szerokie, aby wszystko dało się przez nie przenieść. Przy tym powinny być eleganckie i niezbyt drogie. Te wymagania wcale nie muszą być trudne do spełnienia.
Współczesne drzwi mogą mieć niemal dowolne kształty i kolorystykę, wstawki z metalu, szkła i tworzyw sztucznych, konkurencja na rynku zaś powoduje, że wszystkie wyroby są przynajmniej dobrej jakości. Niektórzy producenci pozwalają nawet, żeby inwestorzy zaprojektowali sobie drzwi według własnego pomysłu.
Zakupione drzwi łatwo się odnawia i konserwuje, bez żadnego ryzyka można je również przemalować wodorozpuszczalnymi farbami akrylowymi. Podobnie jest z ich czyszczeniem - wystarczy ciepła woda ze środkiem czyszczącym i miękka szmatka lub szczotka.
Oferta producentów drzwi od kilku lat olśniewa różnorodnością wzornictwa - każdy wśród proponowanych wyrobów znajdzie coś dla siebie. Przy tak dużym wyborze w większym stopniu bierzemy pod uwagę jakość produktów.
Poza tym, że trwałe i estetyczne, drzwi powinny być także w pełni funkcjonalne. Optymalna szerokość skrzydła to 80-90 cm. Drzwi do kuchni powinny mieć przy podłodze szczelinę wentylacyjną szerokości 2,5 cm, natomiast drzwi łazienkowe powinny mieć otwory i otwierać się na zewnątrz. Żadne drzwi w domu poza łazienkowymi nie powinny mieć progu - grozi to potykaniem się i utrudnia czyszczenie podłogi.
Zanim zakupimy konkretne drzwi, musimy ustalić:
• Lewe, czy prawe? Drzwi lewe otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara - jeśli staniemy naprzeciw nich w taki sposób, by otwierały się w naszą stronę, klamka będzie po prawej stronie, a zawiasy po lewej. Najczęściej montuje się właśnie takie drzwi, bo są wygodniejsze dla osób praworęcznych. Oczywiście w sytuacji, gdy drzwi miałyby się otwierać w stronę szafy czy schodów, należy wybrać drzwi prawe.
• Do środka, czy na zewnątrz? W toaletach, łazienkach i kotłowniach, ze względów bezpieczeństwa, drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, natomiast w pozostałych pomieszczeniach nie ma to większego znaczenia i decyduje najczęściej wygoda lub ustalenia opisane w projekcie.
• Pełne, czy oszklone? Drzwi choćby tylko częściowo oszklone umożliwiają doświetlenie pomieszczenia, jednak nie sprzyjają potrzebie intymności, dlatego też rzadko stosuje się je w pokojach i sypialniach. Bardzo często natomiast stosuje się je, zwłaszcza rozsuwane, pomiędzy salonem a kuchnią lub holem.
Jednak problemem nie okazuje się znalezienie drzwi funkcjonalnych, większy kłopot często sprawia wybór właściwego wzoru.
Niegdyś drzwi dzieliły po prostu domy i mieszkania na części, w razie potrzeby odizolowywały domowników od siebie. Dziś drzwi są bardzo istotnym elementem wystroju, na który trzeba zwrócić baczną uwagę.
W wielu pomieszczeniach drzwi są jednym z bardziej eksponowanych elementów wystroju, w innych aranżacja wymaga niemal ich ukrycia. Wszystko zależy od wystroju i do niego właśnie trzeba drzwi dostosować. Ponieważ drzwi często oddzielają pomieszczenia o bardzo różnej kolorystyce, warto pamiętać, że można je pomalować z każdej strony na zupełnie inny kolor. Ze względu na możliwość zrealizowania własnego projektu drzwi obie strony mogą się również różnić wzorem wytłoczenia.
W Polsce najczęściej kupuje się drzwi tradycyjne - drewniane lub imitujące drewno (z płyt HDF) - z dwoma prostokątnymi panelami, z czego górny zakończony jest łukiem. Dostępnych wzorów jest jednak bardzo wiele - od zupełnie gładkich poprzez dwu- i wielopanelowe, aż po bardzo bogate kolorystycznie i zdobniczo.
Każde drzwi wewnętrzne, niezależnie od materiału, z jakiego zostały wyprodukowane, składają się z ościeżnicy (futryny), skrzydła lub skrzydeł oraz okuć, klamek i zawiasów.
Ze względu na sposób otwierania drzwi rozróżniamy:
• drzwi rozwieralne - jedno- lub dwuskrzydłowe (dostępne są również drzwi czteroskrzydłowe, a także półtoraskrzydłowe, w których skrzydła są różnej wielkości), mogą otwierać się w jedną stronę albo wahadłowo, ten rodzaj drzwi jest najczęściej wykorzystywany;
• drzwi przesuwne - porusza się je na prowadnicach zamocowanych równolegle do ściany, najczęściej stosowane są w szafach wnękowych i garderobach lub w celu oddzielenia kuchni od salonu;
• drzwi harmonijkowe - odmiana drzwi przesuwnych, zbudowane są z wielu elementów połączonych zawiasami, stosowane są w pomieszczeniach szczególnie ciasnych, np. w składzikach lub spiżarkach;
• drzwi składane (łamane) - skrzydło takich drzwi podzielone jest na dwie lub więcej części połączonych zawiasami.
Podstawowym materiałem do wyrobu drzwi jest drewno (głównie sosnowe, dębowe i brzozowe) lite lub klejone warstwowo. Materiał ten ma pewną wadę - przy znacznych wahaniach temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu lite drewno może się wypaczać, co często skutkuje niedomykaniem się i skrzypieniem drzwi. Rozwiązaniem jest zakupienie drzwi z drewna klejonego, które jest odporne na paczenie, ale łączy się to z większym wydatkiem.
Budujesz dom, remontujesz mieszkanie? Tutaj znajdziesz mnóstwo porad budowlanych
Najczęściej do produkcji drzwi wykorzystywana jest płyta HDF, czyli twarda płyta pilśniowa. Jest materiał to tańszy od drewna, a nie posiadający jego wad. Z płyty można tłoczyć bardzo różne wzory, co pozwala na wykonanie np. wiernej imitacji tradycyjnych drzwi drewnianych.
Drzwi produkowane z innych materiałów (metalu, szkła, tworzyw sztucznych) bardzo rzadko są wykorzystywane w domach jednorodzinnych.
Do produkcji okuć, zawiasów i klamek najczęściej wykorzystuje się metale (aluminium, stal nierdzewna, mosiądz), nieco rzadziej tworzywa sztuczne.
Nie ma drzwi bez klamki, przynajmniej w domu. Za to dużo łatwiej znaleźć klamkę bez drzwi. Każde drzwi sprzedawane w komplecie posiadają już klamkę dopasowaną do nich. Wielu osobom jednak może się ona znudzić. Może też przestać pasować do wystroju wnętrza, który od pierwotnie planowanego zmienił się znacznie w ostatniej chwili. Nie powinno to jednak stanowić problemu - klamek dostępnych na rynku jest mnóstwo. Najprzeróżniejsze wzory, kolory i materiały gwarantują, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Od zwykłych ze stali nierdzewnej, przez mosiężne, chromowane, aluminiowe i z tworzyw sztucznych, a wszystko w pełnej gamie kolorów - wybór jest przeogromny, a do tego dochodzą jeszcze klamki projektowane przez sławnych designerów (niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki). Z wyborem jest podobnie jak z cenami - wynoszą one od kilkunastu złotych do kilku tysięcy.
Przy zakupie klamki trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, jej konstrukcja musi być solidna - powinna być wykonana z materiału dobrej jakości i być wyposażona w mocne sprężyny, które zapobiegają opadaniu klamki w trakcie użytkowania (chroni to także zamek). Po drugie, klamka powinna być dopasowana wymiarami do drzwi. Na rynku dostępne są głównie wyroby dopasowane do standardowej grubości drzwi, zatem jeśli zamocowaliśmy grubsze drzwi, bolec scalający klamkę może okazać się za krótki. Trzeba też pamiętać, że zbyt delikatna klamka może być za słaba do masywnych skrzydeł ciężkich drzwi.