Dynamika produkcji budowlano-montażowej w kwietniu 2020
GUS podał w piątek, że produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2020 r. spadła o 0,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,3 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w kwietniu rdr o 1,2 proc., a mdm wzrostu o 1,5 proc.
W stosunku do kwietnia ub. roku zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej zaobserwowano w jednostkach realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 9,3%). Zmniejszenie wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano dla jednostek zajmujących się budową budynków (o 8,9%) oraz wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 4,8%).
W porównaniu z marcem 2020 roku zwiększenie wartości robót zanotowano w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 16,5%. Wartość produkcji budowlano-montażowej była mniejsza w przedsiębiorstwach realizujących roboty związane z budową budynków o 6,4% i wykonujących roboty specjalistyczne o 5,4%.
W okresie styczeń-kwiecień 2020 r., w odniesieniu do tego samego okresu 2019 r., największy wzrost (11,2%) wartości produkcji budowlano-montażowej wystąpił w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Wzrosty odnotowały również przedsiębiorstwa zajmujące się wykonywaniem robót specjalistycznych (5,1%) oraz budową budynków (2,6%).
Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w kwietniu br. była niższa o 5,0% w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (w 2019 r. wzrost o 14,1%), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zwiększyła się o 6,7% (w 2019 r. wzrost o 24,1%). W okresie styczeń-kwiecień 2020 roku wzrost wartości robót inwestycyjnych, w odniesieniu do tego samego okresu 2019 roku, wyniósł 5,0%, zaś remontowych 8,8% (wobec wzrostów analogicznych robót o 8,8% i 15,3% w 2019 r.).
Dynamika produkcji budowlano-montażowej w kwietniu br. (w cenach stałych) w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z roku 2015 wyniosła 106,8. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 0,3% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku i o 1,2% niższym w porównaniu z marcem 2020 roku.
W maju wyniki produkcji budowlano-montażowej utrzymają się na poziomie z kwietnia - napisali analitycy Ministerstwa Rozwoju w komentarzu do danych GUS.
"Kwietniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej wykazały, że branża znalazła się pod negatywnym wpływem sytuacji epidemicznej w kraju, jednak w ograniczonym zakresie. Decydujący wpływ na słabsze od oczekiwań wyniki miał spadek w obszarze budowy budynków, co można wiązać z głębokim zamrożeniem aktywności gospodarczej, jakie miało miejsce w kwietniu oraz możliwym wpływem ograniczonej podaży siły roboczej" - napisano. "Oczekujemy, że w maju wyniki produkcji budowlano-montażowej utrzymają się na poziomie zbliżonym do notowanych w kwietniu" - dodano.