Reklama

Firma budowlana bankrutuje? Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zwróci pieniądze

Jest nowy pomysł na zabezpieczenie osób kupujących mieszkania. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który w razie bankructwa firmy budowlanej ma nam zwracać pieniądze. UOKiK przygotował ostateczny projekt ustawy w tej sprawie.

Jak to ma działać w praktyce? Ma powstać Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który zastąpi dzisiejsze otwarte rachunki powiernicze.

Firmy budowlane mają na niego odprowadzać składkę. Maksymalnie jeden procent wartości każdego sprzedawanego mieszkania. Zapewne przerzucą tę opłatę na klientów.

- To ma kosztować kilkaset złotych, tysiąc, dwa, w zależności o wartości mieszkania. Nie mówimy tu o kilkudziesięciu tysiącach złotych, jak straszyli deweloperzy - wylicza prezes UOKiK-u Marek Niechciał.

Dziś jest tak, że jeżeli nasz deweloper zbankrutuje albo bank, to często zostajemy z niczym. Ewentualnie czeka nas wieloletnie oczekiwanie na otrzymanie mieszkania.

Reklama

Nowa ustawa zakłada, że w razie problemów Deweloperski Fundusz Gwarancyjny odda nam od razu wszystkie pieniądze wpłacone na mieszkanie.

UOKiK chce, żeby te przepisy weszły w życie za rok, czyli od 2020 roku. Oczywiście o ile ustawę przyjmie parlament.

Nowa ustawa deweloperska ma nas uchronić nie tylko przed upadłością firmy budowlanej jak i banku. Dziś prawo nie chroni nas przed sytuacją, w której upada bank obsługujący rachunki budującego nasz dom dewelopera. Tak było z upadkiem SK Banku obsługującego firmę deweloperską Dolcan.

- Gdy 7-8 lat temu ustawa była pierwotnie projektowana, to nikt nie przewidywał upadłości banku. A mamy już dziś doświadczenia z upadłością jednego dużego banku spółdzielczego, który był zaangażowany w deweloperkę. Do tego teraz można wyobrazić sobie, że jakiś inny duży bank będzie mieć kłopoty - dodaje Niechciał

Dlatego konieczne jest, by system ochrony pieniędzy ludzi kupujących mieszkania był niezależny od deweloperów i banków.

Krzysztof Berenda

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »