Firmy zapłacą mniej za użytkowanie wieczyste

W ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej można uzyskać nie tylko pożyczki i dofinansowania. Przedsiębiorcy mogą się także ubiegać o pewne formy odroczenia podatków lub zwolnienia od ponoszonych opłat. Tę ostatnią przewiduje tarcza antykryzysowa 4.0. Co można zyskać? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Jednym z zapisów tarczy antykryzysowej 4.0 umożliwiono przedsiębiorcom uzyskanie częściowego umorzenia opłaty za użytkowanie wieczyste.

Niższa opłata za użytkowanie wieczyste

Ta forma pomocy obowiązuje obok wszystkich innych, dostępnych w ramach tarczy antykryzysowej. Nie jest zależna od pożyczek, świadczenia postojowego, zwolnień z ZUS i innych zastosowanych mechanizmów. Umorzenie nie przysługuje jednak "z automatu". Aby ją uzyskać przedsiębiorcy muszą złożyć w terminie stosowny wniosek. Mają na to czas tylko do 31 stycznia 2021 r. Najwyższy czas zatem, aby dopełnić formalności. A ile tak naprawdę można zyskać? Firmy mogą wnioskować o zmniejszenie opłaty proporcjonalnie do liczby dni w 2020 roku, w których obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii w związku z COVID-19. W praktyce zatem opłata obniży się o mniej więcej 80 procent.

Reklama

Kto uzyska częściowe umorzenie opłaty?

Taryfa ulgowa w opłacie za użytkowanie wieczyste dedykowana jest użytkownikom wieczystym gruntów Skarbu Państwa, prowadzącym jednocześnie na tym terenie działalność gospodarczą. Taką formę użytkowania nieruchomości mają najczęściej centra handlowe oraz firmy transportowe. Dla nich jednocześnie opłata za użytkowanie wieczyste nie jest wcale małym wydatkiem. O ile osoby fizyczne za swoje mieszkania lub domy płacą maksymalnie kilkaset złotych rocznie, dla przedsiębiorców ta kwota osiąga znacznie wyższy pułap. Właśnie dlatego, wiedząc o uciążliwości tych opłat, rząd zdecydował się na taką formę pomocy. Na pewno przedsiębiorstwa, które odnotowały znaczące straty w związku z pandemią, docenią tę pomoc. Chociaż wielu wskazuje, że to wciąż kropla w morzu potrzeb... Takie galerie handlowe oraz firmy transportowe odnotowały w tym roku znaczące spadki. Bardzo długi był okres przestoju, który całkowicie uniemożliwił prowadzenie im działalności.

Trzeba spełnić dodatkowe wymogi...

Co do zasady umorzenie ma przysługiwać wszystkim przedsiębiorcom, ale są pewne dodatkowe warunki. Użytkownik wieczysty nie może mieć na przykład zaległości w podatkach i innych świadczeniach publicznoprawnych i musi korzystać z nieruchomości dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej. Istnieje też wymóg spadku obrotów. Powinien on wynosić co najmniej 15 procent w dowolnych dwóch kolejnych miesiącach lub 25 procent w ciągu dowolnego miesiąca 2020 roku w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku, czyli 2019. Sformułowany wniosek o umorzenie opłaty powinien zawierać stosowne oświadczenie o spełnieniu wyżej wymienionych warunków. Co do zasady organy umorzą opłatę bazując tylko na tym oświadczeniu. Teoretycznie istnieje zatem tutaj zatem pole do oszustwa i nadużyć. Organy zaznaczają jednak, że będą wyrywkowo kontrolowały przedsiębiorców, a na ich wezwanie trzeba będzie przedstawić dokumenty potwierdzające spełnienie warunków w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania - zauważa Robert Tomaszewski.

Grunty Skarbu Państwa a grunty gminne

Warto jednak upewnić się, na czyim gruncie użytkowanie wieczyste ma dany przedsiębiorca. Odgórne umorzenie na wniosek dotyczy bowiem gruntów Skarbu Państwa. Tymczasem o gruntach, należących do poszczególnych gmin, decydują same gminy. Na razie niewiele z nich zdecydowało się na taką pomoc dla przedsiębiorców. Uchwały w tym przedmiocie wydały raczej średniej wielkości miasta, w tym Bielsk Podlaski, Szepietowo oraz Ostrów Wielkopolski. Należy też przypomnieć, że generalny obowiązek zapłaty rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego na mocy tarczy antykryzysowej 4.0 został przesunięty do dnia 31 stycznia 2021 r. - nie tylko dla przedsiębiorców, ale również osób fizycznych.

***

Saveinvest
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »