Gdzie szukać Rodziny na Swoim?
Nadal obowiązują limity, kwalifikujących mieszkania do zakupu na preferencyjnych zasadach, ustalone w IV kwartale 2010. Aktualne w większości polskich miast istnieje szeroki wybór mieszkań, kwalifikujących się do preferencyjnego kredytu.
W styczniu i lutym 2011, w wyznaczonych granicach cenowych oraz wielkości, mieściło się 54 proc. mieszkań wystawionych na sprzedaż we Wrocławiu, 51 proc. w Warszawie, 77,2 proc. w Łodzie, 63,9 proc. w Poznaniu i najmniej bo jedynie 23,9 proc. w Krakowie. W jakich konkretnie dzielnicach szukać, aby mieć największy wybór i szansę na sfinalizowanie transakcji w ciągu miesiąca?
Na warszawskim Bródnie, Pradze Północ czy Tarchominie niemal wszystkie mieszkania wystawione do sprzedaży w styczniu i lutym 2011 można było kupić w ramach rządowego programu, mimo to w ofertach nie można było przebierać ponieważ było ich stosunkowo mało, zaledwie 9 na Tarchominie, 50 na Bródnie, ale już 480 na Pradze Północ. Największa liczba ofert w cenie poniżej 9080 złotych za metr pojawiła się na Pradze Południe - niemal 2 tys. Ogłoszeń, które stanowiły 89 proc. całości praskiej oferty. Mimo, że Mokotów jest jedną z najdroższych dzielnic Warszawy, to także tutaj ponad 1200 ofert wystawiono w cenie poniżej limitu programu. Inne dzielnice, gdzie łatwo będzie znaleźć odpowiednią cenowo ofertę to: Bemowo, Bielany, Targówek i Wola
Przy obowiązującym obecnie limicie 6710 złotych za metr kwadratowy we Wrocławiu do dopłat kwalifikuje się 54 proc. mieszkań, wystawionych w Szybko.pl w styczniu i lutym (uwzględniony został także czynnik wielkości). Na Psim Polu odnotowujemy największy odsetek mieszkań kwalifikujący się do programu dopłat 74 proc. całości oferty. Jednak biorąc pod uwagę rzeczywistą ilość ogłoszeń większy wybór jest w dzielnicach Fabryczna i Krzyki.
Kraków jest polskim miastem, w którym zdecydowanie najtrudniej jest znaleźć mieszkanie, które będzie się kwalifikowało do kredytu z dopłatą. Jest to efekt niskiego, w porównaniu z innymi lokalizacjami, poziomu wskaźnika kwalifikującego do dopłat. W całym mieście około 24 proc. ofert wystawionych na sprzedaż w 2011 roku posiadało ceny ofertowe niższe niż 6521 złotych za metr. W takich dzielnicach jak Bieżanów, Wola Duchacka czy Czyżyny niemal 80 proc. mieszkań spełnia wymogi, nie oznacza to jednak dużego wyboru, ponieważ wystawiono tam w ciągu dwóch miesięcy mniej niż 200 ofert. W Krakowie osoby, które chcą szybko kupić mieszkanie w programie powinny szukać ofert z Nowej Huty i Podgórza.
Średnia cena w Łodzi na poziomie 4300 złotych za metr jest o ponad 2400 złotych niższa niż obowiązujący dla Łodzi limit. W rezultacie 77 proc. ofert publikowanych w Szybko.pl kwalifikuje się do kredytów z dopłatą. W zasadzie wszędzie poza Centrum, gdzie ofert nie było i w Śródmieściu, gdzie mieszkań w cenie poniżej 6700 złotych za metr jest około 56 proc., niezwykle łatwo jest o mieszkanie kwalifikujące się do rządowego programu.
Limit cenowy kwalifikujący mieszkanie do objęcia programem również w Poznaniu jest o niemal 1200 złotych wyższy niż średnia cena. Dzięki tak wysokiemu wskaźnikowi 64 proc. wystawionych na sprzedaż mieszkań może zostać potencjalnie kupiona za kredyt z dopłatą. Największy odsetek - 84 proc. - ofert w cenie poniżej 7042 złotych za metr kwadratowy dotyczy dzielnic Jeżyce i Winogrady. Największa ilość dostępnych ofert znajduje się w dzielnicach Piątkowo i Rataje.
Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl