Ghelamco wybuduje nowy stadion narodowy w stolicy Belgii

Innowacyjna koncepcja Eurostadium stworzona przez firmę Ghelamco zwyciężyła w publicznym przetargu - Bruksela zyska nową arenę do sportowych rozgrywek na ponad 60 tysięcy widzów z nowoczesną infrastrukturą, doskonale rozplanowaną komunikacją i spójną koncepcją otoczenia. Nowy stadion w stolicy Belgii będzie gościć m.in. piłkarski turniej EURO 2020.

Projekt przedstawiony przez firmę Ghelamco wygrał przetarg na jeden z najważniejszych obiektów sportowych Belgii - nowoczesny stadion narodowy gdzie rozgrywane będą między innymi mecze turnieju EURO 2020. Ghelamco, mając na uwadze takie wartości, jak funkcjonalność, ekologię i bezpieczeństwo, stworzyło spójną wizję wielofunkcyjnego i zrównoważonego obszaru miejskiego, obejmującego stadion sportowy, centrum innowacji, 11-hektarowy park oraz zintegrowaną komunikację, pozwalającą sprostać wyzwaniom, jakim jest zapewnienie odpowiedniej przepustowości pojazdów i łączności z innymi częściami miasta.

Reklama

Eurostadium zapewni miejsca dla 60 250 widzów, w tym 6550 miejsc w lożach VIP oraz 250 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Pięć poziomów nadziemnych z efektownym zadaszeniem połączone jest z obszerną częścią podziemną. Trzy pierwsze piętra o powierzchni 86 000 m kw. przeznaczono dla gości obiektu, natomiast dwa ostatnie piętra o funkcji biurowej staną się w przyszłości siedzibą dla firm i organizacji działających w obszarze sportu. Lekka, szklana fasada obiektu zapewni doskonały widok z zewnątrz na płytę stadionu. Ponadto na jednym z poziomów elewację wypełnia pas monitorów LED, tworzących ogromnych rozmiarów ekran. Projekt stadionu zapewni bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i wydajną ewakuację - droga każdego z gości do schodów ewakuacyjnych nie przekroczy 20 kroków, czas opuszczenia obiektu w sytuacji zagrożenia wyniesie nie więcej niż 10 minut.

Trzypoziomowy podziemny parking na 500 miejsc dla autobusów oraz na 12 000 miejsc dla samochodów osobowych będzie doskonale skomunikowany z drogami dojazdowymi, dzięki specjalnie zaprojektowanym, wielopoziomowym i wielopasowym trasom pozbawionym skrzyżowań. Innowacyjny projekt komunikacji, zaproponowany przez Ghelamco wyeliminuje korki zarówno na przyległej autostradzie jak i w strefach parkowania, znacznie podnosząc przepustowość, oraz ograniczy poziom hałasu.

Rozwiązania zaprojektowane w obiekcie pozwolą na osiągniecie zerowego bilansu energetycznego. Budynki będą wykorzystywać wyłącznie zielone źródła energii, czerpiąc z najbliższego otoczenia. Z drugiej strony zastosowane będą rozwiązania minimalizujące jej zużycie. Ghelamco, w celu zapewnienia innowacyjnych rozwiązań, nawiązało współpracę z wiodącymi ośrodkami rozwoju nowoczesnej technologii, m.in. z Uniwersytetem w Gandawie oraz belgijskim centrum badawczym VITO.

Prace nad projektem Eurostadium trwały 12 miesięcy, a do współpracy firma Ghelamco zaprosiła najlepszych specjalistów. Zespół projektowy stworzyli eksperci ze studia architektonicznego M. & J-M. Jaspers - J. Eyers & Partners, projektanci z niemieckiej pracowni Gerkan, Marg und Partner, wybitny architekt Andrew Bromberg z międzynarodowej firmy architektonicznej Aedas, specjaliści z pracowni architektury krajobrazu Wirtz International Landscape Architects, oraz Przemysław "Mac" Stopa z polskiego studia Massive Design. Doświadczenie w zakresie budowy tego typu obiektów firma Ghelamco zdobyła m.in. w ramach realizacji kompleksu Ghelamco Arena w Gandawie, stadionu na 22.000 widzów wraz z obiektami o funkcjach biurowych, handlowych i rekreacyjnych, docenionego przez środowisko piłkarskie i wielokrotnie nagradzanego, m.in. tytułem Stadionu Roku w 2013 r.

Ghelamco Poland

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 24 lata, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając ponad 600 tyś m kw. najwyższej klasy powierzchni biurowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,2 mld EUR. Firma wkracza również na rynek nieruchomości handlowych, a pod marką Ghelamco Residential, jest aktywna także w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Flagową, obecnie realizowaną, inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire.

Ghelamco Poland konsekwentnie wdraża nowatorskie koncepcje budynków, które wyznaczają nowe, rynkowe standardy. Reputację niekwestionowanego lidera zrównoważonego budownictwa na polskim rynku, potwierdza osiem certyfikatów BREEAM przyznanych projektom Ghelamco o łącznej powierzchni 290 000 m kw.

Działalność biznesowa firmy od lat idzie w parze z aktywnym mecenatem wydarzeń kulturalnych i artystycznych. W ubiegłym roku firma powołała do życia w tym celu Fundację Sztuka w Mieście. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedmiokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2014

Dowiedz się więcej na temat: Euro 2020 | stadiony | Stadion Narodowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »