Gminy coraz chętniej budują za prywatne pieniądze
Po trzech miesiącach od wejścia w życie nowych przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) pojawiają się już pierwsze inwestycje realizowane w ten właśnie sposób. Na zrealizowanie publicznej inwestycji z prywatnych pieniędzy zdecydował się Powiat Lidzbarski. W takiej formie lokalne władze chcą wybudować Termy Warmińskie.
Do poniedziałku przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zawarcie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym z Powiatem Lidzbarskim. Kontrahent prywatny w ramach projektu Term Warmińskich ma zaprojektować, wybudować i zarządzać kompleksem basenów geotermalnych, hoteli i zapleczem sportowym w Lidzbarku Warmińskim.
- Termy Warmińskie to najbardziej zaawansowany projekt PPP w Polsce. Jest przy tym wyjątkowy, bo łączy ze sobą finansowanie ze środków unijnych oraz finansowanie przez partnera prywatnego - wyjaśnia Witold Grzybowski, ekspert z zakresu PPP i partner w Dolnośląskiej Grupie Doradczej.
Inwestycja jest warta ok. 35 mln euro, z czego połowę środków przekaże zarząd województwa z Unijnego Programu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą sumę da proporcjonalnie partner prywatny.
Pomimo że PPP daje samorządom korzystne warunki finansowania inwestycji, bowiem pieniądze wykłada prywatny inwestor, to samorządy na razie znacznie chętniej sięgają po koncesje na roboty budowlane, czyli po tzw. małe PPP. Koncesje ogłaszały m.in.: Gostynin, Kraków, Ostrów Wielkopolski oraz Wrocław.
Ewa Grączewska-Ivanova
Zaplanuj wakacje już teraz - tanie bilety lotnicze, promocyjne oferty turystyczne.