Gotówka czy kredyt – jak najlepiej sfinansować zakup nieruchomości?

Przyjęło się zakładać, że każdy, kto dysponuje odpowiednio dużymi oszczędnościami, nabywa nieruchomości za gotówkę. Jeśli natomiast kupujący nie posiada wystarczających środków, zdany jest na kredyt hipoteczny. W tym artykule zastanowimy się nad zasadnością takich stwierdzeń i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę opłaca się bardziej - zakup nieruchomości za gotówkę czy na kredyt.

Dlaczego warto kupić mieszkanie za gotówkę?

Wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że zakup nieruchomości za gotówkę to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zaciąganie kredytu. Dominującą zaletą jest w tym przypadku brak finansowego zobowiązania wiszącego nad głową. Jeśli mieszkanie zostało nabyte w celu wynajmu, dochodzi do tego dodatkowa korzyść - cały czynsz płacony przez najemcę trafia do kieszeni właściciela. Dochód z takiej inwestycji jest więc nieporównywalnie większy niż w przypadku finansowania jej kredytem.

Mając gotówkę na koncie, warto mądrze ją ulokować. Na lokacie bankowej jej wartość prawdopodobnie spadnie. Gra na giełdzie jest mocno ryzykowna i zarezerwowana dla osób, które się na tym znają. Waluty i metale szlachetne bywają nieprzewidywalne, a na zyski trzeba nieraz długo czekać. Co pozostaje? Możemy zaryzykować stwierdzenie, że w Polsce trudno o lepsze zagospodarowanie kapitału niż inwestycja w nieruchomości. Zakup mieszkania za gotówkę opłaca się więc po prostu z tego względu, że pozwala Ci sprawnie i bezpiecznie pomnażać oszczędności.

Reklama

Nie sposób pominąć kwestii pozycji negocjacyjnej, jaką zapewnia gotówka. Jeśli zależy ci na kupnie konkretnej nieruchomości, a chętnych na nią nie brakuje, Twoją kartą przetargową będzie natychmiastowy dostęp do pieniędzy. Właściciel prędzej odstąpi mieszkanie komuś, kto może zapłacić mu tu i teraz, niż osobie, która musi brać udział w długim i skomplikowanym procesie kredytowym.

Dlaczego warto kupić mieszkanie na kredyt?

Sfinansowanie zakupu nieruchomości kredytem okaże się lepszym rozwiązaniem w wielu różnych sytuacjach. Przede wszystkim w takim przypadku ponosisz jedynie koszty wkładu własnego, dzięki czemu inwestycja zwraca się szybciej, nawet mimo tego, że spłacasz hipotekę. Poza tym biorąc kredyt, nie tracisz czasu na zgromadzenie pełnej kwoty potrzebnej na zakup mieszkania.Nieruchomość zacznie więc dla Ciebie zarabiać zdecydowanie wcześniej. Warto też zwrócić uwagę na to, że wydając gotówkę, często pozbawiasz się całej swojej poduszki finansowej. W przypadku nagłej potrzeby, mieszkanie trzeba będzie spieniężyć, a nie należy ono do najpłynniejszych dóbr.

Kolejnym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z kredytu jest fakt, że możesz dzięki niemu zainwestować nie w jedno, a w kilka nieruchomości. Gotówka, która posłużyłaby Ci do sfinansowania jednej transakcji, to równowartość paru wkładów własnych. Na każdym z zakupionych w ten sposób mieszkań możesz zarabiać, co zdecydowanie przyspiesza zwrot z inwestycji.

Jeśli zamierzasz wynajmować zakupioną nieruchomość, odsetki od kredytu możesz potraktować jako koszt uzyskania przychodu. W oczywisty sposób zmniejszy to Twoje zobowiązania podatkowe, co byłoby niemożliwe w przypadku finansowania inwestycji z własnej kieszeni.

Gotówka czy kredyt - co opłaca się bardziej?

Zakup nieruchomości - pod warunkiem, że odpowiednio przemyślany - zawsze okaże się dobrą inwestycją. Drugorzędne znaczenie ma fakt, czy sfinansujesz go z własnych oszczędności, czy zaciągając kredyt. Warto jednak docenić hipotekę, ponieważ niesie ona ze sobą kilka istotnych korzyści. Z jednej strony pozwala nabyć mieszkanie osobom, które dopiero zaczynają oszczędzać, a z drugiej - zdecydowanie podnosi rentowność inwestycji.

***

Nowodworski Estates
Dowiedz się więcej na temat: rynek nieruchomości | domy | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »